Doğum öncesi önerileri

Anneliğe hazırlığın ilk günlerinde sizin ve bebeğinizin sağlıklı olarak devam ettirmek için yapılacak; bir dizi önlemler ve testlerden geçmeniz gerekir.
Hospitalium Haznedar Kadın Dogum Uzmanı Emine Vanlıoglu anne adaylarına doğum öncesinde tavsiyelerde bulunuyor.

bebek.com: Hamilelikte yaptırılması gereken testler nelerdir?
Kadın Doğum Uz. Emine Vanlıoğlu: Gebelik anneliğe hazırlığın ilk günlerinde sizin ve bebeğinizin sağlıklı olarak devam ettirmek için yapılacak; bir dizi önlemler ve testlerden geçmeniz gerekir. İlk aylarda kan grubu, kandan bakılacak testler (Açlık kanşekeri, Tiroid fonksiyonları, sarılık-Hepatit B ve C, Kızamıkcık, Toxoplazma, AIDS vs.) ve idrar tahlili araştırılması gerekir. Ultrasonografi ile bebeğin kalp atışları 7. gebelik haftasında tespit edilir.
11-14.gebelik haftalarında ikili test (bebeğin ense kalınlığı-ultrasonla ölçülür.)Kandan iki hormon bakılır. (Genetik amaçlı-DOWN testi) 16-20.gebelik haftalarında üçlü veya dörtlü testlere bakılır. 22-24.cü gebelik haftalarında 2. düzey ayrıntılı Ultrasonografi ve renkli Dopplere bakılır.

4 boyutlu Ultrasonla 22. haftadan sonra bebeğinizin doğmadan kime benzediğini yanı sıra burun, dudak, ağız, yüz, el ve ayaklara ait bozuklukların tespitinde teknolojiden yararlanabilirsiniz. Hatta bunları CD kaydı ile ilerde çocuğunuzun izlemesini sağlayabilirsiniz.

bebek.com: Doğum Sancılarını Daha Az Nasıl Hissederim?
Kadın Doğum Uz. Emine Vanlıoğlu: Ağrısız doğum (Epidural anestezi) ile doğumu keyif alacak bir ortam ve daha hızlı ilerleyecek bir duruma sokabilirsiniz.

bebek.com: Normal Doğum mu, Yoksa Sezaryan mı sorusu anne adaylarının en çok sorduğu soru. Bu soruya sizin yanıtınız nedir?
Kadın Doğum Uz. Emine Vanlıoğlu: Doğum şekli doktorunuz ve sizin alabileceğiniz ortaklaşa karar sonucudur. Bazı acil durumlar ve sezaryanın zorunlu olduğu tıbbi şartlar dışında. Normal doğum zahmetli kanamalı olabileceği gibi sonrasında sezaryana göre ağrılar ve gaz sancılarının olmaması bakımından avantajlıdır.

bebek.com: Gebelik döneminde sık olarak kontrole gidiliyor. Doğumdan sonra ne sıklıkla jinekolojik muayeneye gitmek gerekir?
Kadın Doğum Uz. Emine Vanlıoğlu: Her kadın gebelik ve acil şikayetler dışında her 6 ayda bir muayene olması gerekir.

bebek.com: Son zamanlarda rahim ağzı kanserine karşı bir aşı geliştirildiğini biliyoruz. Rahim ağzı kanseri aşı ile önlenir mi ?
Kadın Doğum Uz. Emine Vanlıoğlu: HPV denilen bir virüs ile rahim ağzı kanseri çok yakından ilgilidir. Bu yüzden 09-26 yaşları arasında yapılan aşılarla HPV ile karşılaşma önlenerek rahim ağrı kanserine yakalanma riskini azaltırken cinsel siğillerin oluşumunuda engellemiş oluruz. Şuanda 3 doz olarak yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı