Bebek Emzirme

Emziren annelerin beslenmesi nasıl olmalıdır?

Emzirme döneminde annelerin en çok dikkat ettiği konulardan bir tanesi de bu dönemdeki beslenmelerinin nasıl olması gerektiği konusudur. Özellikle emzirme döneminde en çok yapılan hatalardan bir tanesi de süt artırmaya teşvik olması açısından bolca tatlı ve yağlı yiyeceklerin tüketilmesidir.

Peki bu dönemde anneler nasıl bir beslenme düzeni oluşturmalıdır? Bu soruya verilecek olan cevap öncelikli olarak doğru, öğün atlamadan ve mümkün olduğu kadar doğal yollarla beslenmekten geçer. Çünkü bu dönemde annelerin doğru bir şekilde beslenmesi aynı zamanda bebeğin de doğru beslenmesi demektir.

Emziren annelerin proteine, vitamine, kalsiyuma ve de yaklaşık 500kcal’den daha fazla kaloriye ihtiyacı vardır.  Emzirme döneminin oldukça enerji isteyen bir dönem olması da bu beslenme dönemin önemini daha da artırmaktadır.

 

Sıvı alımı önemli

Emzirme döneminde annelerin özenle dikkat etmesi gereken konu sıvı alımı olmalıdır. Bu dönemde emzirmeye bağlı olarak vücuttaki sıvı miktarının azalması vücudun da sıvıya olan ihtiyacını artırır.
• Günde yaklaşık 3 litre sıvı tüketilmelidir.
• Kola ve alkol tüketiminden kaçınmanız gerekmektedir.
• Kahve, çay gibi bebeklerin üzerinde negatif etkisi olan uyarıcı maddelerin süte geçme ihtimali olduğu için bu dönemde tüketilmemesi gerekir.

 

Soğan, sarımsak ve lahanaya dikkat

Soğan, sarımsak, lahana gibi aromatik özelliği yoğun olan sebzeler anne sütünün tadına etki edebilir. Eğer hamilelik döneminde anne adayı bu besinlerden tükettiyse bu tatlar amniyotik sıvı aracılığı ile bebeğe verilmiş olduğu için bazı bebekler bu tada alışıktır. Fakat anne adayı hamileliği dönemimde bu besinleri tüketmediyse sonrasında tüketildiği zaman bebek anne sütünün tadını yadırgayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu