Doğuma ruhsal hazırlık

Anne-baba adaylarının aklında: “Hamilelik nasıl geçecek, bebek sağlıklı olacak mı, bebek yeterince anne karnında besleniyor mu, annenin sağlığı nasıl olacak, doğum nasıl olacak, bebeğin sağlığı nasıl olacak, bebek ile hayat nasıl olacak?” ve bunun gibi daha bir sürü soru vardır.
 
Uzman Psikolog Burcu DAĞLI; hamilelik döneminden başlayarak doğuma hazırlık dönemindeki psikolojik süreci ve bu dönemde neler yapılması gerektiğini sizlerle paylaşıyor.
 
Anne-baba adayları bu soruların yanıtını tam olarak bilemedikleri için stres yaşarlar. Aslında, bu normal bir durumdur. Her anne ve baba adayının yaşadığı duygusal bir süreçtir. Öncelikle şunu kabul etmek gerekir. Hiç kimse anne karnından annelik ve babalığı öğrenerek doğmadı. Bunlar, siz yaşadıkça ve tecrübe edindikçe öğreneceğiniz şeylerdir.
 
Yapılan araştırmalar, gebelik öncesinde ve gebelik sürecinde kendilerini psikolojik olarak hazırlayan ebeveynlerin bu süreçleri daha kolay ve huzurlu atlattıkları sonucunu ortaya koymuştur. Ayrıca, psikolojik hazırlık ile beraber bilinçli bir şekilde bu süreci yönetmek hem anne hem de doğacak bebeğin sağlığı açısından önemli bir husustur.
 
Psikolojik düzeyde yapılması gereken hazırlıkları şu şekilde sıralayabiliriz;
1. Yeni bebekleri olmuş, bebek büyütme konusunda bilgi ve tecrübesi olan kişilerle konuşabilir, onların hamilelik boyunca neler hissettiklerini, neler yaptıklarını sorarak tavsiyelerini alabilirsiniz. Böylece bebek bakımıyla ve hamilelik süreciyle ilgili genel bir çok bilgi ve tecrübe edinmiş olur, bunları öğrenerek siz de kolaylıkla uygulayabilirsiniz. 
2. Eşinizle birlikte hamilelik sürecinin ve sonrasının nasıl olacağı konusunda konuşun. Bu süreçle ilgili birbirinizin kaygılarını ve korkularını öğrenin. Beklentilerinizi ortaya koyun. Mesela bebeğin bakımıyla sadece anne mi ilgilenecek? Tecrübeli olan diğer aile üyelerini ve arkadaşlarınızı düşünün, kimler size nasıl yardım edebilecek?
3. Gebeliğin ilk aylarında hazırlıklarınızı listeleyin, vakti geldikçe adım adım ilerlemek stresinizi azaltacaktır. Doğumun yaklaştığı günlerde (32.hafta itibariyle hazır olması tavsiye edilir) doğum çantanızı mutlaka hazırlayın.
4. Bebek yetiştirmenin zorluklarına kendinizi psikolojik olarak hazırlamalısınız. Bir bebek sahibi olmak sıradan bir şey değildir. Bebek büyütmek kolay değildir. Bebek büyütmek kendi içinde zorluklar taşımaktadır. Bu zorlukların olduğunu kabul etmelisiniz. Bunları kabul ederseniz bu zor işi büyük bir sevgi ve şefkatle yapacaksınızdır. 
5. Gerek gebelik öncesinde gerekse de gebelik boyunca düzenli olarak doktorunuzu ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Düzenli olarak yaptıracağınız doktor kontrolleriniz bu süreçte olabilecek bir takım rahatsızlıkların önceden tespit edilip müdahale edilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bu şekilde doktorunuzun da süreç boyunca tavsiyelerini almış olursunuz. Sağlıklı bir gebelik sizi rahat ettirecektir. (Doktor ziyaretlerinize eşiniz ile beraber gitmenizi tavsiye ederiz.)
6. Annelik ve babalık konusunda her ne kadar diğer insanların bilgi ve tecrübelerinden faydalanacak olsanız da bu konuda uzmanlar tarafından yazılmış kitapları okuyarak kendinizi geliştirmeye çalışın. 
7. Doğum öncesi ve doğum sırasında gerekli nefes ve gevşeme egzersizlerini öğrenin ve sık sık tekrarlayın. 
8. Doğuma hazırlık sürecinde; doğumun tıbbi bir durum olmadığını, gerektiğinde tıbbın desteğini nasıl alabileceğinizi, doğumun normal bir geçiş süreci olduğunu kendinize sık sık hatırlatmanızı tavsiye ederiz. Doğuma hazırlanmak, korkularınızı tanımanıza ve bunların doğum yolculuğunu engellemesini ortadan kaldırabilmeyi sağlar. Doğum öncesi, hamile kadınların hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendilerini doğuma hazırlamaları, bebekleriyle buluştukları o özel anları daha keyifli hale getirmelerini de sağlar. 
9. Bulabileceğiniz erken gebelik kurslarına katılın. Hamilelik takibinde sizi bekleyenleri öğrenerek daha bilinçli bir aile olabilirsiniz.
10. Annenizle ya da yakınlarınızla nasıl doğduğunuzu konuşun, bu sizin yapacağınız doğumu da etkiler. Zor bir doğum hikayeniz varsa, bu konuda profesyonel bir çalışma size bu negative etkilenmelerden kurtaracaktır.
11. Beklenen doğum tarihinizi aileniz dahil herkese 2 hafta daha geç söyleyin. Bu tarih geldiğinde yoğun bir telefon trafiği ile gereksiz stres yaşamazsınız.
12. Doğuma kalabalık gitmeyin. Yanınızda size yardımcı olacak kişinin sakin bir kişi olmasına özen gösterin.
13. Ebe hizmetlerinin aktif olarak kullanıldığı hastaneleri tercih edin çünkü doktor doğumun açılma süresinde sürekli sizinle olamaz.
14. Doğumda bebek kalp atışlarının izlenmesi için kullanılan makineye tıbbi bir gereklilik yoksa sürekli bağlı kalmayın. Gereksiz yere bir sorun olduğu hissine kapılırsınız.
15. Doğum için seçtiğiniz hastanenin sezaryen oranlarını ve rutin müdahalelerini öğrenin. Tercihleriniz varsa, bunları önceden doktorunuzla paylaşma sorumluluğu sizindir.
16. Doğum tercihlerinizi yaparken sorumluluk almayı da öğrenmeniz gerekir. Doktor-anne-baba üçlüsü olarak alınacak her kararda sorumluluğunuz olduğunu unutmayın.
17. Doğum normal, doğal ve sağlıklıdır. Ancak gerekli durumlarda sezaryen doğum yapmak durumunda olabileceğinizi de unutmayın.
18. Doğum sonrası bebeğinizle mutlaka aynı odada kalın. Doğum sonrasındaki anne-bebek bağlanmasının bozulmaması için fazla ziyaretçinin odaya dolmasına izin vermeyin.
 
Bütün bunları yaptıysanız artık bedeninize ve bebeğinize güvenme zamanı gelmiştir. Doğum başladığında sadece içinize dönün ve geleni saygı ile kabul edin. Bebeğinizle iletişimi asla kesmeyin. Doğum; normal, doğal ve sağlıklıdır. Sağlıklı doğum yolunda bedenin ve bebeğin size neler yapmanız gerektiğini, ihtiyaçlarını söyleyecektir. Kendinizi akışa bırakın ve sezgilerinize güvenin.
 
Uzman Psikolog Burcu DAĞLI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı