Çocukta görsel öğrenme çok önemli!

Biliyorsunuz ki öğrenme farklı yöntemlerle gerçekleşebilir, örneğin herhangi bir şeyi duyarak öğrenebiliriz, görerek öğrenebiliriz, deneyerek öğrenebiliriz ya da bize dışarıdan verilen komutları uygulayarak öğreniriz. Bu farklı öğrenme stratejilerini hepimiz günlük hayatımızda bilinçli ya da bilinçsiz olarak sıklıkla kullanırız. Ancak konuyla ilgilenen uzmanlar bu alanda farklı araştırmalar yaparak öğrenmede en etkili olan yöntemi belirlmeye çalışıyorlar. Fakat kişisel farklılıklar elbette ki bu yöntemlerin etkinliklerinde değişikliklere sebep oluyor. Bir bireyin öğrenmesinde çok etkin görünen bir aktivite diğeri için o kadar etkin olmayabiliyor.

Günümüzde yapılan çalışmalarda öğrenme esnasında bireye dışarıdan gelen farklı uyaranların onun herhengi bir şeyi öğrenmesinde ne kadar etkili olduğu araştırılmış ve şu sonuçlara rastlanmış:

“Öğrenme aktivitesinin %55’i görsel ip uçlarından, %37’si işitsel ip uçlarından ve %8’i de sözel ip uçlarından yararlanılarak gerçekleşiyor.”

Bu sonuçtan da anlayabileceğimiz gibi öğrenmede en etkili ip ucu görsel uyaranlardan geliyor, bu nedenle çocuğunuzla iletişim kurarken görsel uyranların çokluğuna önem verin ve onu bu uyaranlarla destekleyerek öğrenme düzeyini arttırın.

Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar için çok etkili olan bu yöntem, bu yaşlarda çocuğu olan anne ve babalar için ideal bir öğretim taktiği olarak kullanılabilir. Çünkü küçük çocuklar hem dikkat seviyelerinin azlığı hem de kelime haznelerinin yetersizliği nedeniyle sizin söylediklerini tam olarak anlayamayacak ve dolayısıla tam olarak uygulayamayacaktır. Siz de çocuğunuzun etrafında görsel uyaran seviyesini arttırarak çocuğunuzun öğrenme düzeyini arttırabilir ve hızlandırabilirsiniz. İşte bunun için yapabilecekleriniz…

Neler Yapabilirsiniz?

• Görerek öğrenme çok önemli diyorsak çocuğunuza öğretmek istediğiniz herhangi bir davranış için önce ona siz örnek olmalısınız. Çünkü çocuğunuz sizden görerek öğrenecektir.

• Çocuğunuza öğretmek istediğiniz bir şey için görsel uyaranlar oluşturmaya çalışın. “Görsel uyuranlar nasıl oluşturulacak” diye sorduğunuzu biliyorum. Örneğin, çocuğunuza kendisine bir şey hediye edildiği zaman teşekkür etmesi gerektiğini öğretmek istiyorsunuz, bunun için eşinizle iş birliği yapın ve çocuğunuzun önünde birbirinize bir şeyler verin ve her defasında birbirinize teşekkür edin.Böylece çocuğunuz o davranışı hem görmüş hem de duymuş olacaktır.

• Çocuğunuz odasında duvara bir tahta ya da kağıt asın. Bu tahtaya her gün yapılacak işleri yazın ve yazıları resimleyin. Örneğin o gün pikniye gidecekseniz, tahtanın üzerine “bugün piknik var” yazın ve piknikle ilgili bir resim çizin. Böylece çocuğunuz yapacağı şeyi sizden sadece sözel komut olarak değil, görsel olarak da öğrenmiş olacak.

• Çocuğunuzun odasında malzemeleri için ayrı ayrı dolaplar ya da sepetler oluşturun. Örneğin lego sepeti, oyuncak araba sepeti, blok sepeti veya bulmaca dolabı gibi… Bunların hepsini ayırdıktan sonra o sepetlerin, kutuların ya da dolapların üstüne o malzemeyi gösteren bir görsel uyaran yerleştirin.Örneğin araba sepetinin üstüne bir araba resmi yapıştırın. Böylece çocuklar hangi sepetin hangi malzemeye ait olduğunu unutsa bile görsel uyaran ona yardımcı olacak ve hatırlamasını kolaylaştıracaktır.

İDİL SEDA AK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu