Doğal doğum ve hakkında merak ettikleriniz

Doğal doğum nedir?
 
Hamilelik dönemi başlı başlına bir mucizedir. Doğum ise bu sürecin sonunda yaşanan bambaşka bir mucizedir. Birçok kadın, korkuları sebebiyle bu mucizevi anı yaşayamıyor. Oysa doğum sanıldığı gibi zahmetli ve ağrılı bir süreç değildir. Aksine her anının tadının çıkarılması gereken bir eylemdir. Doğal doğum ise doğum zamanına , doğum hızına ve anneye ihtiyacı dışında hiçbir müdahalede bulunulmaması demektir.
 
Doğal doğumu soru ve yanıtlarla anlatmak gerekirse şu soruları sormamız gerekir:
 
Doğumun doğal yaşanması için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
 
Her şeyden önce her anne adayı kendi doğumuna sahip çıkmalıdır.. Anne kendi doğumuna ve bebeğine sahip çıkar ve bilinçlenirse doğum yolculuğuna hazırlanması kolaylaşır. Doğumun sorumluluğunu üzerine aldığında başarmaması için bir sebep yoktur.
 
Kadınlar neden kendi doğumlarına sahip çıkmıyor?
 
Birçok annenin anlattığı doğum hikayesi ağrılı ve sancılıdır. Bunun sebebi şudur: Anne acıya, ağrıya odaklanmıştır. Acı ve ağrı beklediği için doğumla ilgili negatif hipnozlarını öyle oluşturmuştur.
 
Ben de normal doğum yapmış bir anneyim. Kadınlığa özgü bu mucizevi anın böyle yorumlanması beni hep şaşırtmıştır. Anne adayı doğal doğumu yaşanılası zor bir olay olarak algılamaya başladığında mutlu heyecanları kaygılı bekleyişlere döner. Anne adaylarının aslında hep yapması gereken, hamileliğini öğrendiği sevinç ve heyecanla doğumu beklemektir. Onun ve bebeği için yazılmış olan programı şükranla kabul etmektir.
 
Annelerin doğumlarına sahip çıkmaları için neler yapmaları gerekir?
 
Öncelikle anneler acının kontrolünden çıkıp doğumun keyfine , mucizeliğine odaklanmalarını öneriyorum. Doğum şekli ne olursa olsun doğum mucizelidir ve şükürle lezzetine varmak gerekir. Bunu söylemek her kadının bunu yaşamasını mümkün kılmaz. Filmlerdeki doğum sahnelerinden tutun da küçücük kız çocuklarının yanında anlatılan acılı doğum hikayelerine varıncaya kadar doğumla ilgili her şey negatif yöndedir. Bu da doğum korkusunu bilinçaltına yerleştirir. Bu sebeple doğumu doğal yaşamak için öncelikle acının kontrolünden çıkıp, bilinçaltındaki bu virüslü programları temizlemek gerekir.
 
Doğuma holistik yaklaşım bu noktada mı devreye girer?
 
Bu amaçla geliştirdiğimiz “ doğuma holistik yaklaşım” programında zihinsel iyileşme teknikleri tam olarak bunu hedefler. Programın ağır toplarından duygusal özgürleşme, hipnoterapi , dua, şükür ile anne adayı kendi bedenindeki “ doğum” farkındalığına ulaştırmayı hedefliyoruz.
 
Çalışmalarda takip ettiğiniz adımlar nelerdir?
 
1. Doğumun ne olup ne olmadığı doğru bir şekilde öğreniliyor.
2. Yıllardır korku kalıpları olarak saklanılan inançlar silinip, doğru bilgileri yerleştirme teknikleri öğretiliyor.
3. Doğum sürecini neşeyle karşılama ve doğumu yönetme yetkinliğine anne adayı ulaşıyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı