Diş Çıkarma Dönemi Hakkında Merak Edilenler

Bebekler doğdukları andan itibaren farklı dönemlerden geçerler. Belli aylarda huysuzluk, uyku ve beslenme bozuklukları ile ateş gibi durumlar görülebilir. Bu belirtilerin birçoğu büyüme ataklarının habercisi olsa da bebeklerde diş çıkarma zamanlarında da benzer durumlar ile karşılaşılabilir.

Bebeklerin dişlerinin çıkması hem minikler için hem de aileler için zorlu ve sancılı geçebilmektedir. Bu dönemde nelerle karşılaşabileceğiniz ve bebeğinizi rahatlatmak için ne yapabileceğiniz, her zaman merak konusudur. Dilerseniz konuyla ilgili merak ettiğiniz sorulara birlikte yanıt bulalım.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarmaya Başlar?

Çocuklarda diş gelişimi, ailelerin merak ettiği konuların başında gelir. Ancak nasıl ki her bebeğin boyu, kilosu, yürümeye ve konuşmaya başlama zamanı kısacası fiziksel ve zihinsel gelişim süreci farklılık gösteriyorsa diş çıkarma zamanları da aynı olmaz. Birçok etkene bağlı olarak bebeklerde diş çıkarma dönemi değişebilir.

Bebekler ilk dişlerini 4-12 aylıkken çıkmaya başlar. Kimi bebeğin 4 aylıkken kimi bebeğin ise 1 yaşına yakın bir dönemde ilk dişi görülebilir. Fakat genellikle ilk belirtiler 6 aylıkken yani ek gıdaya geçiş vakti yaklaşırken ortaya çıkar.

Bazen tek tek bazen de aynı anda birden fazla dişin çıkması mümkün olabilir. Tüm süt dişlerinin tamamlanması ise yaklaşık 2,5- 3 yaş aralığında olur. Çocuk 3 yaşına geldiğinde alt sırada 10 adet ve üst sırada 10 adet olmak üzere ağzında toplam 20 adet süt dişi olacaktır.

Diş Çıkarma Belirtileri

Çocuğunuzun diş çıkarma zamanının geldiğini anlayabilmenize yardımcı olacak birtakım belirtiler vardır. Bu bulgular size bebeğinizin dişlerinin patlama vakti ile ilgili bilgi verebilir.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri şunlardır;

 • Diş etlerinde kaşıntı hissi
 • Bebeğin elini veya başka nesneleri sürekli ağzına götürmesi ve sert cisimleri ısırmaya çalışması
 • Diş etlerinde şişlik ve kızarıklık (Hassas diş etleri)
 • Salya miktarında artış
 • Artan tükürük salgısına bağlı olarak ağız çevresinde oluşan döküntüler ve tahriş oluşumu
 • Huzursuzluk
 • Yeme veya emme reddi
 • İştahsızlık
 • Daha fazla emme isteği (Bebek diş etlerini rahatlatmak ister.)
 • Uyku düzeninde bozulma
 • Kulak ağrısı (Patlama sırasında kulağa doğru ağrı yapabilir.)
 • Diş çıkarırken hafif ateşlenme
 • Halsizlik
 • Kabızlık
 • İshal ya da daha cıvık dışkılama
 • Kilo alımında yavaşlama

Her bebek diş sürerken bu belirtileri göstermeyebilir. Bazen tüm şikayetler yoğun bir şekilde yaşanırken bazen de hiçbir işaret vermeksizin dişleri patlamaya başlar. Bazı bebeklerde ise salyanın artması ya da elini sürekli ağzına götürmesi gibi durumların bu dönemle bir ilgisi bulunmayabilir. Bebek, bu hareketi sadece ellerini ve çevresindeki nesneleri tanımak için yapıyor olabilir.

Dilerseniz “Bebeklerde Diş Çıkarma” Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

 

Bebeklerde İlk Diş Ne Zaman Çıkar?

Ailelerin merak ettiği bir diğer konu da ilk süt dişlerinin ne zaman çıktığıdır. Bebeklerde ilk diş çıkması 3-8 aylık dönem içerisinde genelde alt orta iki diş veya üst orta iki diş şeklinde olur. Sağlıklı bir bebeğin genel diş sürme sırası ise; 2 adet alt ön kesici dişler, 2 adet üst ön kesici dişler, alt yan kesici dişler, üst yan kesici dişler, üst köpek dişleri, alt köpek dişleri, alt ve üst 1. azı dişleri, ardından alt ve üst 2. azı dişleri şeklinde devam eder.

Anne ve babalar çocuğun diş sürme sırasına göre diş gelişiminin normal seyrinde olup olmadığını takip etmeye çalışırlar. Ancak zamanlama gibi sıralama da her çocukta farklılık gösterebilir. Bu sıralama genel olarak gözlemlenen çıkış sırasıdır. Sizin bebeğinizde önce üst orta dişler çıkabilir veya köpek ve azı dişi sürme sırası değişebilir.

Diş Çıkarma Ateşi Nedir?

Ateş, birçok sağlık sorununun ilk belirtileri arasındadır. Özellikle bebeklerin sık sık ateşlenmesi olağandır. Dişler patlarken de ateş ile karşılaşmak mümkündür. Çünkü ortaya çıkan bulguların vücut metabolizmasını etkiler. Metabolizmanın etkilenmesi sonucu vücut ısısının değişmesi normaldir.

Peki diş ateşi nasıl olur?

Diş çıkarırken bebeğin vücut ısısının 38- 38,5 dereceyi geçmeyecek şekilde artması diş ateşi olarak tanımlanır. Diş ateşi, bebek diş çıkarmadan 3-4 gün önce başlar, diş etinin patladığı gün en üst seviyeye ulaşır ve ardından hafifleyerek birkaç gün daha devam eder. Eğer ateş 38 derecenin üzerindeyse bir enfeksiyon varlığı veya diş çıkarma dönemine denk gelmiş başka bir rahatsızlık söz konusu olabilir. Bu durumda ebeveynler başka bir belirti olup olmadığını takip etmeli, gerekiyorsa uzman bir hekime danışmalıdır.

Bebeklerde Geç Diş Çıkarma Nedenleri

Erkek bebeklerin kız bebeklere kıyasla genelde daha geç diş çıkardığı gözlenir. Fakat dişlerin geç sürmesinin altında farklı etkenler de olabilir.

Bebeklerde dişlerin geç çıkmasının nedenleri şunlardır;

 • Bebeğin diş etlerinin kalın olması
 • Bebeğin genetik durumu
 • Anne ve babanın dişlerinin geç yaşta çıkması
 • Bazı hormonal sorunlar
 • Bebekte D vitamini eksikliği

Bu gibi durumlar çocuğun ilk dişlerinin olması gerekenden daha geç bir zamanda çıkmasına yol açabilir. Genellikle 12 aylık olana kadar diş çıkmaması normal karşılanır.

Bebeğinizin sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırıyorsanız ve herhangi bir rahatsızlığı yoksa geç diş çıkarma durumunda endişeye kapılmaya gerek yoktur. Bu duruma eşlik eden başka bir rahatsızlık bulunmadığı sürece ilerde çocuğun diş gelişiminde herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

Diş Çıkarma Döneminde Bebeği Rahatlatma Yöntemleri

dis-cikarma-doneminde-bebegi-rahatlatma-yontemleri

 

Ateşlenen, huysuzlanan, diş etleri kaşınan çocukları rahatlatmak amacıyla aileler birtakım yöntemler uygulayabilirler.

Bebeğiniz henüz ek gıdaya geçmediyse ve sadece anne sütü ile besleniyorsa;

 • Kaşıntı hissini azaltmak ve bebeği sakinleştirmek için sık sık emzirmeyi deneyin. Emme refleksi bebeği rahatlatacaktır.
 • Temiz bir tülbenti veya bezi ıslatarak diş etlerine tutun.
 • Buzdolabında bekletip soğuttuğunuz bir kaşığın tersini kullanarak diş etlerine soğuk uygulama yapın.
 • Bol bol sarılarak yanında olduğunuzu hissettirin ve sakinleştirin.
 • Üretiminde zararlı materyal içermeyen bir diş kaşıyıcısı edinin. Buzdolabında bekletip soğutarak kullanırsanız çok daha faydalı olacaktır. Ancak tercihinizi diş kaşıyıcının içerisinde jel bulunmayan çeşitlerinden yana kullanın. Aksi halde bebeğiniz kaşıyıcıyı ısırarak içindeki jeli patlatabilir ve jeli yutabilir. Silikon dişlikler daha uygun olacaktır.
 • Fırsat buldukça diş etlerine masaj yapın.
 • Artan salyanın ağız çevresini tahriş etme olasılığını azaltmak için salyasını sık sık yumuşak hareketlerle temizleyin.

Bebeğiniz ek gıda evresine geçtiyse yukarıdaki uygulamalara ek olarak;

 • Soğuk meyvelerden faydalanın. Buzdolabından yeni çıkmış bir parça salatalık, elma, havuç gibi yiyecekleri diş kaşıma aracı olarak kullanabilirsiniz.
 • Henüz çok dişi bulunmuyorsa soğuk yiyeceği temiz bir tülbente veya beze sararak emmesi ve çiğnemesi için bebeğinize verin.
 • Çocuğunuza yoğurt veya soğuk meyve püresi yapıp verebilirsiniz.

Tüm uygulamalara rağmen bebeğinizi rahatlatamıyorsanız doktorunuza danışarak bebeklerde diş çıkarma sürecinde kullanabileceğiniz ilaçları öğrenmek süreci hem siz hem de bebeğiniz için kolaylaştıracaktır.

“Bebeklerde Azı Dişi Çıkarma Belirtileri” Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

“Bebeklerde Azı Dişi Çıkarma Belirtileri” https://www.bebek.com/bebeklerde-azi-disi-cikarma-belirtileri/

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.