Çocuklarınızla başa çıkma yöntemleri

Babam bazı işleri yapması gerekirken uyuyakalmış akşam. Sabah, şarj edilecek bir sürü elektrikli eşyayı takacak piriz ararken, hangi çantaya ne yerleştirilecek diye koştururken, çantaları alelacele topladığı için gün içinde lazım olan bazı şeyleri bulmak için hepside birbirinin eşi olan çantaların bazılarını açmak ve dibine doğru eşelemek zorunda kaldık. 

Bize gereken her şeyi yanımızda taşıyoruz. Tek tek sayınca 127 adet farklı isimde malzeme varmış yanımızda. Annem bu duruma esprili bir şekilde, “Bisikletle dünya turu bir çocuk ile tamamda iki tane ile biraz zor oluyor.” dedi. Bizimkiler bunu gün içinde söyleyip söyleyip güldüler. Umarım babam ruhunun çocuk tarafını hiç kaybetmez. Umarım kimsenin ne diyeceğine aldırmadan, beni içine bindirdiği alışveriş sepetleri ile market otoparklarında, gülmekten karnımız ağrıyıncaya kadar başkaları için anlamsız ve komik sesler çıkararak eğlenmeye devam ederiz.

Bugün İsviçre ile Almanya’yı ayıran bir köprünün ortasında durduk. Rhein nehri tam altımızdan akıyordu. Annem ve baban beni tam ortaya koyduktan sonra, kıpırdamamamı söylediler. İki farklı ülke tarafından bana doğru koşarak geldiler. Türk filmlerini andıran bu sahneyi çevredeki turistlerde ilgiyle izledi. Hep beraber çok eğlendik.

Buradaki köylerin bazılarında şu anda tam da festival zamanıymış. Bu biraz tabela ve işaret karmaşası yaşatsa da bize, ufacık köylerde bazıları asırlarca süren bir geleneğin mirası olan bu festivaller tam bir bayram havası estiriyor.

Akşam gölgelerimiz uzamaya başladığında yeni bir kamping ya da otele doğru giderken ben akşamüstü şekerlememi yapmaya başladım.

Uyandığımda bizim gibi turda olan birçok bisikletçinin dip dibe çadır kurduğu Waldshut şehri yakınlarındaki kampingdeydik. Yaşları, yolları, milliyetleri farklı bu bisikletli grup içindeki en küçük birey bendim. Çadır kurma aşamasında bizimkiler hiç endişelenmedi, çünkü ben çadır çadır gezip karnımı doyurmaya, kampa neşe kaynağı olmaya, insanlara yorgunluklarını unutturmaya başlamıştım bile.

“İpet Cına”

Tibet Çınar.
14 TEMMUZ 2011

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı