Bebek Emzirme

Emzirme döneminde diyet ve spor

Bebeğiniz geldi, artık siz ona o da size alıştı. Düzeniniz oturdu. Şimdi sıra doğumdan klan kiloları yolcu etmekte. Bu konuda neler yapılması gerektiğini Özel Spor Koçu Elif Yakışırer anlatıyor.

Hamilelik boyunca her anne adayı az veya çok kilo alıyor. Alınan kiloların annenin hamilelikten önceki kilosuna ve vücut yapısına bağlı olarak düzenli ve orantılı bir şekilde alınması büyük önem taşıyor. Bu nedenle anne adayları gebeik boyunca dengeli beslenme kurallarına dikkat etmeli, doktorlarının tavsiye ettiği şekilde beslenmeye ve uygun miktarda kilo almaya özen göstermeli. Doğumdan sonra kilo vermenin birinci kuralı hamilelik sırasında uygun miktarda kilo almaya özen gösterilmeli. Doğumdan sonra annenin düzenli ve doğru bir şekilde emzirmesinin faydalarından biri de kilo vermesine yardımcı olması. Düzenli ve sık emziren anne günde bebeğe en az 500cc süt veriyor ve bu sayede de yaklaşık 500 kalori enerji kaybetmiş oluyor.
Doğumdan sonra, her insanın yapması gerektiği gibi, dengeli ve sağlıklı beslenme düzenine geçilerek alınan fazla kilolar yavaş yavaş verilebilir ve yaklaşık 6-8 ay sonra tam istenilen forma kavuşulabilir. Doğru kilo verimi az ve sık yiyerek yavaş yavaş olmalı. Birden hızlı şekilde aşırı kilo vermenin hiçbir uzman tarafından önerilmediğini, sağlık açısından da risk taşıdığını da hatırlatalım.

 

Egzersize ne zaman başlanmalı?

Doğumdan yaklaşık bir ay sonra egzersizlere başlayabilirsiniz. Egzersiz yemekten hemen sonra yapılmamalı, yemeğin üzerinden 1-2 saat geçmesi beklenilmeli. Egzersiz olarak gebelikte olduğu gibi en çok önerilen ve en kolay egzersiz, yürüyüş. Günde yarım saat orta tempoda yürüyüş yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra karın kaslarının güçlenmesi için, günde 1 kere yapabildiğiniz kadar mekik çekmek karın bölgesinin sıkılaşmasına çok faydalı olabilir. Kol, bacak ve sırt bölgelerini çalıştıran diğer egzersiz hareketlerini deyapabilirsiniz. Doğumdan sonra vücudun normal formuna dönmesini sağlayacak en önemli bölgeler karın ve bel bölgeleri. Her gün veya iki günde bir hafif tempoda koşu da vücudun ve karın bölgesinin forma girmesinde çok faydalı olabilir. Koşuyu dışarıda veya koşu bandında yapabilirsiniz. Doğum sonrası en faydalı sporlardan birinin yüzme olduğunu hatırlatmakta fayda var.

 

Bu kurallara dikkat

• Tatlı ve hamur işi türü yiyecekleri mümkün olduğunca azaltın.
• Kuruyemişi çok az tüketin.
• Gün içerisinde uzun süre aç kaldıktan sonra birden fazla miktarda yemek asla yemeyin.
• Sık aralıklarla, az miktarda yemek yemeye özen gösterin.
• Ekmeği az miktarda tüketin.
• Yağlı yiyeceklerden uzak durun.
• Hamburger gibi fast-food yiyeceklerden uzak durun.
• Sebze yemekerine ağırlık verin, bol sebze tüketin.
• Aşırı meyve tüketiminden kaçının.
• Bol su tüketin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu