Doğum Süreci Ve Aşamaları!

Anne adayları kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için kendinizi iyi hissedeceğiniz, derin bir nefes alıp kendinize odaklanabileceğiniz, müzikle dans edip eğlenceli oyunlar oynayacağınız, bir yandan da fiziksel ve ruhsal açıdan güçleneceğiniz bir programa katılmaya ne dersiniz? Anadolu Sağlık Merkezi, daha sağlıklı ve güvenli bir hamilelik dönemi için tüm anne adaylarını, özel gebelik ve doğum egzersizleri üzerine yoğunlaşan “Doğumun Dansı” programına çağırıyor.

Doğumun Dansı, ruhunuzun ve bedeninizin bir parçası olan bebeğinizle keyifli dakikalar geçirirken kendinize odaklanabileceğiniz, müzikle dans edip eğlenceli oyunlar oynarken fiziksel ve ruhsal açıdan güçlenebileceğiniz bir program. Doğum öncesi diğer anne adaylarıyla yaşadıklarınızı, duygularınızı, sıkıntılarınızı paylaşabileceğiniz Doğumun Dansı, sağlıklı ve güvenli bir doğum süreci vaad ediyor, bebeğinize sağladığınız sıcak ve rahat ortamı siz anne adaylarına sunmayı amaçlıyor. Bu program ABD’de 25 yıldır uygulanıyor. Amerikan Ulusal İstatistiklerine göre; programa katılmayan hamileler ile karşılaştırıldığında düşük yapma oranı, preeklampsia (preeclampsia), acil sezaryen ve diğer risklerin program katılımcılarında çok daha düşük olduğu görülüyor. Anadolu Sağlık Merkezi, programla ilgili şu bilgileri veriyor:

Doğumun Dansı Nedir?

Doğumun Dansı, özel gebelik ve doğum egzersizleri üzerine yoğunlaşan ve sağlıklı bir hamileliği amaçlayan bir programdır.

• Hamilelik, doğum ve doğum sonrası için özel egzersizler
• Kardiyo çalışması, güçlendirme ve esneklik
• Odaklanma, rahatlama ve eğitim
• Destekleyici bir ortam

Faydaları Nelerdir?

• Fiziksel rahatsızlıklardan arınma
• Dayanma gücünde, hareket alanında ve güçte artış
• Kendinizi zinde hissetme
• Doğumda faydalı olan becerileri kazanma
• Doğum sonrası hızlı iyileşme
• Follow-up programa hazır olma (Doğum sonrası Dans – After Dance)
• Sertifikalı eğitmen tarafından yaşadığınız rahatsızlıklar ile ilgili danışmanlık ve duruma bağlı egzersiz önerileri

Kimler Yararlanabilir?

Doğumun Dansı, tüm anne adaylarının faydalanabileceği, katılımcının fiziksel durumu ve yaşam tarzına göre kişiselleştirilebilen, özel bir programdır. Çok daha rahat bir gebelik dönemi geçirmenizi sağlar.

Zararları Var Mı?

Hayır, hiçbir zararı yoktur. Yine de önlem amacıyla programa katılmak isteyen herkesten bir doktor onayı alınır. Doktorunuz bir medikal tarama yaptıktan ve egzersiz yapmanızda sakınca olmadığını belirten bir onay formu verdikten sonra programa katılabilirsiniz.

Nasıl Bir Ortam?

Doğumun Dansı Programı, hamile kadınların bir araya geldikleri hoş bir ortam. Bu ortamın içinde güven var, rahatlık var, destek var. Burada hamile kadınlar birbirleriyle rahatça konuşup neler yaşadıklarını paylaşma fırsatı buluyorlar. Katılımcı bir annenin sözleri: “Doğumun Dansı, benim hayat çizgim oldu… Duygularımı diğerleriyle paylaşabilmek benim için egzersizler kadar önemliydi”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı