Doğum korkusu baş etmenin yolları!

Hamilelik dönemi tüm kadınlar için heyecan verici bir bekleyiş anlamına geliyor. Ancak bazı kadınlar doğum korkusunu yaşamak bu güzel dönemi keyifle yaşayamıyorlar. International Hospital İstanbul Psikiyatrist Dr.Ali Ayas doğum korkusu yaşayan anne adaylarına bazı önerilerde bulunuyor.

bebek.com : Her anne adayı doğumdan çekinir mi? Bu normal midir?
Dr.Ali Ayas : Hemen her anne adayı için hamileliğin öğrenilmesiyle başlayan heyecanlı ve çoğunlukla da umutlu olan süreç, doğumun yaklaşmasıyla birlikte bazen yerini endişeli bir bekleyişe bırakabilir.

bebek.com : Doğum korkusu ne anlamda kullanılmaktadır?
Dr.Ali Ayas : Bazı hamilelerde görülen doğum korkusu aslında “doğurma eyleminden” ve bu sırada çekilecek olan sancılardan korkmak anlamını taşımaktadır. Bu konuda aile büyükleri veya çevredeki daha önce doğum yapmış kadınlardan öğrenilen ve çoğunlukla da abartılı olarak aktarılan deneyimler bir çok anne adayını gergin bir bekleyişe sürüklemektedir. Bazı kadınlar doğum anını zihninde bir kabus gibi tekrar tekrar canlandırarak erkenden bir endişeye kapılabilirler.

bebek.com : Sezaryen olacak anneler ne gibi korkular yaşar?
Dr.Ali Ayas : Artık günümüzde doğumların büyükçe bir kısmı sezaryen ile olmaktadır. Bu nedenle doğum korkusu; sezaryen olacağını bilen yada böyle bir olasılık bulunan kadınlarda ameliyat olma endişesine dönüşmektedir. Bazı anne adayları; anestezi verildikten sonra uyanamamaktan, ameliyat sonrasında çok fazla acı çekeceğinden belki de bu yüzden bebeğine yeterince ilgi gösteremeyeceğinden endişelenir. Oysa; sezaryen oldukça kısa süren ve sonrasında eğer doktorun önerileri uygulanırsa hastanın birkaç günde ayağa kalktığı bir operasyondur. Bizim önerimiz sezaryen ile ilişkili endişeleri olan anne adaylarının kendilerini kontrol eden doktorlarına kafalarındaki tüm soruları sormalarıdır. Çünkü endişelerinin birçoğu yetersiz bilgilenmeden kaynaklanmaktadır.

bebek.com : Eşler bu konuda anne adaylarına nasıl yardımcı olabilir?
Dr.Ali Ayas :Eşler beraber doğumla ilgili yazıları okuyabilir. Bu konuda açılan doğuma hazırlık kurslarına katılabilir. Mümkünse eşler doğum salonuna birlikte girmelidir. Doğum salonunda eşinin olması anne adayını rahatlatabilir.

bebek.com : Anne adaylarına önerileriniz nelerdir?
Dr.Ali Ayas :
• Doğum süresi (yapılan doğum sayısına bağlı olmak üzere) 12-14 saat kadardır.Yani çekeceğiniz sancı sonsuz değildir. Üstelik bu 12-14 saatin sadece birkaç saati yoğun bir rahatsızlıkla geçecektir. Sancıyla geçirdiğiniz her saniye sizi bebeğinize biraz daha yaklaştırmaktadır.
• Doktorunuzun size öğreteceği soluk alıp verme ve gevşeme egzersizlerini mutlaka bir ev ödevi gibi uygulayın. Unutmayın bu egzersizler, doğum anında bebeği dışarı ittiren kasların gevşemesini sağlayarak daha az sancı çekmenizi sağlayacaktır.
• Unutmayın bu bir son değil tam tersine sizden kopan bir can ile paylaşacağınız uzun bir ömrün ilk anlarıdır. Bebeğinizin aldığı ilk nefes ve arkasından duyacağınız ağlama sesi, çektiğiniz tüm acıyı bir anda unutturacaktır.
• Sancısız bir doğumu değil, doğuma hazırlanmayı hedefleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı