Davranış Bozuklukları ve Uyku

Uyku tüm memelilerde, kuşlarda ve balıklarda gözlenen doğal dinlenme biçimidir. Bu canlılar günlük işlevlerini gerçekleştirebilmek için uykuya ihtiyaç duyarlar. İnsanlarda yeterli uyku alınmaması unutkanlık, asabiyet, dikkat dağınıklığı gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca gereğinden fazla uyku depresyon gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Uyku bozukluğu kimi insanlarda kronik hale gelip çok büyük sorunlara neden olabilmektedir. Uyku insan ömrünün 1/3 ünü oluşturur. Vücudun dinlenmesini ve beynin bir gün önce aldığı bilgiyi işlemesini sağlar (http://tr.wikipedia.org/wiki/Uyku) Bu nedenle uyku çok önemlidir.

Amerika’da 2004 yılında yapılan ve çok yüksek katılımcı sayısı olan bir anket çalışmasının sonucuna göre araştırmacılar neredeyse ortalama her insanın uyku sorunu yaşadığını ortaya koymuştur. Kanada’da yapılan başka uyku çalışmalarında da yine benzer sonuçlar elde edilmiş, özellikle anaokulu yaşındaki çocukların ortalama 10.5 saat uydukları ortaya çıkmıştır ancak bu yaş grubunun ihtiyaç duyduğu ortalama uyku saati ise 11-13 saat arası değiştiği saptanmıştır.

Dr. Mary Sheedy Kurchinka, “Uykusuzluk” adlı kitabında uyku eksikliğinin çocuklarda sıklıkla davranış bozukluğuna yol açtığını, bu nedenle bu davranışlarla baş edebilmenin en önemli yolunun dengeli uykudan geçtiğini önemle vurgulamıştır. Ve ailelere davranış değerlendirme formları taslakları hazırlamıştır. Bu taslaklardan bir tanesine göz atalım…

 

Duygular…

 

Çocuğunuz sorunlarla nasıl başa çıkıyor? Sürprizlere nasıl tepki veriyor? Kızdığında neler yapıyor? Şu tepkilere bir göz atın:

-hiçbir zaman mutlu değil, ona ne teklif ederseniz edin o asla mutlu olmuyor

-değişikliklere her zaman olumsuz cevap veriyor

-sakinleşmekte zorluk çekiyor

-kronik baş ve karın ağrısı oluyor

-endişeli ve sinirli

-kolayca kızdırılabilir

İyi dinlememiş olan çocuklar duygu ve durum değişikliklerine ani ve aşırı tepki verirler, çocuklarınızın daha fazla dinlenmesini sağlayın ve bu davranışları tekrar kontrol edin.

 

Neler Yapabilirsiniz?

 

-Çocuğunuz ve kendiniz için düzenli ve tutarlı bir uyku programınız olsun ve elinizden geldiğince bu programa uymaya çalışın.

-Çocuğunuz uyuyacağı odada uykudan önce 15-30n dakikalık bir rahatlama aktivitesi uygulayabilirsiniz, bu yatakta kitap okumak olabilir, sesiz bir oyun ya da küçük bir sohbet bile olabilir…).

-Çocuğunuzun yatacağı odanın hafif serin, sessiz ve karanlık olmasına özen gösterin. Odaya kesinlikle televizyon koymayın, eğer televizyon varsa kesinlikle uyku vakti televizyonu kapatın.

-Bazen bazı çocuklar çok yorgun olduklarında kolayca uyuyamayabilirler, bunu engellemek için yorgun sinyallerini görmeye başladığınız ilk an çocuğunuzu yatmaya yönlendirin.

 

İDİL SEDA AK

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı