Çocuklarınız için yaz ve bahar ayları aktiviteleri

Yaz ayları anne-babaların çocukları için en çok endişelendikleri dönemlerden biri. Nedenine gelince; çocukların okula gitmediği onun yerine evde vakit geçirmek zorunda oldukları bu günlerde televizyona mahkum olmaları, alternatif etkinlikler gerçekleştirememeleri olarak açıklanabilir. Son günlerde özellikle küçük çocuğu olan ailelerle konuştuğumda birçok anne babanın aynı sorunu yaşadığını gördüm, bu nedenle çocuğunuzla beraberken hem eğlenceli hem de eğitici etkinlikler yapabilmeniz için 20 farklı öneriyi bir araya getirdim.

İşte bu öneriler…

1. Çocuğunuzla beraber müzeleri veya şehirde bulunan diğer kültür-turistik mekanları ziyaret edin.

2. Çocuğunuzla beraber yemek yapın, bu esnada ona mutfakta yapması ve yapmaması gereken şeyleri öğretin.

3. Televizyon izlerken çocuğunuza reklamları saymasını söyleyin.

4. Çocuğunuzla beraber parmak kuklası yapın. Eski bir eldiveni alın ve parmak kısımlarını kesin. Daha sonra açıkta kalan parmak bölümlerine farklı suratlar çizin ve çocuğunuzla bunları konuşturun.

5. Bir buz kütlesini kuru bir kaba koyun ve onu balkonunuzun güneş alan bir yerine yerleştirin. Çocuğunuzla beraber buzun erimesini ve buharlaşmasını takip edin, bunun ne kadar sürede gerçekleştiğini hesaplayın.

6. Çocuğunuzla beraber boncuk dizme aktivitesi yapın. Bu aktivite çocuğunuzun hem küçük kas gelişimini destekleyecek hem de belli bir kuralda dizi yapmasını sağlayacaktır.

7. Çocuğunuzla beraber bir kütüphaneyi ya da bir kitapçıyı ziyaret edin. Son zamanlarda birçok kitapçı çocuklar için okuma günleri düzenliyor, eğer bu okuma günlerine denk gelebilirseniz çocuğunuz bu deneyimden çok keyif alacaktır, unutmayın.

8. Çocuğunuzla beraber hem kendisi için hem de sevdikleri için kitap ayracı hazırlayabilirsiniz.

9. Çocuğunuza acil bir durum olduğunda kimi ve hangi numarayı araması gerektiğini öğretin.

10. Beraber şiir okuyun ve ezberleyin.

11. Ailecek bir gün belirleyin, o günü okuma günü olarak belirleyin ve çocuğunuza eşinizle beraber bir kitap okuyun.

12. Çocuğunuzun arkadaşlarını evinize davet ederek evde yaz partisi düzenleyin. Bu parti için davet kartları ve yemek hazırlamak alternatif aktiviteler olarak düşünülebilir.

13. Çocuğunuzun bir eşyasını alıp evinizde bir yere saklayın, daha sonra bu yeri anlatan bir harita çizerek çocuğunuza verin ve çocuğunuzu bu eşyayı bulması için teşvik edin.

14. Çocuğunuzla beraber pikniğe gidin.

15. Çocuğunuza bisiklete binmeyi öğretin, biliyorsa beraber bisiklet sürün.

16. Çocuğunuzla birlikte yaşlı birilerini ziyarete gidin.

17. Dans geceleri düzenleyip, farklı dansları çocuğunuza öğretmeye çalışın. O dansın hangi ülkeden çıktığını ona anlatın ve o ülke hakkında çocuğunuza bilgi verin. Bilgi verirken görsel malzemelerden yararlanmayı unutmayın.

18. Çocuğunuza olmak istediği üç mesleği sorun ve bu meslekleri ona tanıtın. Eğer imkanınız varsa bu mesleklerin gerçekleştirildikleri iş yerlerini çocuğunuzla beraber ziyaret edin.

19. Çocuğunuzla beraber bulmacalar (puzzle) çözün.

20. Bir çiçek alıp onu çocuğunuzla beraber bir saksıya dikin ve çocuğunuza çiçek yetiştirmeyi öğretin.

Güneşin zararlı etkilerinden koruyan ürünleri görmek için tıklayınız.

Çocuk Gelişim Uzmanı
İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı