Doğumsal kalça çıkığı nedir?

Yeni doğan kız bebeklerde erkek bebeklere oranla 6 kat daha fazla görülen kalça çıkığını anlamak için kalça çıkığı muayenesi yapılması gerekiyor. Doğan Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Ecmel Yeşiller konuyla ilgili görüşlerini sizinle paylaşıyor.

bebek.com: – Doğumsal kalça çıkığı nedir?
Dr. Ecmel Yeşiller: Uyluk kemiğinin baş kısmının içinde bulunması gereken yuvadan çıkmasına kalça çıkığı denilir.

bebek.com: – Ne sıklıkta görülür?
Dr. Ecmel Yeşiller: Genelde kalça çıkığı yeni doğan bebeklerde binde bir ile binde bir buçuk arasında değişen sıklıklarla görülmektedir. Yeni doğan kız bebeklerde erkek bebeklere oranla 6 kat daha fazla kalça çıkığı görülmektedir. Anne ve babasında kalça çıkığı görülen yeni doğan bebeklerde de kalça çıkığı rahatsızlığının görülme oranı daha fazladır.

bebek.com: – Çeşitleri var mıdır?
Dr. Ecmel Yeşiller: Yeni doğan bebeklerde görülen kalça çıkıklarının birkaç çeşidi vardır:
    1.Kalçanın tamamen çıkık olduğu ama muayenede kalça ekleminin basit bir manevra ile yerine oturtulabildiği kalça çıkığı,
    2.Kalçanın yerinde (yani çıkık değil) olduğu ancak muayene esnasında basit bir manevra ile yerinden çıkabilen kalçalar,
    3.Kalçanın yerinde olduğu (yani çıkık değil) ancak kalçanın kemik ve kıkırdak ve diğer yumuşak dokularda gelişme geriliği olan kalçalar.

bebek.com: – Önlemek mümkün müdür?
Dr. Ecmel Yeşiller: Kalça çıkığının nedenleri olan rahim içinde anne suyunun az olması, rahim içinde duruş bozuklukları, ailesel “bağ” gevşeklikleri gibi kalça çıkığının oluşmasındaki nedenleri önlemek çok mümkün değildir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz ikinci tip kalça çıkıkları doğum sonrasında ailelerin bazı hataları nedeniyle veya bazı gelenek ve göreneklerden dolayı tam çıkık ile sonuçlanabilir. Örneğin; yenidoğan çocuklarda sıkı kundaklamanın yapılması, banyo yapıldıktan sonra bazı yörelerde bebekler ayaklarından asılıp başından aşağıya doğru sarkıtılarak su aşağı bebek yukarı gibi tekerlemelerle yapılan alışkanlıklar kalça çıkığı riskini arttırmaktadır. Ülkemizde yapılan kundaklamanın tam tersine Afrikalı zenciler çocuklarını sırtlarında veya kucaklarında taşıdıklarından yani kundaklama yapmadıklarından dolayı bu ülkelerde kalça çıkıklığı daha az görülmektedir. Kundaklamada yapıldığı gibi çocuğun bacaklarının birbirine sıkı bir şekilde bağlanması veya bacaklardan asılması kalça çıkığı riskini arttırmaktadır. Afrikalı yerliler ise bebeklerini bacakları kalçadan açık bir şekilde taşımakta ve kalça çıkığı riskini azaltmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz yöresel ve ailesel özellikler azaltıldığında kalça çıkığı riski de azaltılabilir.

bebek.com: – Aileler çocuklarında doğumsal kalça çıkığı olup olmadığını anlayabilir mi?
Dr. Ecmel Yeşiller: Doğumsal kalça çıkığının olup olmadığı yürüme yaşından önce çocuğun her iki kalçasının yanlara doğru tam açılmaması, bacaklardan birinin kısa olması, bacaklardaki pilika (et kıvrımları) dediğimiz çizgilerin simetrik olmaması durumlarında her zaman kesin olmamakla birlikte kalça çıkığının habercisi olabilir. Yürüyen çocuklarda ise özellikle tek taraflı çıkıklarda topallama, iki taraflı çıkıklarda ise ördek vari yürüyüş kalça çıkığının belirtisi olabilir. Özellikle ailesinde anne ve babasında kalça çıkığı olan çocuklarda kalça çıkığı riski normal ailelere göre daha fazladır. Kardeşlerinde kalça çıkığı olan bebeklerde kalça çıkığı riski daha fazladır. Bu nedenle kalça çıkığını önceden fark etmek için kalça çıkığı muayenesi yapılması gerekmektedir.

bebek.com: – Tanı nasıl konur?
Dr. Ecmel Yeşiller: Her yenidoğan bebek çocuk doktoru ve ortopedi uzmanı tarafından muayene edilmelidir. İyi bir ortopedi muayenesi çoğu kez tanı koydurucu olabilir. Bunun yanında kalçadaki her hangi bir geriliğin tanısında ise ultrosonografi ve röntgen yöntemlerine başvurmak gerekir.

bebek.com: – Tedavisi mümkün müdür?
Dr. Ecmel Yeşiller: Kalça çıkığının tedavisine bebek doğar doğmaz başlanmalıdır. 1 yaşından önce kalça çıkığı tedavisi yapılan bebeklerde neredeyse tama yakın başarı görülür. Yani tamamen sağlıklı kalça elde edilebilir. Bir yaşından sonraki tedavilerde yaşın ilerlemesine bağlı olarak başarı oranı düşer. Erken bebeklik dönemi kalça çıkığı tedavisinde “ara bezlerinden, ateller” gibi yöntemlerle başarılı sonuçlar sağlanmaktadır.
Bunların yetersiz kaldığı durumlarda kalça çıkığının anestezi altında yerine oturtulması ve bazen de küçük cerrahi müdahaleler ve alçılı tespitler ile kalça çıkığı tedavi edilmektedir. Anestezi altında yerine oturmayan kalça çıkıkları açık ameliyat yöntemiyle yerine oturtulabilir ve gerektiğinde kalça kemiğinde bazı kemik ameliyatları yapılmaktadır.
Yaş ilerledikçe özellikle 3-4 yaşlarından sonra kalça çıkıklarının cerrahi olarak tedavi edilse bile çoğu zaman normal bir kalça elde edilememektedir. Kalça çıkığı tedavisi görenlerin ileri yaşlara kadar ortopedik takipleri yapılmalıdır. Erişkin yaşlarda kalça çıkığına bağlı kalça kireçlenmelerinde de farklı cerrahi tedaviler uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı