Doğum Ve Doğum Çeşitleri Hakkında

Doğum kadınların çoğu için dünyaya yeni bir hayat getirdikleri mutluluk verici ve sorunsuz yaşanan bir olaydır. Diğerleri içinse doğum zahmetli ve stres dolu bir tecrübedir. Beklentileriniz ve tecrübeleriniz ne olursa olsun, doğum çocuğunuzu dünyaya getime mucizesine hazır olmanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda yenidoğan bebeğiniz için de sizi hazırlar. Hayatınızı değiştiren bu olay için fiziksel ve zihinsel olarak hazır olduğunuza emin olun.

Bazı şeyleri zaten biliyor olabilirsiniz ama birçok şey sizin için yeni olacaktır. Kendinizi eğitmek, hazırlamak ve seçeneklerinizi anlamak sağlıklı ve sorunsuz bir doğum için önemli etkenlerdir.

Normal Doğum

Normal doğum, doğanın kendi yolunu izlemesine izin vererek bebek sahibi olmanın doğal yoluna verilen isimdir. Normal doğum, kadınların ne yaptıklarını bilmesi olgusuna dayanır: kadınlar kesinlikle teknik aletler, epidurallar ve korku olmadan bebek sahibi olma yetisine sahiptirler.

Tarihsel olarak neredeyse bütün kadınlar çocuklarını bu şekilde dünyaya getirmişlerdir. Dünyanın bir çok kısmında halen bu yolla doğum yapılmaktadır. Hatta günümüzde kadınlar git gide daha fazla normal doğumu seçmektedir. Aslında normal doğumla ilgili yeni, değişik veya alternatif hiçbir şey yoktur.

Bir çok anne adayı için normal doğum yapmak ‘cesur’ ya da ‘radikal’ olmakla ilgili değildir, daha çok doğuma medikal bir sorundan çok normal bir olay olarak bakmaktır. Düşük riskli hamilelik yaşayan bir çok sağlıklı kadının normal doğumu seçmesinin sebepleri:

– Doğum tecrübesiyle tümden bir temas halinde olma isteği,
– Doğum prosesine güven duyma,
– Kendi doğum yapma yeteneklerine güvenme,
– Doğum acısıyla baş edebileceklerine duydukları güven,
– Kullanılan tıbbi ilaçların anne ve çocuk için sahip olabileceği riski önleme isteğidir.

Sezaryen

Sezaryenin tam olarak ne olduğunu bilmeyenler için Wikipedia’da şu tanım yapılmaktadır: “Bir veya birden fazla bebeğin doğmasını sağlamak için annenin karnında ve rahimde kesik yapılmasını kapsayan cerrahi işlemdir. Esas olarak normal doğumun alternatifidir. Tercihli sezaryen ise, tıbben gerekli olmayan ama hamile kadının veya doktorunun isteğiyle yapılan sezaryen kesitidir (c-kesiti).”

Bazı Kadınların Sezeryan Ameliyatını Tercih Etmelerinin Başlıca Nedenleri:

– Bebeğin büyük olması ve doğum sırasında servikse zarar verebilme olasılığı
– Bebeğin doğum için ideal pozisyonda olmadığının kabul edilmesi
– Normal doğumda güçlük veya komplikasyon yaratabilecek bir tıbbi durumunuzun olması
– Önceki doğumlara bakarak bu doğumun zor olacağı kuşkusu veya endişesi
– Vajinanın genişletilmesi ve doğuma yardımcı olunması için perineumda yapılan cerrahi kesik
– Kişisel tercih – doğum tarihini belirlemek veya doğum izni açısından uygun olan bir zamanda doğum yapmak isteyen bazı kadınların sezaryen yoluyla doğum yapmayı tercih etmesi
– Normal doğum ağrısından ve doğumun vajinada neden olabileceği zarardan kaçınmak
– Üçüz, dördüz veya daha çok sayıda bebek beklemek. Sezaryen bir cerrahi işlemdir ve lokal, genel veya epidural anestezi altında yapılır ve tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi, anne ve bebek için bazı riskler taşır. Bu risklerden bazıları aşağıda belirtilmiştir:
– Anesteziden kaynaklanan riskler ve anesteziye karşı gelişen olası alerjik reaksiyonlar
– Tarihlerin yanlış olması halinde bebeğin planlanmamış erken doğum durumuna ve bunun bebeğin solunum problemiyle karşılaşma riskini arttırması.
– Bebeğin akciğerlerinde sıvı tutulması şeklinde tanımlanan solunumsal distres sendromu (doğal doğum bebek hala rahmin içindeyken akciğerlerini dolduran bu sıvıyı dışarı atar. Sezaryen doğumda ise bu sıvının bir kısmı akciğerde kalabilir)
– Annenin ölüm riskinin artması (tüm sezaryen doğumlarda 10.000 doğumda 4, 10.000 elektif sezaryende 2 ve 10.000 vajinal doğumda 1)
üBu risk faktörlerinin dikkate alınması gerekmekle birlikte, bu tür işlemlerle ilgili olarak her zaman risklerin olabileceğini göz önüne alarak ulaşabildiğiniz tüm bilgileri edinin ve sezaryen isteyip istemediğinize bilgilenmiş olarak karar verin.

Suda Doğum

Suda doğum popüler bir normal doğum yolu olup, sancı ile başa çıkmaya yardım ettiği kanıtlanmıştır. Doğum esnasında salgılanan endorfin hormonu su ortamında daha kolay salgılanır ve annenin doğum esnasında daha rahat olmasını sağlar. Ayrıca bebeğin de bir su ortamından diğerine geçerek şoka uğramasını engeller. Suda doğum normal doğum yapmak isteyen ve ağrı kesici almadan doğum süresini kısaltmak isteyen annelere önerilmektedir. Ülkemizde kadınların %40’ı sezaryen yöntemiyle doğumu tercih ettiğinden acının daha az hissedildiği suda doğum teşvik edilmektedir. Normal doğumla kıyaslandığında ekstra bir risk taşımamakla beraber suda doğum genellikle 2. ya da 3. çocuk doğumunda önerilir. Bunun sebebi ilk doğumda yırtıkların düzgün açılması için doktorlar tarafından kontrollü kesikler açılmaktadır. Ek olarak risk grubundaki anne adaylarına, erken doğum, annenin aktif genital enfeksiyona sahip olması, çocuğun ters gelmesi durumlarında da suda doğum yapılamaz.

Detaylı bilgi için; http://www.huggies.com.tr/dogum/dogum-cesitleri.php

Muhtemel Doğum Tarihiniz

Bebeğinizin gelmesi için sabırsızlanıyorsunuz…
Son regl tarihinize ve aylık periyodunuzun aralığına göre muhtemel doğum tarihinizi bulabilirsiniz.

Detaylı bilgi için; http://www.huggies.com.tr/muhtemel-dogum-tarihiniz.php

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
  • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.