Davranış Problemleri

Çocuklarda görülen davranış bozuklukları, çocuğun çeşitli ruhsal ve bedensel nedenlerden oluşan iç çatışmalarını davranışlarına aktarmasıdır. Bu davranış bozuklukları, hırçınlık, asabiyet, inat, yalan söyleme, küfür etme, saldırganlık, çalma gibi şekillerde görülebilir. Davranış problemleri olan çocuklar, uyum sorunları yaşarlar. Çevresi ile doğru bir iletişim kuramaz ve bir ilişkiyi sürdüremez.

Kişilik bile pek çok sorun aşılarak gelişir. Bunun üzerine bir de davranış bozukluğu olan çocuklar, yeni yetenekler ve beceriler kazanırken bir yandan da farklı farklı birçok sorunla karşılaşır. Çocuğunuzda bu davranışlardan birini gözlemliyorsanız, bu kategori altında yapmanız gereken her şeyi bulabileceksiniz.

Davranış Problemleri Sık Sorulan Sorular

Bebeklerde davranış problemleri nasıl çözülür?

İstenmeyen davranışların neler olduğu gözlemlenmeli ve detaylıca not alınmalı. Ebeveynler çocuğa fiziksel ya da psikolojik ceza vermemeli, onu her hâliyle kabul etmeli, çocuğa saygı duymalı ve empati kurmalıdır. Problemin çözümü için yapılacak en önemli şey onunla kaliteli zaman geçirmek ve doğru yönergelerle çocuğu yönlendirmek olacaktır. Bu süreçte ebeveynlerin birbirleriyle tutarlı davranış göstermeleri önemlidir. İhtiyaç halinde mutlaka uzman bir psikologdan yardım alınmalıdır.

Bebeklerde davranış bozukluğu belirtileri nelerdir?

Okul öncesi dönemde davranış bozuklukları ile nasıl başa çıkılır?

Bebeklerde davranış gelişimi nasıl olmalıdır?

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.