Doğum Sonrası 16 Hafta Ücretli İzin

Çalışan anne adaylarının doğumdan önce bir 8 hafta, doğumdan sonra bir 8 hafta olarak toplamda 16 hafta izin kullanma hakkı olmaktadır. Şayet doktorun izni varsa doğum öncesinde kullanılabilen 8 haftalık izni 1-2 hafta kullanıp geri kalan haftaları ise doğum sonrası kullanmak üzere alabilmektedir.

Hiçbir çalışan anne doğum zamanına kadar çalışamaz. Her çalışan anne doğumdan 3 hafta öncesinde izne ayrılmak mecburiyetindedir. İhtiyaç halinde anneler doğum sonrasında 6 ay izin alabilmektedir. Doğum öncesinde ya da sonrasında kullanılan 16 haftalık izinde çalışan maaşı hiçbir kesintiye uğramaz ancak bu 16 haftanın dışında ekstra olarak bir 6 ay daha izin alan çalışan anneler maaşlarını alamaz.

İzin zamanlarının alınması için, anne adayının doktorundan, doğumun hangi tarihlerde olacağını belirten bir rapor alınması gerekir. Şayet anne doğum öncesindeki 8 haftalık zaman diliminde yerinden kalkamayacak durumdaysa 8 haftalık olan izin süreleri uzatılır veya anne doğum zamanına kadar o zamanı kullanabilmektedir.

Doğum izinleri için ne gibi materyallere ihtiyaç duyulur?

Çalışan anneler doğum iznini almak için uzman bir hekimden hamilelik raporu almalı ve bu raporu da ibraz ettirmeliler. Daha sonrasında doğumdan bir 8 hafta kadar öncesinin ve 8 hafta sonrasının hangi tarihlere denk geleceği hesaplanır. Belirlenen haftalara göre anneler izinlerinin başlayacağı tarihi iş yerlerine bildirmeliler.

Doğum izni nasıl hesaplanır?

Genelde anneler doğum izinlerini hesaplama konusunda sıkıntı çekmektedir hatta o kadardır ki çoğu anne izine ayrılacakları zamanı yanlış planlamakta. Doğum iznini hesaplarken şu noktaya dikkat edilmeli; gebelik dönemi 40 haftadır ve 8 haftalık izin doğum öncesinde başladığına göre annelerin hamileliğin 32. haftasında doğuma ayrılmaları gerekiyor. 32. haftanın bitiminde annenin 16 haftalık ücretli izni başlamış oluyor. Burada önemli olan son adet olunan dönemden itibaren tamı tamına 32. Haftanın geçmesidir. 31 hafta 3 gün olduysa bu tabii ki 32. haftayı tamamlamış olması anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla izne ayrılacağınız zaman en son olduğunuz adet döneminden tahmin edilen bebeğin doğum tarihine kadar kaç gün geçtiğini hesaplayın ve günleri haftaya çevirin.

Çalışma hayatınıza bu dönemin güzelliği için ara verin ve son güne kadar çalışma fikrini aklınızdan çıkartın. Bu 16 hafta boyunca zaten ücretinizi alacaksınız. Siz bebeğinizle geçireceğiniz zamanlara odaklanın ve kendinize zaman ayırın.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir cevap yazın