Dikkat eksikliği ile nasıl başa çıkabilirim?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu; genellikle 7 yaşından önce kendisini gösteren, aşırı hareketlilik, istekleri erteleyememe ve dikkat süresinin uzunluğu ya da kısalığı ile bilinen, yaşam boyu devam edebilen bir hastalık. Siz de çocuğunuzun sizi dinlemediğini, kolaylıkla dikkatinin dağıldığını, derslerinde başarılı olamadığını, sürekli eşyalarını kaybettiğini, hep dalgın olduğunu gözlemliyorsanız alanında uzman bir doktora danışmalısınız. 
 
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB) Bozukluğunun nedenleri nelerdir?
* Genetik nedenler,
* Çevresel etkenler,
* Beynin yapısındaki ve işlevindeki farklılıklar,
* Psikolojik nedenler.
 
DEHB hastalığının üç temel belirtisi
1) Dikkat eksikliği: Dikkatlerini bir işe vermekte güçlük çekerler. Başladıkları işi bitirmede sıkıntı yaşarlar. Ev ödevlerini yapmakta zorlanırlar. Çünkü zihinsel çaba gerektiren bu işler onlara zor gelir. 
 
2) Dürtüsellik: Fazla acele ederler. Genellikle birisi konuşurken sözünü keserler veya soruyu tamamlamadan cevaba geçerler. Yani hep bir acelecilik vardır.
 
3) Aşırı Hareketlilik: Sürekli hareket halindedirler. Sakin bir şekilde oyun oynayamazlar. Eşyalara tırmanırlar.
 
Öneriler:
* İlk olarak çocuğunuzun bu durumunu kabullenin ve sabırlı olun. 
* Çocuğunuza bu durumdan dolayı kızmayın ve ceza vermeyin. Çünkü bu cezaya karşı bağışıklık kazanmasına imkan verir. 
* Çocuğunuz fazla sinirlendiği zaman onun sakinleşmesini bekleyin. Üstüne gitmeyin.
* Çocuğunuzun olumlu davranışlarının üstünde durarak onları pekiştirmeye çalışın.
* Çocuğunuzdan bir şey isterken daha net olun. 
* Hiçbir zaman onunla tartışmayın.
 
Dikkat dağınıklığı için mutlaka bir yardım almanızı tavsiye ederiz. Psikiyatri Uzmanı Dr. Bora Telaferli, konu hakkında: “Belirtiler çocukluk çağında gelişse de ergenlik ve yetişkinlik dönemine dek sürebilir. Uygun şekilde belirlenip, tedavi edilmemesi halinde sürekli olarak yavaş öğrenme, okul/iş başarısızlığı, sorunlu ve gergin ilişkiler, düşük özgüveni içeren ciddi sonuçlar doğurur ve artmış depresyon, anksiyete ve hatta madde kullanımı riskine yol açabilir.” diyor. 
 
Unutmayın, büyüme aşamaları aynı görünse de aslında her çocuk farklıdır. Önemli olan; çocuklarımıza bu farklılıkları başarıya dönüştürmeyi öğretmektir. Albert Einstein da bu farklılığını başarıya taşıyan en güzel örneklerden birisidir. Anne-baba olarak çocuğunuza karşı her zaman pozitif ve sabırlı olmaya çalışın.
 
Hazırlayan: Sümeyra Şaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı