Çocuklarımızı ihmal ve istismardan nasıl korumalıyız?

Peki, ne yapacağız? Çocuklara yönelik korkunç suçların işlendiği ile ilgili haberleri okuyucunca yine de onları yalnız bırakıp başkalarına güvenmelerine izin mi vereceğiz? İşte bu soruların yanıtlarını tüm anne ve babalar merak ediyor. Uzman Klinik Psikolog Pınar Mermer pek alışılmamış bir noktadan “ne yapmalı” sorusuna yanıt veriyor: Saygı ve güven! 
 
Saygı ve güvenin ilk şartı çocuklarımızın sınırlarına saygı duymaktan geçiyor. Pınar Mermer, bu noktayı örneklerle açıklıyor: “Çocuklarımız ağzını sıkı sıkı kapattığında kaşığı zorla ağzına sokmamalı mesela. Ya da akrabalarımızı öpmediğinde öpmesi, sarılması için zorlamamalı. Ne kadar üzgün ve öfkeli olduğunu anlattığında “Öyle hissetmemelisin” dememeli. Tüm bunların çocuklarımızı korumakla ne ilgisi var diye sorarsanız söyleyeyim. Çocuklarımız yapmak istemedikleri şeylere “Ayıp olur. Yapmak zorundayım. Annem babam kızar” diyerek evet demek zorunda hissedebiliyorlar. Bazen de “Büyükler ne derse yapılır” fikri işlenen çocuklar, bir yetişkin ne derse onu yapabiliyor. Bunu yalnızca cinsel istismar gibi durumlar için düşünmeyin. Her konuda çocukların içseslerini dinlemeleri ve içseslerine güvenmeleri konusunda onları cesaretlendirelim. Çocuklarımızın tercihlerine saygı duyalım. Onların fikirlerini mutlaka soralım.”
 
Peki, bu şekilde davranmak tek başına yeterli mi? Pınar Mermer soruya şöyle yanıt veriyor:

“Tabi bu tek başına bir çözüm değil. Çocuklarımıza hangi davranışların kabul edilebilir hangilerinin edilemez olduğunu da öğretmeli. Ve onlar bilmeli ki başlarına ne gelirse gelsin, ne olursa olsun bize anlatabilirler. Bize sordukları soruları “Ayıp, yasak!” diye geçiştirmezsek, yarın öbür gün biri onu rahatsız ettiğinde bize rahatlıkla anlatabileceklerdir. Çocuğumuzu gerçekten dinlemek, ona karşı her zaman dürüst olmak, ona güvenmek ve bize güvenmesini sağlamak, onun çevresinde görünmez bir güvenlik duvarı oluşturacaktır. ”

Çocuğa öğretilmesi gerekenler
Aileler tüm bu noktalara dikkat etseler de son dönemde artan olaylar beraberinde korkuyu da getiriyor. Aileler çocuklarını istismardan korumak için bazı önerilere ihtiyaç duyuyor. Adli Tıp Profesörü Prof. Dr. Sevil Atasoy ihmal ve istismara karşı çocukları koruma görevinin aile ve ondan sorumlu kurumların görevinin yanında tüm resmi kurum ve kuruluşların, daha önemlisi toplumun tüm bireylerinin olduğunu hatırlatarak çocuklara öğretilmesi gereken önemli noktaları paylaşıyor:

*  Yabancılardan kesinlikle yiyecek ve hediye almamalı.
*  Eğlenceli de olsa bir yabancının peşine takılıp gitmemeli.
*  Yabancı birinin otomobiline kesinlikle binmemeli.
*  “Köpeğimi kaybettim, bana yardım eder misin?” “Otomobilimdeki kedileri görmek ister misin?” “Aracımı kullanmak ister misin?” gibi tekliflere kesinlikle uymamalı.
*  Biri onu otomobiline sokmaya çalışırsa bağırmalı ve kaçmalı.
*  Mayonun örttüğü kısımlara dokunan bir yabancıya “Hayır” demeli ve he men uzaklaşmalı.
*  Kendisini rahatsız eden ya da kişisel sorular soranı mutlaka aileden birine söylemeli.
*  Evden, bahçeden, parktan, arkadaşın evinden ayrılırken mutlaka aileye haber vermeli.
*  Atasoy tüm çocuklara adını, adresini, alan kodu dahil telefon numarasının ezberletilmesinin sağlanması gerektiğini kaydetti.
*  Tehlike anında mahallenizde hangi komşuya gideceğini öğretin.
* Yalnız kalabilecek kadar büyükse, kapıyı kilitlemesini ve kapıyı çalan kişiye evde yalnız olduğunu söylememesini tembihleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı