Ebeveynlere Tavsiyeler

Çocukları Doktora Götürmenin Kolay Yolları

Doktor ziyareti pek çok insan için pek tercih edilen bir ziyaret değildir. Bu nedenledir ki; bir çok yetişkin, özellikle de diş ve göz kontrollerini öteler durur. Bu durum çocuklar için de farklı değildir.

Çocuk doktorları 2 yaşı; bebeklikten çocukluğa geçiş olarak kabul edip, bazı tetkikler yapılmasını istiyorlar. Başka bir deyişle, 2 yaş check-up ı, ya da mini check-up. Bu tetkikler arasında (çocuk doktoruna göre farklılık gösterse de) idrar tahlili, kan tahlili, karın bölgesi ultrasonu ve ortopedik muayenenin yanı sıra, göz ve diş kontrolü de var.

Bu doktor ziyaretlerini daha rahat geçirebilmek için bazı noktalara dikkat etmekte fayda var. Uzman Psikolojik Danışman Aslı Bozbey Akalın, bazı ipuçları veriyor.

1. Öncelikle ve en önemlisi; çocuğunuza yaşı kaç olursa olsun anlayabileceği bir dilde nereye ve neden gittiğinizi mutlaka anlatın. Bu konuda asla yanıltıcı olmayın ve yalan söylemeyin.

2. Orada Dr.Abla/teyze/amca nın neler yapacağını, muayene sırasında nelerle karşılaşabileceğini çocuğunuzla paylaşın. ” Ağzını AAAA yaptırıp dişlerini kontrol edecek, karnına bakacak, vb.”

3. Bir kaç gün önceden ara ara doktor randevunuz hakkında kısa hatırlatmalar yapın. Ama çok da fazla önemsiyormuş gibi sıklıkla ve uzun uzun bu konuyu konuşmamaya da özen gösterin.

4. Her çocuğun mizacı ve tepkileri farklıdır. Eğer bir kaç gün önceden doktor ziyaretinizden bahsetmeye başlamanın çocuğunuzu huzursuz ettiğini gözlemliyorsanız, bu konuyla ilgili konuşmayı O günün sabahına ya da evden çıkma anına erteleyebilirsiniz. Ama asla farklı bir yere gittiğinizi söylemeyin.

5. Muayenehaneye girmeden önce “Hatırlıyorsun değil mi, Dr. Amca şimdi dişlerini kontrol edecek. Ağzını açıp O’na yardımcı olursan muayenen daha çabuk biter.” vb. ifadelerle kısa bir hatırlatma yapabilirsiniz.

6. Tübitak yayınlarının “Doktorda” kitabından yararlanabilirsiniz. Bol resimli bir kitap olduğundan çocukların kolaylıkla ilgisini çekiyor. Doktor randevunuzdan birkaç gün önce çocuğunuzla bu veya benzeri bir kitaba göz atabilirsiniz.

7. Oyuncak koleksiyonuna bir doktor seti eklemek de faydalı olabilir. Böylelikle hem doktorların ekipmanlarını tanımasına yardımcı olur, hem de muayene sırasında yaşayacaklarını evcilik oynarken somutlaştırma imkanı verirsiniz. Örneğin steteskopla kalbinizi dinlemesini isteyebilir, dişlerinizi kontrol ettirebilirsiniz. Hatta doktor çantasını muayeneye giderken yanınızda götürebilirsiniz.

8. Eğer kan tahlili yaptırmanız gerekiyorsa ve gittiğiniz laboratuarda pediatri hemşiresi ya da ağırlıklı olarak çocuklarla ilgilenen bir görevli yoksa, çocuğunuzun kanını Pediatri Polikliniğindeki hemşirelerden birinin almasını rica edin. Çocukların hareketli olması ve damarlarının ince oluşu nedeniyle, deneyimsiz birinin işi çok daha uzun sürebilir ve sıkıntılı sonuçlar doğurabilir.

İlk diş ve göz muayeneleri rahatsız edici olabilir. Çünkü çocuklar bir süre sonra düzenli olarak gördükleri çocuk doktorlarına, doktorun tarzına ve ortama alışırlar. Muayene edilmekten hala hoşlanmasalar da, çok fazla huzursuz olmazlar. Diğer yandan ilk defa karşılaşacakları, üstelik de farkındalık düzeylerinin arttığı ve bireyselleşme yolunda ilerledikleri, seçimlerini, isteklerini belirtmeye başladıkları bir dönemde tanışacakları doktorlarla olan ilk karşılaşmaları önemlidir.

Çocuk doktorunuzun özellikle tavsiye ettiği veya yönlendirdiği biri yoksa, önceden tanıdığınız, tarzını bildiğiniz, güvendiğiniz bir göz/diş doktorunu tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun da tanıdığı bir doktor abla/teyze ya da amca da işinizi kolaylaştırabilir. Siz doktorun yanında rahat ve sakin olursanız, çocuğunuz da kısa bir süre sonra rahatlayacaktır. Çoğunlukla çocuklarla çalışan bir hekimi de tercih edebilirsiniz.  Ortamın çocuklara göre düzenlenmiş olması önemli bir avantaj olacaktır.

İlk diş ve göz hekimi deneyimi önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzun ilk diş/göz vb. tetkikler için okuluyla gitmeden önce sizinle gitmesine, ilk deneyimi sizinle yaşamasını sağlamak önemlidir. Bazı anaokulları öğrencileriyle birlikte göz/diş doktorlarına ziyaretler düzenleyip, bu ziyaretler sırasında da kısa kontroller yaptırırlar. Ben bu tip ziyaretlerin ilk kez anne/baba eşliğinde yapılmasının ilk tecrübe açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Çocuklar yanlarında anne/babaları olduğu zaman kendilerini daha güvende hisseder ve  olumsuzlukları daha kolay tolere edebilirler.

Göz ve/ya diş doktoru randevusu sırasında doktorunuzdan önce sizi muayene etmesini isteyebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuza yaşayacağı deneyimle ilgili gözlem yapma fırsatı tanımış olursunuz. Çocuklar anne/babalarını taklit etmeyi severler. Bu kısa gözlem sonrasında doktor koltuğuna oturmaya daha istekli olduklarını görebilirsiniz.

Göz kontrolü sırasında; çocuğunuz eğer henüz konuşmaya başlamadıysa, sadece belli sesleri çıkartıyor, ya da bazı nesnelerin adını söyleyebiliyorsa, panodaki resimleri sizin sormanız da cevaplamasını kolaylaştırabilir. Doktorunuza danışarak bu konuda yardımcı olmayı teklif edebilirsiniz.

Bekleme salonundaki ortam uygunsa, bir oyun/oyuncak bölümü varsa, muayene öncesinde ve sonrasında orada bir süre vakit geçirmek de çocuğunuzun gerginliğini azaltacaktır.

Muayene sonrasında miniğinizi mutlu edecek küçük bir sürpriz düşünebilirsiniz. Ama bunu Doktor ziyaretinizden önce söylememeye özen gösterin ki; rüşvete dönüşmesin.

“Muayene esnasında doktora yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim.”  vb. ifadelerle olumlu davranışından duyduğunuz memnuniyeti belirtmeyi ihmal etmeyin. Olumlu geribildirimler, olumlu davranışın pekiştirilmesini ve bir sonraki doktor ziyaretinizin daha rahat geçmesini sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu