Doğum sonrası hayata dönüş

Doğumdan sonraki günler yeni anneler için çok daha kolay geçmiyor. Bu süreçten beslenmeden, cinsel hayata, emzirmeden işe dönüşe kadar birçok farklı konu annelerin aklına takılıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tevfik Yoldemir merak edilen noktaları paylaşıyor.

Beslenme ve Diyet

Doğumdan sonra ilk 4 hafta içerisinde yaklaşık 9 kg. kaybedeceksiniz. Eski elbiselerinizi tekrar giyebilecek kadar kilo kaybetmek için, bu durum teşvik edici olabilir. Sabırlı olunuz. Kilonuza uygun bir şekilde gebelikte başladığınız dengeli bir diyeti sürdürürsenız, birkaç ay içerisinde normal kilonuzu yakalayabilirsiniz Egzersizle beraber böyle bir diyete devam etmeniz kaslarınızın yapısı için çok faydalıdır.

Emziriyorsanız, ekstra sıvıya, kaloriye, kalsiyum ve proteine ihtiyaç duyacaksınız. Emziren bir anne, kendi vücut ihtiyaçlarına ek olarak bebeğe süt üretmek için ekstra gıdalara ihtiyaç duyar. (Gebelikten önce ihtiyaç duyduğu kaloriye yaklaşık 500 kalori daha fazla enerji eklemelidir.) Eğer dengeli bir diyet yiyorsanız, emzirme için ihtiyaç duyulan ekstra gıdaların eklenmesi çok kolaydır.

Özellikle emziren anneler için çok önemli olan kalsiyum, sütten, yoğurttan, peynirden ve dondurmadan sağlanabilir. Eğer sut ürünlerinden hoşlanmıyorsanız doktorunuz sizin için başka kalsiyum kaynaklan önerebilir. Süt yoluyla bebeğinize geçerek ona zarar verebilen sigara, alkol ve ilaçlardan uzak kalmalısınız

 İş

Doğumdan sonra işe dönmeden önce gücünüzü tekrar toplamanız için belli bir süre evde kalmaya ihtiyaç duyacaksınız. Bebeğin doğumundan sonra, ne zaman işe döneceğinize ya da dönüp dönmeyeceğinize karar verirken bazı faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Çocuk bakımı için bulunan seçenekleri, ücretini ve şüphesiz para du¬rumunuzu dikkate almalısınız. Eğer emziriyorsanız, meme pompaları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kullanım tekniğini öğrenmeye başlayabilirsiniz Bu aynı zamanda bebeğinizin biberondan emmeye alışmasını sağlayacaktır. Anne sütü, her beslenmede sizin bulunmadığınız durumlarda, daha sonra bebeğe içirmek üzere saklanabilir.

İşverenler, çalışan annelere daha fazla seçenekler sunmakta ve daha toleranslı davranmaktadırlar. Birçok kadın yarı zamanlı çalışmakta ya da tam zamanlı bir işi başkasıyla paylaşabilmektedir. Bazı işverenler, iş alanında bebekler ve küçük çocuklar için bakım alanı oluşturmaktadır. Dolayısıyla bebeğinizi dinlenme aralıklarında ve yemek aralarında görebilirsiniz.

Cinsel hayat

Bazen doğumdan önce olduğu kadar cinsellikle o kadar ilgilenmeyebilirsiniz. Siz ve eşinizin yorgunluğu, cinselliğe olan ilgi azlığının büyük bir nedeni olabilir. Yeni anne-baba olarak değişen rolleriniz, cinselliğe ılgmızı azaltacak şekilde duygusal karışıklıklara yol açabilir. Bebeğin istekleri de sizi etkileyebilir.

Cinsel ilişkiye girmeden önce, sağlam dokuların zarar görmesini engellemek için iyileşme olayının tam olarak bitmesini beklemelisiniz Cinsel ilişki isteği, genel olarak 3-4 hafta içerisinde kendinizi rahat hisseder etmez tekrar ortaya çıkar. Cinsel ilişkiye girmeden önce eşinizle beraber bunu konuşmanız ve doktorunuzla tartışmanız, birbirinizi yanlış anlamamanızı sağlayarak sonradan acı çekmenizi engelleyebilirsiniz.

Cinsel ilişkiye girmek için kendinizi hazır hissediyorsanız bunu yavaş ve nazik bir şekilde yapmalısınız. Ağrıdan korkabilirsiniz. Aceleniz olmadığı bir zamanı seçmeye çalışarak farklı pozisyonlar deneyebilirsiniz. Birçok kadın eşlerinin üstünde olmayı, kontrolün daha çok kendilerinde olmasına ve serbest hareket imkanı sağladığına inanmaktadır. Böylece kadınların daha çabuk konsantre olmaları ve gevşeme¬leri sağlanmış olmaktadır. Vajenin daha kuru olduğunu hissedebilirsiniz Bu azalmış kayganlık vücudunuzun normal bir cevabıdır. Bu durum, ilk kanamanıza ya da emzirme bitene kadar devam edebilir. Cinsel ilişki döneminde suda çözünebilen bir krem ya da jel kullanabilirsiniz.

Eğer problemleriniz varsa, siz ve eşiniz bunun hakkında konuşmalısınız. Haftada 1 ya da 2 kez bebek yanınızda olmadığı halde baş başa kalmalısınız. Bu özel zamanlarda ev ya da bebek hakkında konuşmamaya özen gösterin. Kendiniz ve birbiriniz hakkında konuşun. Sizi bir araya getiren ilk olayı tekrar keşfedin. Okşamak, dokunmak ya da kucaklaşmak gibi cinsel duyguları paylaşmanın başka tatmin edici yolları da var olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı