Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Hamilelik süreci boyunca anne adaylarının vücutları çeşitli değişiklikler geçirir. Gerek mental gerek fiziksel çeşitli güçlüklerden geçen anne adayları, bu güçlüklerin ardından kıymetlileri bebeklerini kucaklar. Bu bir annenin en değerli anlarından biridir. Bu değerli deneyimden sonra anne adayları bir an önce eski formlarına kavuşmayı arzular.

Deforme olan, çatlaklar oluşan ve sarkan karın bölgelerini eski haline nasıl getirebileceklerini düşünürler.

Doğum sonrası bu bölgenin eski sıkılığına ve formuna kavuşması düzenli bir çaba gerektirir. Ancak yeni doğum yapmış anneler çoğunlukla bebeklerinin bakımı ile ilgilendikleri için, kendilerine çok fazla zaman yaratamazlar. Bu sebeple de sağlıklı bir spor ve beslenme düzeni oluşturmak yerine korse kullanımı abartabilirler.

Peki doğum sonrası korse kullanılmalı mı? Ne zaman kullanılmaya başlanmalı? Ne kadar süre kullanılmalı?

Doğum Sonrası Korse Kullanımının Püf Noktaları Nelerdir?

Doğum sonrasında annenin karın kasları gevşer ve güçsüzleşir. Yaşanan yağlanmadan dolayı çeşitli sarkmalar meydana gelir. Bu dönemde vücut normalden daha fazla su tutarak ödem birikmesine de neden olur.

Tüm bu nedenler anne adaylarını pratik ve hızlı bir şekilde korse kullanmaya iter. Ancak korse kullanımında aşırıya kaçılması, karın kaslarında zayıflamaya yol açarak bu kasların güçsüzleşmesine neden olur ve vücut eski haline beklenenden daha uzun bir sürede gelir.

Doktor Tavsiyesi ve Takibi Sürecin Çok Daha Sağlıklı Bir Şekilde Gerçekleşmesini Sağlar

Doğumun hemen ardından korse kullanılması anneler için sağlıklı bir tercih değildir. Normal doğum sonrası vücudun kendini toparlaması için birkaç gün geçmesi beklenir ve doktorun önerdiği günlerde korse güvenle takılabilir.

Sezaryen doğumdan sonra ise dikişlerin alınmış olması beklenir ve en az birkaç hafta geçmiş olması gerekir. Ayrıca sezaryen doğumun sonrasında hemen korse takılması iyileşme sürecini etkileyerek yavaşlatabilir, çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olarak vücut sağlığını etkileyebilir. Bu sebeple anne adayları, kullanacakları korsenin çeşidinden, korsenin kullanım süresine kadar tüm detayları doktorlarına danışıp, doktor tavsiyesi ile hareket etmelidir.

Korse Kullanımı Egzersiz ve Diyetle Desteklenmeli

Bu süreçte yalnızca korse takılması, eski fiziksel görünümlerine kavuşmak isteyen anne adayları için asla yeterli olmayacaktır.

Anneler gevşeyen ve güçsüzleşen karın kaslarını eski formuna kavuşturabilmek için düzenli bir egzersiz programı oluşturmalı ve bu programı düzenli bir şekilde takip etmelidir. Bunun yanı sıra yeni doğum yapmış anneler, sağlıklı ve yeterli bir beslenme programı oluşturarak hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlıkları için gereken özeni göstermelidir.

Mineral ve vitamin yönünden dengeli bir diyet programı hem annelerin eski formuna kavuşmasını hızlandırır hem de emzirme dönemindeki bebeklerin gelişimi için önemli rol oynar.

Düzenli bir egzersiz programı ve sağlıklı beslenmeyle anne adayları kullanacakları korse ile beraber vücutlarını hızlıca toparlayabilir ve doğum öncesi sağlıklı görüntülerine kavuşabilirler.

Korse kullanımı sırasında doktora danışmanın ve doktorun yönlendirmelerine göre hareket etmenin çok önemli olduğundan bahsetmiştik.

Doktorun yönlendirmeleri ve onayı ile 6 haftaya kadar günün belirli saatlerinde ve belirli sürelerle korse takılması herhangi bir sakınca barındırmamaktadır.

Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Geceleri Korse Kullanımı

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta geceleri uyurken korsenin mutlaka çıkarılması gerektiğidir. Gece korse ile uyunması anneler için çeşitli riskler barındırır.

Geceleri korse ile uyunması kan dolaşımını etkileyerek anne sağlığına zarar verebilir. Çeşitli bel ve kemik ağrılarına neden olarak annenin iskelet sistemine zarar verebilir.

Uyku sırasında hareketlerin kısıtlanmasına neden olarak çeşitli kas ağrılarına ve kas problemlerine neden olabilir.

Anne rahat hareket edemeyeceği için iç organların zarar görmesine sebebiyet verebilir. Bu yüzden anneler gece korse kullanımı sırasında çok dikkatli olmalı ve uyumadan önce korselerini çıkarmayı unutmamalıdır.

Doğru Korse Seçimi Önem Taşıyor

Doğum sonrası kullanılacak korse belirlenirken, dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Anneler ilk önce doktorlarına danışmalı ve doktorlarının tavsiyesi doğrultusunda hareket etmelidir.

Doğum sonrası kullanılacak korse vücudu şekillendirme amacıyla kullanılacağı için bu amaçla tasarlanmış bir korse olmalıdır.

Annenin ihtiyacına göre çeşitli bel korseleri, karın korseleri ya da kalça korseleri doktor tavsiyesine de başvurularak tercih edilebilir.

Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Tercih Edilecek Korsenin Kumaşına Dikkat Edilmeli

Tercih edilecek korsenin kumaşı da anneler için ayrıca önem taşımaktadır. Naylon olmayan, doğal ve sağlıklı kumaş tercihlerinde bulunmak bu noktada ayrıca önemlidir.

Tercih edilecek korsenin kumaşı annede herhangi bir alerjik reaksiyona ya da tahrişe neden olmamalı, hava alan, esnek ve konforlu bir yapıda olmalıdır. Anneler kumaş seçiminde tercihlerini pamuklu ve doğal kumaşlardan yana kullanarak akıllıca bir tercih yapmış olur.

Anneler için korse seçiminde oldukça önemli olan bir diğer detay, tercih edilecek korsenin sıkılığı ve vücudu sarma şeklidir. Çok sıkı korseler kullanmak bu anlamda vücuda çeşitli zararlar verir ve tercih edilmemelidir.

Kan dolaşımını olumsuz etkilemeyen, iç organların yapısı ile uyumlu, kemik ağrılarına neden olmayacak, kas hareketlerini destekleyecek korseler kullanmak oldukça önemlidir.

Doğru bir beslenme programı, düzenli egzersiz ve korse yardımı ile kısa sürede doğum öncesi eski görünümüze kavuşabilirsiniz. Bunların yanında, anneliği tattığınız bu değerli zamanlarda vücudunuz için çok fazla endişe etmeyi bırakıp, bu değerli anların tadını çıkarabilir ve bebeğinizle doyasıya zaman geçirebilirsiniz.

 

Senem Tokuş – İçerik Editörü

 

Bebeklerde Yastık Kullanımı” ile ilgili makalemizi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 🤰🏻 

Bebeklerde Yastık Kullanımı: https://www.bebek.com/bebeklerde-yastik-kullanimi/

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Bir cevap yazın