Doğum korkusuna yenilmeyin!

Doğum korkularımızın öğrenilmiş korkular olduğunu bildiğimizde bu durum aslında hiç de şaşırtıcı değil. Nasıl mı biliyoruz? Op. Dr. Ayşe Duman soruyu şöyle yanıtlıyor:  “Düşünün ki 5 – 6 yaşlarında bir kız çocuğu filmde veya dizide doğum sahnesini seyrediyor. Kadın çığlık çığlığa bağırarak, kıvranarak doğum yapıyor. Aynı kız çocuğu annesiyle loğusa ziyaretine gidiyor. Acıyla beslenen Türk kadını modeli, başlıyor doğumda çektiği acıları anlatmaya… Böylece çocuk doğumun  acılı ve  ağrılı olduğunu hiç fark etmeden öğrenmiş oluyor. Şimdi lütfen hatırlayın ‘ iğneci teyze sana iğne yapacak diye korkutulan çocuklar nasıl da aşı  olmaktan, doktordan korkarlar. Polisle korkutularak büyütülen çocuk 40 – 45 yaşına gelse bile polis gördüğünde bir korku kaplar içini. Öğrenilmiş korkularımız bizi bu kadar kısıtlayıp neşemizi kaçırırken anne adayları ve henüz doğmamış bebekler de maalesef bundan nasibini alıyorlar.”
 
Ağrının korkusundan doğumun neşesini kaçırmayın
 
Peki doğum korkularını yenmek için ne yapmak gerekir? Bunun için ilk yapılması gereken farkındalığı artırmak! Bunun için de doğumun ne olduğunu öğrenmek gerekiyor. Op. DR. Ayşe Duman şöyle diyor:  “Öğrenmek kadınımızı korkutuyor. Aslında hiç çaba sarf etmeden doğumun ne olduğunu ne kadar ağrılı olduğunu öğrenmiş, doğum planını çoktan yapmış bir kadına doğuma öğretmeye çalışmak da çok kolay değil. Bu sebeple ya, ağrısa da, acısa da  ıkına sıkına doğurmayı ya da sezaryeni tercih ediyor. Oysa doğumu öğrenmek onu kolaylaştıracak. Bunun için 3 tavsiyem var.” İşte tavsiyeler:

 1. Adım : Doğumun ne olup ne  olmadığını doğru bir şekilde öğrenmeliyiz.
 2. Adım:  Doğum sürecini neşeyle karşılayıp doğru yönetmeliyiz.
 3. Adım:  Yıllardır  korku kalıpları olarak sakladığımız inançlarımızı silip, doğru bilgileri yerleştirme teknikleri ile çalışmalıyız.
 
Op. Dr. Ayşe Duman şöyle diyor: “Unutmayınız ki doğumunuzu siz ve bebeğiniz sizin tercihlerinize göre yaşayacaksınız Ya bir şekilde öğrenilmiş korkuların esiri olarak doğumu ağrılı, acılı kıvranarak veya doğal süreci ameliyat gibi bir operasyonla sonlandıracaksınız ya da doğumu doğru öğrenip, ihtiyacınız olmayan korkulardan özgürleşerek, bebeğinizle yapacağınız en özel yolculuğun ‘doğumun  neşesini hissedip tadını çıkaracaksınız.”

Doğuma hollstik yaklaşın

op. Dr. Ayşe Duman doğuma hollistik yaklaşım programıyla bu korkuları yenmenin mümkün olduğunu söylüyor. Peki nedir bu program? Doğuma holistik yaklaşım programı,  anne adayının kadın kimliği ile barışık hale gelmesini, kadınlığın keyfini çıkaracak bedeninde var olan tüm programları çalıştırmayı öğrenmesini sağlıyor.   Amaç, kadını kadın yapan programlardan en özeli, ‘’annelik’’ farkındalığını artırmak… Bu farkındalıkla lohusalık depresyonları, emzirme sorunlarında ciddi oranda azalma oluyor.

www.dogaldogumklinigi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı