Çocukta diş sağlığı, diş çıkarmadan önce başlar

DentGroup Kids kurucusu, çocuk diş hekimi Neşve Kayabaşoğlu, anne ve babalara, bebeklikten itibaren çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgili sihirli formülü: “Temizle, fırçala, fırçalama alışkanlığı sağla” şeklinde aktarıyor ve ekliyor: “Çoğu anne baba, dişleri çıkmadan bebeklerin diş ve ağız sağlığına önem vermeleri gerektiğini düşünmüyor. Çocukların, dişleri çıkmamış dahi olsa, günde 2 kez dişetleri ıslak bir bezle temizlenmeli”.
Bebeklere gece uyku öncesinde veya sırasında verilen sütün, içeriğindeki şeker nedeniyle, yaygın ve hızlı gelişen çürüklere sebep  olabildiğine dikkat çeken Kayabaşoğlu, gün içinde içilen sütün, ağızda gün boyu salınan tükürüğün engellemesi nedeniyle bu denli çürüklere sebep olmadığını vurguluyor.  “Uyku sırasında ise tükürük akışı olmaz ve dişin yüzeyiyle neredeyse 12 saat boyunca temasta olan süt, dişleri çürütmeye başlar” diyen Neşve Kayabaşoğlu, anne ve babalara çözüm yolunu: “Siz, siz olun 1 yaşından sonra gece yatarken bebeğinizin biberonuna süt koymayın. Çocuğunuz biberonla uyumaktan keyif alıyorsa biberon içine su koyabilirsiniz” diye gösteriyor.
Anne ve babalara önemli iş düşüyor
Öncelikle anne sütüyle, sonraki aylarda mama, meyve sebze püresi ve sularıyla beslenen çocukların, dişleri çıkmamış dahi olsa, günde 2 kez dişetlerinin ıslak bir bezle temizlenmesinin, ağız ve diş sağlığı başlangıcı açısından önemli olduğunu vurgulayan Kayabaşoğlu, yeni diş çıkarmaya başlayan bebekler için diş bakımını şöyle anlatıyor: “Kural aslında çok açıktır. Diş çıkar, fırçalama başlar.  Azı dişleri çıkana kadar diş temizliğini ılık suyla ıslatılmış gazlı bezlerle veya  diş temizleme mendilleriyle yapabilirsiniz. Azı dişlerini temizlemek için ise mutlaka fırçaya ihtiyacınız olacaktır. Fırçalama ancak anne veya baba tarafından yapılırsa sonuca ulaşacaktır. Çocuklar dişlerini fırçaladıktan sonra, mutlaka anne ve babanın da onların dişini fırçalamak zorunda olduğunu unutmamak gerekir.”
Çocukların dişlerinin 3 yaşına kadar sadece su ve fırça yardımıyla fırçalanabileceğini anlatan Dr. Neşve Kayabaşoğlu, “Macunsuz fırçalama yapıldığında çocuğun ağzında hoş olmayan koku ve tat oluşabilir. Bu da çocuğun motive olmasını önleyebilir. O yüzden 0-3 yaş arası bebeklerin yutmasında hiçbir sakınca olmayan içeriğinde flour bulunmayan bebek macunlarını önermekteyiz. 3 yaş sonrasında tükürmeyi başarabilen çocuklar ise dişlerini içeriğinde az miktarda flour olan  çocuk diş macunları ile fırçalayabilirler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı