Doğru oto koltuğu seçimi, güvenli yolculuk!

En sonunda bahar kapımızı çaldı! Güneşli günler geliyor. Artık bebeğinizle beraber gezeceğiniz günlerin sayısı artacak. Birlikte parka, pikniğe, yemeğe gideceksiniz… Ne harika değil mi? Gezmek elbette hakkınız. Ancak unutmayın ki bebeğinizin arabayla yaptığı yolculuklarda rahat ve güven içinde olmasını istiyorsanız oto koltuğu olmadan bebeğinizi dışarı çıkarmayın. Bizden söylemesi!

Bebeğinizin arabayla yaptığı yolculuklarda rahat ve güven içinde olmasını istiyorsunuz değil mi? Birer anne baba olarak onun için endişelendiğiniz zamanlar oluyor. Özellikle İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız… Her an için tehlike sinyalleri veren trafikte insan ne yapacağını şaşırıyor. Bir de minnacık bir bebeğe sahip çıkmak kolay değil, elbette. Diyelim ki arabayı eşiniz kullanıyor ve siz bebeğinizi kucağınıza alarak korumayı düşünüyorsunuz. Sakın ola ki böyle bir hataya düşmeyin. İstatistikler bu yöntemin hiç güvenli olmadığını gösteriyor. Bebeğiniz ani frenlerde otomobilin camına ya da torpidoya çarpabilir. O halde bebeklerin can güvenliği için özel olarak hazırlanan oto güvenlik koltuklarını kesinlikle kullanmak gerekiyor. Gelişmiş ülkelerde 10 yaşın altındaki tüm çocuklar için bu kural zorunlu olarak uygulanıyor. Neden mi? Güvenlik altına alınmayan çocuklar alınanlara oranla 7 kat daha fazla ölüm riski altında bulunuyor.

Doğru güvenlik koltuğu seçmenin püf noktaları

Öncelikle hangi koltuğun otomobilinize en iyi şekilde yerleştiğini, oynamadığını ve sağlam olduğunu kesinlikle denemenizde yarar var. Bu, işin bir boyutu. Ancak, işin diğer önemli bir boyutu daha var. Bir otomobil güvenlik koltuğu satın alırken çocuğun yaşı, boyu, kilosu gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Avrupalı uzmanlar, çocuk koltuk sistemleri için dört ayrı yaş ve kilo grubu saptamış.

– Grup 0 olarak adlandırılan ilk kategori 9 aya ve 10 kiloya kadar olan çocukları içeriyor. Emzirme çağında olan bu bebeklerin tamamen ya da yüzde 50 yatar vaziyette taşınması gerekiyor.

– İkinci kategori olan Grup 1, yaşı 9 aydan 4 yaşa kadar olan ve 9 – 18 kilo arasındaki çocukları kapsıyor. Oturma desteği varsa bu kategorideki çocukların dik olarak oturtulmalarında bir sakınca yok.

– Bir sonraki grup olan grup 2 ise 15 – 25 kilo arasındaki 3 – 5 yaş çocuklarını içeriyor. Bu kategorideki çocukların kesinlikle büyüklere ait olan emniyet kemerini kullanmamaları şart.

– Son kategori ise 22 ile 36 kilo arasındaki ve 6 – 12 yaş arasındaki çocukları kapsıyor. Bu çocuklar içinse yükseltici adı verilen koltuk türlerinin kullanılması öneriliyor.

Oto koltuğu neden gerekli?

Diyelim ki bebek güvenlik koltuğu kullanmayı tercih etmiyorsunuz. Bu durumda neler olabileceğini biliyor musunuz?

Yenidoğan bebeklerin kemik yapıları güçsüz olduğu için dik oturamıyorlar. Ayrıca bir çocuğun kafası vücut ağırlığının 1/3”ünü oluştururken, bu oran yetişkinlerde 1/14 ”e iniyor. Bu bize neyi gösteriyor? Küçük çocukların sürüş istikametinde oturması durumunda, araba önden bir darbe aldığında; ense kökü ve omuriliğe büyük bir yük biniyor. Bebekler, kemik ve kas yapıları yeterince gelişmediği için ciddi yaralanmalara maruz kalıyorlar. Zaten bu nedenle araba güvenlik koltuğunun otomobilin yolcu koltuğuna sürüş istikametinin tersine monte edilmesi gerekiyor. Bu arada önemli bir noktayı hatırlatmakta yarar var. Arabanızın yolcu koltuğu tarafında air bag (hava yastığı) varsa kesinlikle güvenlik koltuğunu buraya monte etmeyin. Kaza anında hava yastığının devreye girmesi ile ciddi yaralanmalar ortaya çıkıyor. Bu nedenle siz siz olun, arabanızda air bag varsa bebek güvenlik koltuğunu arka koltuğun sağ ya da sol yanına yerleştirin.

Ben arabayı zaten çok hızlı sürmüyorum, bu nedenle bebeğimi kucağımda taşımam yeterli diyorsanız, bir kez daha yanıldığınızı belirtelim. Neden mi? Avrupa”daki kalite kontrol kurumları “dammy”” adı verilen özel geliştirilmiş mankenlerle çarpışma testleri yapıyor. Bu testlerin sonucunda 48 km. hızla giden bir araçta bulunan, 7 kg. ağırlığında bir bebeğin önden çarpışma sırasında aynı hızla camdan fırladığı görülüyor. Aynı şekilde, yapılan testlerde; bir yetişkinin kucağında seyahat eden bir bebeğin, 48 km hızla giden otomobilde çarpışmaya maruz kaldığında, 2,5 tonluk bir basınçla yetişkinin kucağında kaldığı tespit ediliyor. Bu bir binanın üçüncü katından yere düşmekle eşdeğer! Bizden uyarması, tabii ki son karar sizin.

Oto güvenlik koltuğu alırken ve kullanırken bu noktaları atlamayın

  •  0 – 12 yaş arası taşınabilir modellerde bebek omuz emniyet kemerinin bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol edin.

  • Sabit emniyet kemeri ile araca bağlanmayıp, sadece takılan ürünleri kesinlikle tercih etmeyin.

  • Çocuğunuza oto koltuğu alırken değerlendirmede tek kriteriniz güvenlik olsun. Onun hayatını kurtaracak olanın; koltuğun deseni ya da rengi değil, gelişmiş güvenlik teknolojisi olduğunu unutmayın.

  • 0 – 12 ay arası modellerin aracın kendi emniyet kemeri ile ters olarak bağlanacağını aklınızdan çıkarmayın.

  • Hava yastığı olan koltuklara kesinlikle araba güvenlik koltuğu bağlamayın.

  • Oto koltuğu kumaşının terletmeyen ve yıkanabilir cinsten olmasına özen gösterin.

  • Avrupa kalite ve standart belgesi olmayan ürünleri kullanmamaya çalışın.

  • Hangi çocuk oto koltuğunu kullanacağınız çocuğunuzun tartısına bağlı olduğunu unutmayın.

  • Koltuğun arabanıza ve kullanılacak olan diğer arabalara uygun olup olmadığını kontrol edin.

  • Kullanım kılavuzunu önceden özenle okuyun ve saklayın.

  • Yola çıkacağınız her defasında koltuğun doğru şekilde bağlı olup olmadığını kontrol edin. Koltuk gereksiz boşluk olmaksızın sağlamca bağla olmalı.

  • Her yolculuk esnasında çocuğunuzun kemerlerinin sağlamca bağlı olmasını ve diğer yolcularında kemerlerini bağlamalarını sağlayın.

  • Çocuk oto koltuğunu sadece taşıtın hareketsiz olduğu anlarda yerinden alın.

  • Hiçbir zaman kaza geçirmiş olan bir çocuk koltuğunu kullanmayın; kemerleri aşınmış yada yırtılmış olan bir koltuğu kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı