Çocuklarla Seyahatte Riskler

Kazaya bağlı ölümlerde 0–9 yaş arasındaki çocukların yüzde 46’sı oto koltuğu kullanılmaması sebebiyle yaşamını yitiriyor… Türkiye’nin en büyük anne-bebek & aile yaşam platformu ebebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, geçtiğimiz yıllarda e-bebek öncülüğünde gerçekleştirilen oto koltuğu araştırma sonuçlarının oldukça düşündürücü olduğunu belirtirken, “Ülkemizde oto koltuğuna oturtulması gereken çocukların yüzde 80’den fazlası oto koltuğunda seyahat etmiyor.  Çocukların yaklaşık yüzde 30’unun arabanın ön koltuğuna oturmasına aileler müsaade ediyor.  Bu sonuçlar, çocukların seyahat esnasında hayatlarının tehlikede olduğunu gözler önüne seriyor. 1 Haziran 2010 tarihinde yürürlüğe giren yasa ile oto koltuğu kullanımı konusunda anne-babaların daha bilinçli hareket edeceğini düşünmüştük fakat yanıldık.” diye konuştu.

Ülkemizde araç içinde bulunan çocukların yüzde 80’inin seyahat güvenliği sağlanmıyor. Kazaya bağlı ölümlerde 0–9 yaş arasındaki çocukların yüzde 46’sı oto koltuğu kullanılmaması sebebiyle yaşamını yitiriyor.  Bu rakamlar ailelerin, bu konuda daha hassas davranmaları gerektiğini bir kez daha kanıtlıyor.  1 Haziran 2010 tarihinde yürürlüğe giren oto koltuğu kullanım zorunluluğu getiren yasa ile

ülkemizde trafik kazalarına bağlı çocuk ölümlerinin ve yaralanmalarının önüne geçilmesi hedeflenmişti.

Oto koltuğunun yasal zorunluluk olmadığı ülkelerde çocuk ölüm oranları yüzde 40’larda!

Yapılan araştırmalarda çocuk oto güvenlik koltuğu kullanımının mecburi olduğu ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölümleri yüzde 3 civarındayken, zorunlu olmayan ülkelerde bu oranın yaklaşık yüzde 46 olduğunun altını çizen Erdoğmuş, “ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, çocuk oto koltuğunun doğru kullanılması ile çocuk ölümleri yüzde 71 oranında azalıyor.  Tüm bu göstergeler çocuk oto güvenlik koltuğunun kullanılmasının ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Dün Muğla Bölge’sinde yaşanan talihsiz olay sonucunda bir yavrumuzu kaybettik. Bu konuda anne babalar bilinçlenmezse daha birçok çocuğumuzu göz göre göre kaybedeceğiz.” diye konuştu.

Araştırma sonuçları

Çocuklarda oto koltuğu kullanımının önemi konusundaki bilinç düzeyini ortaya çıkarmak adına yapılan araştırma sonuçlarına değinen ebebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, “Araştırma sonuçları gösteriyor ki, ülkemizde oto koltuğuna oturtulması gereken çocukların yüzde 80’den fazlası oto koltuğunda seyahat etmiyor.  Çocukların yaklaşık yüzde 30’unun arabanın ön koltuğuna oturmasına aileler müsaade ediyor.  Bu sonuçlar, çocukların seyahat esnasında hayatlarının tehlikede olduğunu gözler önüne seriyor” diyerek konunun önemine dikkati çekti.

Araştırma kapsamında ailelerin çocuklarını ön koltuğa oturtma eğilimleri, Türkiye’de bebek koltuğu kullanımı ve standartları ile bebek koltuğu alırken ailelerin dikkat ettikleri unsurlar sorgulanmıştır. Türkiye’nin tüm bölgelerinde belirlenen 16 ilden, farklı eğitim, yaş, sosyo-ekonomik statü cinsiyet gruplarından 15 yaş üstü 1554 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, çocukların kaç yaşına kadar oto koltuğuna oturtulmaları gerektiğini bilmeyenlerin oranı yüzde 64,4 iken, katılımcıların yüzde 96,5’i ise kaç cm boy ve kilonun altındaki çocukların oto koltuğuna oturtulması gerektiği ile ilgili soruya “bilmiyorum / fikrim yok” yanıtını vermiştir.

Katılımcılar arasında oto koltuğu kullanmakta olduğunu ifade eden 144 kişinin yüzde 8,3’ü 2, yüzde 11,8’i 3, yüzde 20,1’i 4, yüzde 25,7’si 5 yaşına kadar çocukları için oto koltuğu kullandıklarını veya kullanmayı planladıklarını ifade etmiştir.  Katılımcıların yüzde 19,4’ü 6 yaş ve üstü cevabını verirken, yüzde 14,6’sı hatırlamadığını belirtmiştir.

Çocukların oto koltuğu olmadan olmadan seyahat etmesi ya da ön koltukta oturutulması üzücü sonuçlar doğuruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı