Doğumdan sonra doğum kontrolü nasıl sağlanır?

Doğum yaptıktan sonra beklenmedik bir zamanda hamile kalmak annelerin endişesi olarak biliniyor. Ancak, emziriyor olmak, sezaryenle doğum yapmak gibi etkenler nedeniyle anneler doğum kontrol yöntemi tercihinde zorlanıyorlar. Biz de bu konuda akıllara takılan soruları Memorial Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Cihangir Yılanlıoğlu’na yönelttik.

bebek.com: Doğumdan sonra doğum kontrol yöntemlerini ne zaman kullanmaya başlamak gerekir?
Op. Dr. Cihangir Yılanlıoğlu Doğumdan sonraki 4 hafta bittiğinde doğum kontrol hapına başlanabilir. Spiral ise 6 haftadan önce takılmamalıdır. Bununla beraber doğum olur olmaz spiral takılması da bilinen metodlardan biridir. Ancak çeşitli mahzurları vardır ve özellikle nüfus problemi büyük olan imkanları kısıtlı ülkelerde uygulanır. Uzun etkili depo iğneler de yine bir ay sonra kullanılabilir, ancak bu konuda istisnalar vardır ve hiç bir doğum kontrol yöntemi uzman denetimi olmadan başlanmamalıdır. Laparaskopik olarak tüplerin bağlanması lohusalık bitimi olan 6 haftadan sonra yapılabilir.

bebek.com: Normal doğum yapmış kişiler spiral taktırabilir mi?
Op. Dr. Cihangir Yılanlıoğlu Normal doğum yapanlar da sezaryen olanlar da spiral taktırabilir. Spiral taktırılmasının tercih edilen doğum yöntemi ile herhangi bir alakası yoktur. Spirali doğum kontrol yöntemi olarak tercih eden her kadın spiral taktırabilir.

bebek.com: Emziren annelerin hap kullanması sakıncalı mı?
Op. Dr. Cihangir Yılanlıoğlu Emziren anneler eğer en yaygın olarak kullanılan kombine (estrogen + progesteron) doğum kontrol haplarını kullanırlarsa süt yapımı azalır ve kesilebilir. Halbuki anne sütü bebek için en iyi ve gerekli olan tek besindir, bu onun için önemli bir kayıp demektir. Sadece Progesteron içeren doğum kontrol hapları da vardır ama ne hikmetse bizim ülkemizde bulunmaz ! Bunlara çok az hormon içerdiğinden “minipill” de denir ve sadece emziren annelerde değil, tromboemboli (kan pıhtılaşması) riski olan, ileri yaşta olup doğum kontrol hapı kullanması sakıncalı olanlarda da kullanılabilir.

bebek.com: Emziren annelerin doğum kontrol yöntemi kullanmadığı halde hamile kalamadıkları inanışı doğru mu?
Op. Dr. Cihangir Yılanlıoğlu Bir dereceye kadar doğrudur. Gerçekten emzirme döneminde kanda yüksek olan Prolaktin hormonu ovülasyon (yumurta çatlaması) na mani olur. Ancak bu güvenilecek bir durum değildir ve “süt korumasına güvenenlerin başına gelen istenmeyen gebelikler zannedilenden çok fazladır.

Op. Dr. Cihangir Yılanlıoğlu teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı