Diş Çıkarma Dönemi için En İyi 10 Diş Kaşıyıcı Tavsiyesi

Bebeğiniz doğduğu ilk günden itibaren büyüme sürecinde yaşadıkları sizin için paha biçilemez anlar yaşamaya başlarsınız. Dünyayı ve sizi tanıdıkça attığı kahkahalar, motor becerilerinin gelişmesi, ilk kelimeleri bu anlardan bazılarıdır. Her zaman hayat sizin ve bebeğiniz için güllük gülistanlık olmayabilir. Arada ateşi çıkabilir, huysuz olabilir, gazı olabilir. Böyle anlarda ne yapacağınızı bilemez ve telaşa kapılabilirsiniz. 

Endişelenip panik olduğunuz bu dönemlerden biri de diş çıkarma dönemi olarak gündeme bomba gibi düşebilir. Ortalama 6. ay itibari ile bebeklerde diş çıkarma dönemi başlar. Bu bazen daha erken ya da daha geç olabilir. Bu sebeple kesin bir zaman vermek çok doğru değildir. Ama bebeğinizin diş çıkarmaya başladığını mutlaka anlarsınız. Bu sizi korkutmasın çünkü bu yaşadıklarınızı her anne bazen daha hafif bazen daha zor olsa da yaşar. Bu sebeple her bebeğin kendine özgü olduğunu unutmadan sakinliğinizi mümkün olduğunca korumaya gayret etmelisiniz. Bu dönemi daha hafif atlatmanıza yardımcı olacak şeylerden biri de diş kaşıyıcılardır. Bizde bu sebeple doğru diş kaşıyıcı nasıl seçilir, diş çıkarma dönemi için en iyi 10 diş kaşıyıcı nedir gibi konuları inceledik. 

Doğru Diş Kaşıyıcı Nasıl Seçilir?

Bebeklerin diş çıkarma dönemi için özel olarak üretilen birçok diş kaşıma oyuncakları vardır. Bunlar farklı materyallerde yapılan ürünler olup birçok farklı çeşide de sahiptir. Bu sebeple anneler doğru diş kaşıyıcıyı seçerken kafa karışıklığı yaşayabilir. Bu sebeple seçim yaparken şu özelliklere dikkat etmelisiniz:

 • Öncelikle diş kaşıyıcının üretiminde kullanılan materyal mutlaka ama mutlaka sağlık açısından zararlı bir ürün olmamalıdır. 
 • Bebeğiniz diş kaşıyıcı sürekli ağzına sokacağı için sık sık temizlenmelidir. Bu sebeple kolay temizlenebilir ürünler arasından seçim yapılmalıdır. 
 • Soğuk yeni diş çıkarken bebeklere iyi gelir. Bazı diş kayışıyılar, sulu olanlar gibi, buzdolabına konulabildiği için soğuğa da dayanıklı olmalıdır. 
 • Diş kaşıyıcılar ayrıca bebeğinizin motor becerilerinin, tutma- kavrama gibi- gelişmesine de faydalıdır. Bu nedenle farklı seçeneklere sahip olan diş kaşıyıcılar da tercih edilebilir. 
 • Diş kaşıyıcı üzerinde küçük noktacıklar bulunması diş etlerine masaj yaptığı için seçim yaparken tercih sebepleri arasında olabilir. 
 • Diş kaşıyıcı bebeğinizin ağzından büyük olabilir. Tamamen ağzına girecek büyüklükte boncuk ya da kopma ihtimali olabilecek materyaller olmamalıdır. 

Diş Çıkarma Dönemi İçin En İyi 10 Diş Kaşıyıcı 

Bebeğiniz için seçeceğiniz uygun bir diş kaşıyıcı sayesinde diş eti dokusu parçalanacak ve diş kolayca ortaya çıkacaktır. Bebeğiniz kullanımı için özel olarak tasarlanmış birçok popüler ürün bulunmaktadır. Diş çıkarma döneminde rahatlamasına yardımcı olurken bir yandan da eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabileceğiniz ürünlerden oluşan en iyi 10 diş kaşıyıcıyı şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Sophie La Girafe Zürafa Diş Kaşıyıcı:

  Son dönemlerin en popüler ve en çok tercih edilen diş kaşıyıcılarından biri olan Sophie La Girafe zürafa diş kaşıyıcı bebeğin dokunma, işitme, tat alma, koku alma ve görme duyularına hitap eder. %100 kauçuk ve toksik olmayan gıda boyasından üretilmiş olması da tercih sebeplerinden biridir. Çok hafif olduğu için kolayca kavranabilir ve bebeğiniz yorulmadan uzun süreler bu kaşıyıcı ile vakit geçirebilir. Gövdesine basıldığında sevimli bir ses çıkardığı için bebeklerin ilgisini çeker. Aynı zamanda yumuşak dokusu fizyolojik ve duygusal tepkiyi harekete geçirir.

  Sophie La Girafe Zürafa Diş Kaşıyıcı ürününe kolayca ulaşmak için bağlantıya tıklayın: https://www.e-bebek.com/sophie-la-girafe-zurafa-dis-kasiyici-p-alg-616400/


 2. Winfun Peluş Diş Kaşıyıcı:

  Winfun peluş diş kaşıyıcı modelleri aslan, tavşan, fil ve papatya gibi birbirinden farklı modellere sahiptir. Hayvan figürleri peluştan yapılmış olup etrafında birçok halka bulunur. Bu halkalar sayesinde puset ya da bebek arabası gibi yerlere kolayca asabilirsiniz. Ayrıca gövde kısmında basıldığında eğlenceli bir müzik çalar. Halkalarda bulunan çıkıntılar bebeğinizin dişlerine masaj yaparken aynı zamanda bebeğinizin kolayca kavramasına yardımcı olur. Diş çıkarma dönemine yardımcı olan bu hayvan figürlü diş kaşıyıcılar sevimli görüntüleri sayesinde bebeğinizin yanından ayırmayacağı oyuncaklarından biri olacaktır.

 3. Sozzy Toys Çıngıraklı Diş Kaşıyıcılar:

  Sozzy Toys diş kaşıyıcılar birçok peluş hayvan figürlü modele sahiptir. Baykuş, kurbağa, civciv, aslan, maymun ve panda bu figürlerden bazılarıdır. Bu hayvan figürleri peluştan yapılmış olup içinde içinde bebeğinizin dikkatini çekecek bir çıngırak bulunur. Silikon maddeden yapılmış sağlığa zararlı bir madde içermeyen, bebeğinizin diş etlerine masaj yapacak halka şeklinde bir diş kaşıyıcı ile hayvan figürü bir araya getirilmiştir. Nemli bir bezle kolayca temizleyebilir ya da doğal leke çıkarıcılar ile yıkayabilirsiniz.

  Bu ürünü çok sevebilirsiniz: https://www.e-bebek.com/sozzy-toys-cingirakli-dislik-kurbagam-p-soz-szy-20985/

 4. baby toys Diş Kaşıyıcılar:

  baby toys markası altında iki çeşit diş kaşıyıcı bulunur. Bunlardan ilki sağlığa uygun silikondan üretilmiş olan yıldız, dans eden fil gibi figürleri olan diş kaşıyıcılardır. Hafifliği sayesinden bebeğiniz kolayca kavrar ve motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlar. Çift yüzeyi bulunan bu diş kaşıyıcılar düz olan tarafı ile hassas damaklara uygun olup pütürlü yüzeyi ile diş etlerine masaj yapar. Plastik ürünlere sağlıklı bir alternatif olup sterilazatörde kolayca temizlenebilir.

  Diğer model ise bebeğinizin minicik ellerine uygun bir eldiven şeklindedir. Eldivenin üst kısmında yumuşak pütürlü bir yüzey bulunur. Eldiven olması sebebiyle diğer ürünler gibi bebeğinizin elinden kayıp gitmez uzun süre bu diş kaşıyıcı ile diş etlerini kaşıyabilir. Alt kısmında bulunan cırt cırt sayesinde bebeğinizin bileğine göre ayarlayabiliriz. Makinada hassas ayarda ya da elde yıkama yapabilirsiniz. Sağ ya da sol elde güvenle kullanabilirsiniz.

  baby toys markalı dişlikleri incelemek için bağlantıya tıklayın: https://www.e-bebek.com/bebek-dislik-baby-toys-c4396_b3008/

 5. Gummee Glove Diş Kaşıyıcı Eldiven:

  Bir diğer eldiven şeklinde olan ürün ise Gummee diş kaşıyıcılardır. Bu ürünün en önemli noktalarından biri 3-6 aylık ve 6-12 aylık olarak iki farklı ebatta üretilmiş olmasıdır. Ayarlanabilir cırt cırtlı kısmı ile bebeğiniz, elinden düşürmeden uzun süre dişlerini kaşımanın keyfini çıkarabilir. Eldivenin üzerinde bulunan farklı şekillerdeki silikonlar sayesinde bebeğinizin arka damaklara kolayca ulaşmasına yardımcı olur. %100 pamuk olan Gummee Glove salya emme özelliği sayesinde bebeklerin cildini korur ve tahrişi en aza indirir. Bu ürün ayrıca bir yıkama/taşıma çantasına sahiptir. Bu sayede kolayca yıkayabilir ve hijyenden ödün vermeden her an yanınızda taşıyabilirsiniz.

  Gummee Glove Diş Kaşıyıcı Eldiven: https://www.e-bebek.com/search?text=gummee+glove&currencyCode=USD&list=Search

 6. Bondigo Diş Kaşıyıcı:

  Bondigo diş kaşıyıcılar iki farklı seçeneğe sahiptir. Bunlardan ilki sulu diş kaşıyıcılardır. Yumuşak bir yapıya sahip olan bu diş kaşıyıcılar kolayca kavranabilir ve serinletici etkiye sahiptir. Soğuk diş çıkarma döneminde bebeklere iyi geldiği için bu ürünü buzdolabında biraz soğutup bebeğinize verebilirsiniz. Ayrıca bu ürün BPA içermediği için güvenle kullanılabilir.

  Diğer bir model ise çıngıraklı ve müzikli modellerdir.  Bu ürünlerin üzerinde bulunan yumuşak pütürlü yüzey sayesinde hem dişlerini kolayca kaşıyabilir hem de kavramasına yardımcı olur. Üzerinde bulunan tuşlara basıldığında ise eğlenceli bir müzik çaldığı için bebeğinizin ilgisini çekerek sevdiği oyuncaklardan biri haline gelir. Renkli yapısı sayesinde bebeğinizin ilgisini kolayca çekebilecek olan bu diş kaşıyıcılar Avrupa kalite standartları olan EN71-1, EN71-2, EN71-3 ve EN62115 standartlarına uygundur.

  Bondigo Diş Kaşıyıcılarını incelemek için tıklayın: https://www.e-bebek.com/bebek-dislik-bondigo-c4396_b1354/

 7. Kanz Sevimli Hayvanlar Zinciri:

  Bu diş kaşıyıcı 16 sevimli hayvan figüründen oluşur. Bu figürler fil, aslan, kaplumbağa ve tavşan şeklinde olup bebeğinizin motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlar. Birbirine geçebilen halkalardan oluşan bu oyuncağı bebek arabasına, mama sandalyesine ya da araba koltuğuna da takabilirsiniz. Bu sayede yere düşmesini önlemiş ve steril kalmasını sağlamış olursunuz. Farklı şekillerden oluşması sebebiyle de bebeğinizin dokunma hissini teşvik ederken yeni nesneler öğrenmesine yardımcı olur. BPA, Phthalates, PVC ve benzer dış kaplamaları içermediği için FDA standartlarına uygun bir üründür.

 8. Prego Toys Hışırtılı Diş Kaşıyıcı:

  Fil, zürafa, köpek ve maymun gibi figürlerde üretilmiş olan bu diş kaşıyıcılar peluş bir oyuncak ve farklı şekillerde diş kaşıma aparatlarından oluşur. Bu aparatlar diş kaşıma işlevinin yanı sıra kolayca kavranabilme özelliği sayesinde motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlar. Oyuncağı sıkınca ses çıkarıyor olması bebeğinizin ilgisini çekecek ve keyifle oynayacaktır. Ayrıca farklı renk ve dokudan üretilmiş olması bebeklerinizin görme kabiliyetini artırır ve duyusal gelişimine yardımcı olacaktır. Ayrıca bu ürün bebeklerin sağlığına uygun materyalden üretilmiş olup kolayca temizlenebilir bir özelliğe sahiptir.

 9. Birlik Oyuncak Resimli Çıngıraklı Diş Kaşıyıcı:

  Adından anlaşılacağı üzere bu diş kaşıyıcı birçok özelliğe sahiptir. Üzerinde bebeğinizin ilgisini çekecek bir resim ve jel dişlikler bulunur. Ayrıca resim üzerindeki kapalı alandaki renkli boncuklar sayesinde çıngırak görevi görür. Jel dişlikler sayesinde uzun süre soğuk kalabilir. Bu da diş çıkarma döneminde bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olacak bir özelliktir. Dişliklerin üzerinde bulunan yumuşak pütürler ile kaşıma sırasında masaj görevi görür. BPA içermeyen bu ürün CE sertifikasına sahip Avrupa kalite standartlarına uygun olarak üretilmiştir.

 10. Babycim 4lü Meyveli Dişlik:

  4 adet meyve figüründen oluşan bu dişlikler renkleri sayesinde bebeğinizin dikkatini kolayca çekecektir. Meyvelerin etrafında bulunan kavrama yeri sayesinde bebeğiniz kolayca dişlerini kaşıyabilir. BPA içermeyen bu ürün yumuşak bir yapıya sahiptir. Ayrıca 4 ürünün bir arada olması da tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Bu sayede bir ürünü temizlerken bebeğiniz diğer meyvelerle dişlerini kaşımaya devam edebilir.

  Ürünü incelemek için buradaki bağlantıya tıklayın: https://www.e-bebek.com/babycim-4lu-meyveli-bebek-dislik-p-brl-777-32j/

Bebeklerde diş çıkarma sırası hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayın: https://www.bebek.com/bebeklerde-dis-cikarma-sirasi-hakkinda-her-sey/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.