Drama çalışmasının anaokulu çocuğunun hayatındaki önemi

Anaokulları, çocuklara gelişimlerini en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için çeşitli fırsatlar sunan kurumlardır. Anaokullarında çocukların yaratıcılıklarının, düşünce sistemlerinin ve sosyal ortamda yaşama kabiliyetlerinin geliştirilmesi için birçok aktivite dizayn edilmiştir. Bu aktiviteler sayesinde çocuklar kendilerini ve yapabileceklerini tanıma fırsatı bulurlar, farklı insanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenirler.

Bu aktivitelerden en önemlisi drama çalışmalarıdır. Peki “drama çalışmaları nedir” diye soracak olursanız, kısaca şöyle diyebiliriz “ çocuğun hayal dünyasında kurduğu ve rol yapma yeteneği ile desteklediği aktivitedir”. Drama çalışmaları okullarımızda çeşitli bayram ve etkinlikler dahilinde velilere sunulan bir gösteri niteliği taşıdığı gibi okullarda eğitim amaçlı birçok etkinlik için de kullanılır.

Birçok eğitimcinin de söylediği gibi drama aktiviteleri çocukların çok keyif aldığı aktiviteler olmalarının yanı sıra çocukların zihinsel, duygusal, sosyal ve dil gelişimlerini doğrudan etkileyen ( bu nedenle çocukların gelişimleri için çok yarar sağlayan ) aktivitelerdir.

Çocuklar kendilerini başka bir karakterin yerine koyduklarında farklı bir pencereden dünyaya bakmaya başlarlar, o karakterin hislerini, düşüncelerini ve yaşadıklarını anlamaya çalışırlar, daha sonra da bunları yansıtırlar. Çocukların kendileri dışındaki bir karakteri anlamaya çalışmaları onların empati yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olduğu gibi gerçek dünyayı daha iyi algılamalarını sağlar.

Neler Yapabilirsiniz?

? Çocuğunuzu çeşitli drama aktivitelerine katılması için teşvik edebilirsiniz.

? Çocuğunuzla beraberken çeşitli drama aktiviteleri yaratabilirsiniz, örneğin bir hikaye kitabı okuduktan sonra çocuğunuzla beraber bu kitaptaki hikayeyi canlandırabilirsiniz.

? Televizyonda seyrettiğiniz bir filmi ya da diziyi canlandırabilirsiniz. Ancak bu aktivitelerin çocuğun seviyesine uygun olup olmadığa dikkat edin.

? Çocuğunuz herhangi bir oyunu esnasında drama çalışması yapıyorsa onunla alay etmeyin ve aksine onu cesaretlendirecek çeşitli söylemlerde bulunun.

? Çocuğunuzla beraber kendi kendinize hikayeler uydurarak çeşitli drama faaliyetleri yapabilirsiniz.

? Hayvanlar ve bitkiler hakkında herhangi bir şey öğretirken drama çalışmalarından yararlanabilirsiniz. Örneğin arılar nasıl ses çıkarır ( çocuk ağzıyla bu sesi çıkarır), arılar nasıl uçar ( çocuk kolları ile uçma hareketini taklit eder)…..

? Çocuklarınıza geometrik şekilleri öğretirken de drama çalışmalarından faydalanabilirsiniz. Örneğin bedeni ile yuvarlak oluşturmasını sağlayın, siz ve çocuğunuz karşılıklı yatarak dikdörtgen şeklini oluşturabilirsiniz. Ebeveynlerden biri çocukla beraber bu aktiviteyi yaparken diğer ebeveynin bu aktiviteyi fotoğraflaması yaptığınız aktiviteyi hem kalıcı kılar hem de çocuğunuzun bu aktiviteden daha fazla zevk almasını sağlar.

? Çocuğunuza çeşitli kostümler alarak ya da dikerek onun hayal gücünü ve motivasyonunu arttırabilirsiniz.

? Evde bulunan farklı malzemelerden çocuklarınızın yararlanmasına izin vermelisiniz.

? Farklı materyaller kullanarak (hamur, kil, alimünyum folyo, alçı…) çocuğunuzla beraber çeşitli şekiller yaratın ve sonra bedeninizle bu hareketleri yapmaya çalışın.

? Drama hakkında daha fazla bilgi almak için çeşitli kitaplardan faydalanabilirsiniz.

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı