Dikkat! Çocuğunuz Tehlikede Olabilir

Ebeveynler dikkat! Momo karakteri çocuğunuz için büyük tehlike olabilir.

Kimdir Momo gelin birlikte ayrıntıları öğrenelim.

Momo Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Momo, sosyal medya ve cep telefonları aracılığıyla yayılan bir siber zorbalık iddiasıdır.

Whatsapp kızı olarak da bilinen momo nasıl ortaya çıktı?

“İspanyolca konuşulan ülkelerden birinden bir kişi, Instagram’dan bir fotoğraf keserek bununla bir Whatsapp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo’nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor.”

Binlerce çocuğun ölümüne sebep olan ‘Mavi Balina’ isimli tehlikeli oyunun bir benzeri olan ‘Momo’ çocuklar için büyük tehlike!

Momo karakteri çocukların sevdiği çizgi film ve oyun videolarının arasında çıkıyor. Videolara gizlice yerleştirildiği için ebeveynler tarafından tespit edilemiyor!

Momo, çocukların kendilerine zarar vermesini istiyor ve eğer kendilerine zarar vermezlerse gece uykularına gelip onları öldüreceğini söylüyor!

Momo şimdilik yurt dışındaki videolarda yer alıyor ancak bu içerikler dünya geneline açık olduğu için Türkiye’den de izlenebiliyor.

Çocuklar dilinden anlamaz ki deyip içinizi rahatlatabilirsiniz ancak sizi uyarmalıyız ki videoda çocukların ne yapmaları gerektiği konusunda animasyonlar yer alıyor ve çocuklar ne demek istediğini kolaylıkla anlayabiliyor!

Çocuğunuzu Bu Tür Tehlikelerden Nasıl Uzak Tutabilirsiniz?

  • Çocuğunuzun izlediği videoları, oynadığı oyunları mutlaka siz de birkaç kez oynayın ve izleyin.
  • Çocuğunuza yakın olun. Size her şey anlatabileceğini tekrar tekrar çocuğunuza hatırlatın.
  • Çocuğunuzun davranışlarını gözlemleyin. Garip bir durum sezerseniz ertelemeden iletişime geçin.
  • Çocuğunuzun internette geçirdiği süreyi sınırlandırın! 
  • Tehdit yaratabilecek içeriklerin erişimlerini sınırlayın.
  • Çocuğunuzun internette neler izlediğini, nelere baktığını sürekli kontrol edin.

Sevgiler,

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir Yorum

  1. YA BEN 8 YAŞINDAYIM AMA BEN MOMO DİYE BİR ŞEY HAYATIMDA SEVMEDİM. AMA DİKKAT SİZE BİLGİ VEREYİM MOMO YURT DIŞINDAN SIZILAN BİR ÇİZİMDİR VE BU KÖTÜ KALPLİ ÜLKELER MOMO YU WHATTSHAP-YOUTBE-TİKTOK GİBİ SİTELERE SIZILMIŞ BİR ÇİZİLİMDİR AYNI ZAMANDA BALDİ-KORKUNÇ BÜYÜK ANNE-KORKUNÇ BÜYÜK BABADA MOMO GİBİ BİR ÇİZİMDİR ONLARIDA ÇOCUĞNUZDAN UZAK TUTUN🤔

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.