Genel

Çocukların Göz Sağlığında Güneş Gözlüğünün Önemi

Güneş gözlüğü kullanımı, güneşin zararlı ışınları olarak bilinen ve her geçen yıl etkinliği artan ultraviyole ışınlarının cilt ve göz sağlığının bozulmasını engelliyor. Yetişkinlerin yanı sıra, çocukların da güneş gözlüğü kullanma alışkanlığı kazanması büyük önem taşıyor. Yetişkinlere oranla göz ve cildi daha hassas olan çocuklarda güneş ışınlarının neden olacağı zararlar daha büyük riskler taşıyabiliyor. 
 
Çocuklar kaç yaşından itibaren güneş gözlüğü kullanmalı?
Ultraviyole A ve B ışınları yeryüzüne günümüzde, geçmişe oranla daha fazla ulaşır. Gerekli önlemlerin alınmaması halinde, bu ışınlar nedeniyle insanlarda cilt kanseri ve göz bozuklukları gibi hastalıklar baş gösterebilir. 
 
Gözlerin güneşten korunması da en az cilt koruması kadar önemlidir. Özellikle yaşlılar ve çocukların gözleri güneşin zararlı ışınları karşısında daha savunmasızdır. O nedenle çocuklukta, 2 yaşından itibaren güneş gözlüğü kullanımına başlanmalıdır. 
 
Çocuklarda kullanılması gereken güneş gözlüklerinin özellikleri
Güneş kaynağıyla yeryüzüne ulaşan ultraviyole ışınları, gözde mercek ve retinaya zarar verir. Bu nedenle özellikle de güneşte yaz aylarında uzun zaman geçiren çocuklar, mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdır. Gözlerde en etkili güneş koruması için, UV ışınlarının minimum %99’unun süzülmesi gerekir.
 
Çocuklarda kullanılacak en uygun güneş gözlükleri, kırılmaz cam ve çerçeveli olan modellerdir. Eğer çocuk numaralı gözlük kullanıyorsa, güneş gözlüğünün de numaralı olması önemlidir. Ayrıca çocuklara güneş gözlüğü olsa dahi gözlerin güneşten etkilenebileceği, güneş gözlüğünün göz sağlığı için önemi anlatılmalıdır. Güneş gözlüğü olsa dahi, çocukların uzun saatler güneş altında durmaları engellenmelidir. 
Geniş camı olan, yüze iyice oturan gözlükler en sağlıklı modellerdir. Çocuklara güneş gözlüğü alınırken mutlaka sertifika da istenmelidir. Camı çizilmiş, hasar görmüş olan güneş gözlükleri kesinlikle alınmamalıdır. Gözlüğün camı hareket ettirildiğinde dalgalanmalar görülüyorsa, camın çok düşük kalitede olduğu anlaşılır. Camın iyi kalitede olması, güneş korumasının da iyi olacağı anlamına geldiğinden önemlidir. 
 
Güneş gözlüğü koruması kışın da devam etmeli
Çocukların gözlerinde alerji, görme bozukluğu gibi sağlık sorunlarına neden olabilen güneş ışınlarına karşı, ilkbahar ve yaz mevsiminin yanı sıra, kış aylarında da koruma sağlanmalıdır. Bu nedenle, çocuklar kış aylarında güneşli günlerde de güneş gözlüğü kullanma alışkanlığı kazanmalı, çocuklara güneş gözlüğünün yalnızca yaz aylarında kullanılmadığı öğretilmelidir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu