Düşükle sonuçlanan hamilelikler

Anne olmak her kadının en büyük isteği. Oysa bazı kadınlar hamilelik dönemi sırasında bebeklerini kaybediyorlar. Bu süreci yaşayan anne adayları ise suçluluk duygusuna kapılıyorlar. Oysa düşük hakkında doğru zannettiğimiz pek çok yanlış var. Biz de düşük hakkında akıllara takılan soruları Jinemed Kadın Sağlığı Merkezi’nden Prof. Dr. Teksen Çamlıbel’e yönelttik.

bebek.com: Düşük nedir?
Prof. Dr. Teksen Çamlıbel Toplumun en büyük içgüdülerinden biri üreme içgüdüsü, çocuk sahibi olma isteği. Fakat rahme düşen her bebeğin yaklaşık yüzde 25’i ilk üç ay içinde ölüyor ya da kanayarak atılıyor. Bu duruma düşük adı veriliyor.

bebek.com: Düşüğün belirtileri nelerdir?
Prof. Dr. Teksen Çamlıbel Düşüğün genelde ilk belirtisi vajinal kanamadır. Kanamanın miktarı birkaç damladan aşırı kanamaya kadar değişebiliyor. Aniden başlayabileceği gibi öncesinde kahverengi bir akıntı da olabilir. Başka bir belirti de kasıklarda kramp tarzı ya da adet sancısı benzeri ağrılardır.

bebek.com: Düşüğün nedenleri nelerdir?
Prof. Dr. Teksen Çamlıbel Düşüğün birçok nedeni var. Yapılan araştırmalarda düşen bebeklerin yüzde 70’inin hayatla bağdaşmayacak kadar kromozom bozukluğu olan bebekler olduğu görülüyor. Bu bebeklerin düşmesi daha iyi. Düşmese çok daha büyük bir sorunlar yaşanır. Düşüğün nedeninin kromozom bozukluğu olduğu söylendiğinde bu sebep anne ve babalara biraz itici geliyor. “Acaba bende ya da eşimde bir problem mi var?” diye şüphe duyuyor. Oysa bunlar genellikle tesadüfi durumlardır. Bu duruma tabiatın bir beceriksizliği diyelim. Yumurta ile sperm bir araya geldiği zaman 6 bebekten birinde kromozom bozukluğu oluyor. Düşüğün nedeninin kromozom bozukluğundan kaynaklandığını düşen bebeğin kromozomunu inceleyerek anlayabiliyoruz.

bebek.com: Düşüğün nedeninin kromozom bozukluğu olduğu anlaşıldığında ne yapmak gerekir?
Prof. Dr. Teksen Çamlıbel Böyle bir bozukluk olduğu saptandığında anne babanın kromozomlarına bakılıyor. Onlarda bir problem varsa tıbbi olarak gerekli tedbirler alınıyor. Ancak çoğu kez anne – baba normal çıkıyor. Zaten bu olay genellikle tesadüfi olarak yaşanıyor. Bir kere daha kromozom bozukluğunun meydana gelmesi piyangoda ikinci kez para çıkması kadar zor bir olaydır.

bebek.com: Kromozom bozukluğu dışında görülen nedenler nedir?
Prof. Dr. Teksen Çamlıbel Düşük yüzde 70 – 80 gibi bir oranda kromozom bozukluğundan kaynaklanır. Geriye kalan oranı birçok sebep oluşturuyor. Annede şeker, tiroid, yumurtlama bozukluğu, babanın sperm bozukluğu, bebeğe karşı alerjik reaksiyonlar bu sebeplerden sadece birkaçı. Düşüğün nedenleri araştırmalar sonucu anlaşılıyor. Birçok sebebin ise tedavisi mümkün.

bebek.com: Annenin kişisel hataları düşüğe sebep olur mu?
Prof. Dr. Teksen Çamlıbel Düşük yapan anne adayı kendine olan özgüvenini kaybediyor, kendini suçluyor. Üstelik çevresi de onu suçluyor. Çamaşır yıkadın ondan oldu, ağır kaldırdın ondan oldu v.s. gibi suçlamalarla karşı karşıya kalıyor. Oysa bu düşüncelerin hepsi yanlış. Düşükler kimyasal uyumsuzluklar nedeniyle yaşanıyor. Olağanüstü fiziksel zedelenmeler dışında, ( Örneğin; şiddetli bir trafik kazası, 3. kattan düşmek gibi) düşük olmaz. Hatta bu konuyla ilgili bir araştırma yapılmış. Amerika’da yapılan bu araştırmaya göre halter kaldıran kadınlarda bile düşük şansı artmıyor. Bunun için böyle bir sorun yok ve dolayısıyla düşüğün engellenmesinin kolay bir çözümü de yok. Annenin fiziksel aktiviteleri düşüğe neden olsaydı ilk üç ay boyunca yatmasını tembih eder ve düşük olmamasını sağlardık.

bebek.com: Düşük sorunun en aza indirilmesi için anne ve baba adaylarına ne önerirsiniz?
Prof. Dr. Teksen Çamlıbel Ancak özellikle şunu belirtmek isterim ki bir çiftin bebek yapmayı planlamadan 3 ay önce doktora gitmesinde yarar var. Böylece bu durumların yaşanması en aza indirgeniyor. Baştan anne ve baba adayı muayene edilince gebelikte yaşanan sorunlar azalıyor. Anne adayının daha hamile kalmadan dikkat etmesi gereken noktalar var. Buna gebelik öncesi planlama diyoruz. Sigara, içki, hepatit B, kızamıkçık gibi konularda bilgilendirilmesi gerekiyor. Örneğin doğum kontrol hapı kullanılıyorsa bıraktıktan 3 ay sonra hamile kalınmalı. Hemen hamile kalınması durumunda bebekte doğumsal anomaliler daha çok görülüyor. Bu da düşüğe sebep oluyor.

bebek.com: Anne adayı açısından düşüğün getirdiği riskler var mı?
Prof. Dr. Teksen Çamlıbel Fiziksel ve psikolojik olarak ikiye ayırmak gerekir. Düşük sırasında kanama sorunu görülüyor. Ancak eğer düşük tam olmamış ise yani içeride parça kalmışsa bu durumda enfeksiyon ya da kanama olabilir. Bu nedenle herhangi bir düşük varlığında parça kalmadığından emin olunması için kürtaj yapılmasında fayda vardır. Ancak yaşanan fiziksel sorunlar çok büyük sorunlar yaratmıyor. Sorunlar daha çok psikolojik olarak yaşanıyor. Anne adayı suçluluk duyuyor. Ben bir yerde hata mı yaptım diye düşünüyor. Bir kere daha belirtmek isterim ki düşük asla kişisel hatalardan kaynaklanmaz. Bir kere düşük yaşayan birinin ikinci kez düşük yaşama ihtimali hiç düşük yaşamayan bir kadınla aynı orandadır.

bebek.com: Yeniden ne zaman hamile kalınabilir?
Prof. Dr. Teksen Çamlıbel Annenin her şeyden önce psikolojik olarak hazır olması için 3 ay beklenmesini öneriyoruz. Bu süreçte doğum kontrol hapı kullanmamak ve erkeğin korunmasını sağlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı