Diyet içeceklerin zararları ve erken doğuma sebebiyet vermesi

Anne adayları diyet içecekleri tüketirken iki defa düşünmeli. Yapılan araştırmalara göre diyet içecekler erken doğum riskini arttırıyor.

Anne adayları diyet içecekler içerek daha az şeker alacaklarını ve kalorileri azaltacaklarını düşünüyorlar fakat artık diyet içecek tüketirken iki kere düşünmeleri gerekiyor. Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre günde bir ya da daha fazla kutu diyet içecek tüketen hamilelerin 37 haftadan önce doğum yapma riskinin arttığı ortaya çıktı.

1996-2002 yılları arasında yaklaşık 60.000 anne adayının içecek alışkanlıkları incelendi. Hamileliği sırasında hiç yapay yollardan tatlandırılmış içecek tüketmeyen anne adayları ile diyet içecek tüketen anne adayları karşılaştırıldı ve sonuç olarak günde bir kutu diyet içecek içen hamilelerin erken doğum riskinin %38, günde dört ya da daha fazla kutu tüketenlerinse %78 arttığı gözlemlendi.

Araştırmayı yapan uzmanlar bu durumun diyet içeceklerin tansiyon bozukluklarına neden olmasından kaynaklandığını belirtiyor. Ayrıca uzmanlar diyet içeceklerin hamile olmayan kadınlarda da tansiyon bozukluklarına neden olabileceğini belirttiler. Bilim adamları bu tür sağlıksız içecekler yerine su, doğal meyve suyu ya da süt tüketilmesini öneriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı