Doğum Öncesi Egzersiz Hareketleri

Gebelik sırasında ne kadar fit ve aktif olursanız değişen vücut şeklinize ve alacağınız kilolara uyum sağlamanız o kadar kolay olacaktır. Doğum öncesi egzersiz hareketleri aynı zamanda kolay doğum yapmanızı sağlarken doğum sonrasında eski vücudunuza hızlı bir şekilde kavuşmanızı da sağlar.

Tavsiyemiz kendinizi rahat hissettiğiniz sürece günlük fiziksel aktivitenize devam etmeniz yönünde. Bazı iddiaların aksine doğum öncesi egzersiz bebek için zararlı değil hatta faydalıdır; kolay doğum yapmanızı da sağlar.

Nasıl egzersiz yapmam gerekiyor, doğum öncesi egzersizlerimde nelere dikkat etmem gerekiyor diye sorarsanız, sizin için çeşitli öneriler hazırladık: Öncelikle kendinizi yormayın. Hamileliğiniz ilerledikçe yavaşlamanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın. Kendinizi fazla yorup yormadığınızı anlamak için egzersiz yaparken konuşmayı deneyin. Nefes nefese kaldığınızda, cümlelerinizi bitiremediğinizde kendinizi fazla yoruyorsunuz demektir. Bu durumda egzersizinizi bitirin.

Hamile kalmadan önceki dönemde sporla ilgilenmediyseniz doğum öncesi egzersizlerinize birden yorucu hareketlerle başlamayın.

Doğum öncesi egzersizi yaparken dikkat etmeniz gereken temel noktalar ise şöyle:

– Egzersize başlamadan önce her zaman ısınma hareketleri yapın ve egzersiz sonrasında da rahatlama hareketlerine geçin.

– Günlük periyodlarla doğum öncesi egzersizinizi tekrarlayın. Günlük 30 dakikalık yürüyüşler ideal olabilir; fakat bu süre size uzun geliyorsa her gün daha kısasını düzenli olarak yapabilirsiniz.

– Özellikle sıcak havalarda yorucu egzersizlerden kaçının.

– Eğer spor salonuna gidiyorsanız eğitmeninizin hamilelik durumunuzu bildiğinden emin olun ve yeterli donanıma sahip bir eğitmenle çalışmaya özen gösterin.

– Ağırlaşan vücudunuzu daha kolay hareket ettirebileceğiniz bir spor olan yüzmeyi deneyin.

– Düşme tehlikesi bulunan egzersizleri mutlaka dikkatli ve eğitmen eşliğinde uygulayın.. (at binmek, kayak, buz pateni gibi.)

Hamilelikte kaçınılması gereken egzersizler

– Özellikle 16 haftadan sonra sırtüstü yatmanızı gerektiren pozisyonda doğum öncesi egzersizi yapmaya çalışmayın.

– Kickbox gibi darbe almanıza sebep olabilecek sporlardan kaçının.

– Scuba dalışı aktivitelerine katılmayın, bebeğin düşük basınç ve benzeri içeren şartlara henüz hazırlıklı olmadığını unutmayın.

– Deniz seviyesinden 2500 metre ve üstünde egzersiz yapmayın.

Hamilelik sırasında doğum öncesi egzersizleri yapmak hem size rahat bir doğum olanağı veriri hem de bebeğinizin sağlıklı dünyaya gelmesine katkıda bulunur. Önemli olan, yaptığınız egzersizlerde periyodunuzu bozmamanız, sizin ve bebeğinizin sağlığını tehdit edecek hareketlerden kaçınmanız ve kendinizi yorgun, kötü hissettiğinizde hemen egzersizi sonlandırarak doktorunuza danışmanızdır.

 

Hamilelikte egzersizler ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-egzersiz/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.