Çocukların kışın artan öksürük sorunu ve çözümleri

Kış aylarında soğuk algınlığı sendromuna neden olan virüsler ve bakteriler daha yaygın olarak havada bulunuyor. Dolayısıyla bu mevsimde çocuklarda öksürük daha sık görülüyor. Kadıköy Şifa Suadiye Polikliniği Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilgün Gökyayla, “Genel olarak tüm infeksiyonlara bağlı öksürüklerde genel amacımız öksürüğü kesmek değil öksürüğe neden olan infeksiyonu ya da rahatsızlığı gidermektir.”

bebek.com: Çocuklarda öksürük hangi nedenlere bağlı olarak görülür?
Dr. Nilgün Gökyayla : Enfeksiyon, aspirasyon, yabancı cisim, reaktif hava yolu, kistik fibroz, gastroesofageal reflü, pasif sigara içiciliği ve anatomik anomaliler nedeniyle öksürük görülür.

bebek.com: Kış aylarında daha sık görülmesinin sebepleri nelerdir?
Dr. Nilgün Gökyayla : Kış aylarında soğuk algınlığı sendromuna neden olan virüsler ve bakteriler daha yaygın olarak havada bulunur.Ayrıca okul ortamı, toplu kapalı yaşam alanları da bu sıklığı etkiler.

bebek.com: Geceleri çocuklar neden daha çok öksürürler?
Dr. Nilgün Gökyayla : Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı öksürükler gece gözlenir.Yatış pozisyonuyla geniz akıntısı bronş ağacına akar ve öksürük refleksini uyarır.

bebek.com: Öksürüğe karşı anne ve babaların alabileceği önlemler nelerdir?
Dr. Nilgün Gökyayla : Ailenin bu konuda sabırlı olup, doktorlarının yönlendirdiği şekilde davranmaları gerekir.Unutmamalı ki her üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra 6-8 hafta öksürük devam edebilir.Öksürüğü kesmek ailelerin amacı olmamalı.Altta yatan neden tedavi olunca öksürük de geçecektir.

bebek.com: Soğuk buhar makinesi kullanımı öksürüğe karşı yarar sağlar mı?
Dr. Nilgün Gökyayla : Soğuk buhar makinesi nazofarenjit yada Rhinosinusit dedeiğimiz burun tıkanıklığına bağlı öksürükler de yarar sağlar.Nemlendirme ile burun ifrazatı yumuşar.Geniz akıntısı azalır.Öksürük refleksi azalır.

bebek.com: Öksürük yapan ya da öksürükle birlikte görülen hastalıklar nelerdir?
Dr. Nilgün Gökyayla : Reaktif hava yolu hastalığı, tüm üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, zatürre, boğmaca, kızamık, krup, kistik fibroz gibi hastalıklar öksürükle beraber seyreder.

bebek.com: Bu hastalıklara göre öksürük nasıl tedavi edilir?
Dr. Nilgün Gökyayla : Genel olarak tüm infeksiyonlara bağlı öksürüklerde genel amacımız öksürüğü kesmek değil öksürüğe neden olan infeksiyonu ya da rahatsızlığı gidermektir.Öksürük kesiciler (antitussif) kesinlikle tercih edilmemelidir!Çünkü bunlar öksürük refleksini baskılayarak bütün mukusun bronşlarda ve üstaki borusunda birikmesine neden olarak süper infeksiyon gelişmesine neden olabilir.Tercihimiz bronş açıcılar ve geniz açıcı ilaçlar şeklinde olmalıdır.

bebek.com: Öksürükte hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?
Dr. Nilgün Gökyayla : Öksürük kriz şeklinde geliyor ise, ateşle beraber seyrediyorsa ,günlük aktiveteleri ve gece uykusunu etkiliyorsa doktora başvurulmalıdır.

bebek.com: Kronik olarak öksürüğü olan çocuklarda alerji olma olasılığı mevcut mudur?
Dr. Nilgün Gökyayla : 8 haftadan uzun süren öksürükler her gribal infeksiyonun sonunda her seferinde uzamış öksürük gözleniyorsa altta yatan neden olarak alerji araştırılmalı.

bebek.com: Alerjiye bağlı öksürük nasıl tedavi edilir?
Dr. Nilgün Gökyayla : Alerjiye bağlı öksürük akut dönemde bronş açıcılar ve koruyucu antialerjiklerle tedavi edilir.Kronik dönemde ise inhale steroidler ile tedavi edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı