Emzikten kopamayan bebekler

“Emziğimi bırakmak istemiyorum!!!”

Emzik vazgeçilmesi zor bir alışkanlık. Pek çok anne – baba emzik sorunuyla nasıl başa çıkacağını bilmiyor. Alman Çocuk Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç konuyla bilinen ve bilinmeyen bir noktayı sizlerle paylaşıyor.

bebek.com: – Bebek neden emme ihtiyacı duyar?
Dr. Dicle İnanç Bebeklerin doğum anından itibaren pek çok refleksleri vardır. Özellikle doğumu izleyen günlerde bebeğin en güçlü refleksi emmektir. Emme hareketi bebek için büyük bir memnuniyet kaynağıdır. Emzik onların bu doğal emme içgüdüsünü tatmin etmektedir. Bu nedenle bebeği ağlayan, husursuz olan bir annenin ilk yaptığı hareket çoğu zaman emzik vermektir.

bebek.com: – Bebeğe emzik vermek doğru mudur?
Dr. Dicle İnanç Masumca yapılan bu hareket ileride bağımlılığa dönüşebilmekte ve çocuklarımızı emzikten vazgeçirmek oldukça zor olmaktadır. Bebeklerin emzik kullanıp kullanmamaları konusunda tıp dünyasında ortak bir karar yoktur. Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımı çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sorunlar doğurmaktadır.

bebek.com: – Fiziksel zararlar nelerdir?
Dr. Dicle İnanç Fiziksel olarak uzun süreli emzik kullanımı kulak ve üst solunum enfeksiyonu riskini arttırabilmekte, ağız ve çene bozukluklarına, diş çürüklerine, konuşma sorunlarına yol açabilmektedir.

bebek.com: – Emzik ne zaman bırakılmalıdır?
Dr. Dicle İnanç Emzik kullanımı en geç 2 yaş civarında sona erdirilmelidir. 2 yaşından sonra emzik kullanımı ve emme alışkanlığının devam etmesi çocuklarımızın anne bağımlı, öz güveni eksik bireyler olarak yetişmesine neden olmaktadır. Çocuk gerginliğini ve korkularını yok etmek için bağımlılık haline getirdiği emziği kullanmaktadır.

bebek.com: – Emzik kullanımı sırasında anne ve babaların hatalı davranışları nelerdir?
Dr. Dicle İnanç Böyle bir alışkanlığı engellemek için anne ve babanın dikkat etmesi gereken nokta, bebeklerinin gergin, sinirli, huzursuz olduğu anlarda emziği susturmak için tek çare olarak görmemeleridir. Ağlayan huzursuz olan bir bebeği sakinleştirmek için ebeveynler bebekleri için uygun davranışlar araştırmalıdırlar (örneğin: müzik dinletmek, şarkı mırıldanmak, ayna önünde bebek kucakta iken konuşmak gibi….). Yine ebeveynlerin çocuklarını sakinleştirmek için emzikleri şekere veya bala batırmaları da hatalı bir davranıştır. Çünkü bu hareket ile bebeğin diş mineleri zedelenir ve diş çürükleri ortaya çıkar. Eğer emzik kullanımı çocuğunuzun diş gelişimi etkilenmişse, konuşma gelişimine engel olmaya başlamışsa, sosyal iletişimi ve gelişimi engellenmişse ve kendisini ifade edemiyorsa kesinlikle emzikle savaşma zamanı gelmiş demektir.

bebek.com: – Emzik bırakılması için anne ve babaların dikkat etmeleri gereken noktalar nelerdir?
Dr. Dicle İnanç Öncelikle bilinmesi gereken emzikten vazgeçirme sabır ve ilgi gerektiren bir durumdur. Bunun için ebeveynler vakit ayırabilecekleri uygun bir zaman bulmalıdırlar. Öncelikle emzik kullanma süresi mümkün olduğunca kısıtlanmalı ve çocuk başka şeylerle oyalanmalıdır (ona sorular sorun, şarkı söyletin, sevdiği bir yiyeceği verin). Emzik bırakmayı asla yasaklama şekline sokmayın. Özellikle bağımsızlıklarını kabul ettirmeye başladıkları iki yaş döneminde bebekler, büyüdüklerinin vurgulanmasından büyük zevk alırlar. Ayrıca emzikte yapılan bazı küçük değişiklikler, deformasyonlar bebeğin eskisi kadar emmekten zevk almasını engelleyecektir. Düzenli aralıklarla beslemek, uykusuz kalmaması bebeğin emzik isteğini azaltacaktır. Eğer alınan tüm önlemlere rağmen bebeğiniz emzikten vazgeçmiyorsa telaşa kapılmayın, inatlaşmayın. Bebeğiniz her şart altında emmek istiyor ve olumsuz sosyal davranışlarda bulunuyorsa bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı