Daha uzun süre emzirmek için öneriler

Mümkün olduğunca uzun süre anne sütü vermek istiyorum. Bunu yapabilmenin daha esnek herhangi bir yolu var mı? Ya dışarı çıkmak istersem? İşe geri döndüğüm zaman neler olacak?

Endişelenmeyin, bebeğinize anne sütü vermenin pratik başka yolları da var. Sütünüzü sağıp bebeğinize biberonla verebilirsiniz. Bu şekilde siz emizirmeyi sürdüremeyecek duruma geldiğinizde bile bebeğinizin anne sütünün tüm faydalarından yararlanmasını sağlarsınız.

Süt Sağmanın Faydaları

Bebeğinize verebileceğiniz en değerli hediye kuşkusuz anne sütüdür. Emzirmenizin mümkün olmadığı zamanlar, sütünüzü sağarak bebeğinize bu değerli hediyeyi vermeye devam edebilirsiniz. Bu sayede sütününüz devamlılığını garantilemiş olursunuz.

Tek bir damla süt sağmaya gerek kalmadan bebeğini uzun süre emziren anneler vardır. Ancak süt sağmanın size sağlayacağı kolaylık ve esnekliğin dışında pek çok başka avantajı da vardır. Gelin bunlara göz gezdirelim.

1- İşe dönmüş olabilirsiniz ve bebeğinizi ihtiyacı olan her an emzirmeniz mümkün değildir.
2- Bebeğinizin babası, teyzesi, amcası ya da anneannesi onu beslemenin keyfini yaşamak isteyebilir.
3- Gece boyunca dışarıda uzun saatler geçirmeye karar vermiş olabilirsiniz.
Bu sayede siz fiziki olarak bebeğinizin yanında olamasanız bile, bebeğinizin anne sütü ile beslenmeye devam edebilir.

4- Eğer bebeğiniz çok erken doğmuşsa/prematüreyse veya memeyi direkt alamayacak kadar hasta ise, sütünüzü sağabilir ve kolostrum denen çok değerli sütü ona biberonla verebilirsiniz. Kolostrum doğumdan sonraki ilk günlerde üretilir, yüksek miktarda protein, vitamin, mineral içerir ve bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişmesi için son derece önemlidir.
5- Yeni doğmuş bebeğiniz göğsünüzü ağzına doğru şekilde almayı başaramıyorsa, sütünüzü sağarak kesilmesini engelleyebilir ve böylece miniğinizin formüle edilmiş süt ile beslemeye gerek kalmayabilir. Bebeğinizin göğsünüze tutunmasında zorluk yaşıyosanız, mutlaka bir bilenden yardım alın.
6- Sütünüz geliyorsa ve siz göğüslerinizin dolduğunu hissediyorsanız ancak bebeğiniz beslenmek için hazır değilse, bir pompa çok kurtarıcı olacaktır. Sütünüzü sağabilir ve ihtiyacınız olduğunuzda kullanmak amacıyla saklayarak bebeğinize anne sütü deposu oluşturabilirsiniz.

Süt sağmak, ilk başta zor görünse de aslında oldukça kolaydır. Zamanla hiç zorlanmadığınızı göreceksiniz. Doktorunuz aksini önermediği sürece, süt sağmaya başlamak için en uygun zaman doğumdan sonra minimum dört ila altı haftadır. Bu süre bebeğinizin meme emmeye alışmış olmasını sağlayacaktır.

Philips AVENT size manuel ve elektronik olmak üzere iki tür pompa sunuyor. Hangisini kullanmanız gerektiği tamamen sizin kişisel tercihlerinize bağlıdır. Her iki ürün de hızlı, hassas ve sessizce çalışır. Patentli beş yapraklı masaj yastığı ve silikon diyafram özellikleri sayesinde pompalar, annelere doğal yoldan emzirmeye benzer en yakın kullanımı sağlar.Biz yalnızca bir bebeği olan anneler için, manuel göğüs pompasını veya sizin ritminiz ezberleyerek tek tuşla çalışan elektronik versiyonu öneriyoruz.

Philps AVENT pompalarını kullanarak sağdığınız sütü, bir AVENT Biberon veya önceden sterilize edilmiş VIA saklama kapları içinde buzdolabı veya derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Avent saklama kapları ve biberonları anneler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir çünkü, Philips Avent’in tüm ürünleri birbirine uyumludur. VIA saklama kaplarini veya anne sütü saklama biberonlarını pompalara rahatca takabilirsiniz. Bu şekilde sütünüzü başka bir yere aktarmaya gerek kalmadan direk bu saklama sistemlerine sağabilirsiniz. Bu şekilde sütünüzü buzdolabında (buzluk veya en soğuk yerinde) 24 saat, derin dondurucuda 3 ay saklayabilirsiniz. VIA saklama kaplarının üzerine sağdığınız tarihi ve saati kurşun kalem ile rahatlıkla yazabilirsiniz.

Dondurucuda sakladığınız sütü o gün kullanmak istediğinizde, süt kabını buzdolabına indirin ve yavaşça çözülmesini bekleyin. Dondurucudan çıkan sütü hemen kullanmanız gerekiyorsa, kabı sıcak su dolu başka bir kaba koyun veya AVENT Biberon Isıtıcısını kullanın. Dijital Biberon ve Mama Isıtıcısı bebeğinizin mamasını hızla ve güvenle ısıtmanıza olanak sağlar. Gelişmiş teknolojisi gereken ısınma süresini ve en doğru ısıyı otomatik olarak hesaplar.
Unutmayın ki, sütü bir kez ısıttığınızda bir saat içerisinde kullanmalı ya da atmalısınız. Asla bir sonraki besleme için saklamayın.

Sütünüzü pompa ile sağmanın, size ve bebeğinize sağladığı en önemli iki durumu hatırlayın sevgili anneler: Birincisi bebeğinize siz meme vermeye uygun olmadığınızda bile mükemmel bir beslenme imkanı verir, ikincisi size de hareket özgürlüğü verir.

Göğüs pompaları kategorisindeki ürünleri görmek için tıklayınız.

https://www.bebek.com/uzun-sureli-emzirmenin-dezavantajlari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı