Çocuklarda zeka gelişimine katkı sağlamak

Çocukların zeka gelişimini etkileyen en önemli etkenlerden biri olarak kabul edilen genetik kod, biliyoruz ki zeka gelişiminin tek sorumlusu değil. Zeka gelişimini desteklemek için hamilelik koşulları, sosyal çevre ve çocukla duygusal etkileşim gibi faktörlerin de önemli roller oynadığını artık hepimiz kabul ediyoruz. Özellikle çocuğun yaşamının ilk yıllarında önem verilmesi gereken bir konu olan zeka gelişimi ailelerin ve eğitimcilerin odak noktalarından biri. Bu konu da biz de sizlere derlediğimiz etkinliklerle çocuklarınızın zeka gelişimine destek olmayı hedefliyor, onların gelişim yolunda bir adım daha ileri gitmesine yardımcı olmayı istiyoruz.

Bebekler için beş oyun…

1. Bu nedir?
Önce kendi vücudunuzun farklı yerlerine dokunun, sonra da bebeğinizin vücudundaki aynı yere. “Bu nedir?” diye sorun ve ekleyin “bu bir el, ağız, el”.

2.Nereye kaybolmuş?
Kurmalı müzikli bir oyuncağı, bir kısmı görünecek şekilde bir yastığın altına saklayın. Bakalım bebeğiniz onu bulabilecek mi?

3. Oturalım kalkalım
Bebeğinizin bacak kasları geliştikçe, onu ayakta duracak şekilde tutun. Şarkı söyleyin ve sonunda hafifçe sıçratın.

4. Bing, bang, bong…
Onun oyun miderinin üstüne çeşitli tencere, kap ve temiz yoğurt kutularıyla tahta kaşıklar koyun ve bebeğinizin bir davulcu olmasını izleyin.

5. İçinde ne var?
Küçük bir oyuncağı kalın bir kağıda sarın ve bebeğinizin onu açarken duyacağı eğlence ve heyecana katılın.

Çocuklar için beş oyun…

1. Oyuncağı bul
Küçük bir oyunvcağı, sıra halinde duran birkaç renkli bardaktan birinin altına yerleştirin. Ve çocuğunuzun bu oyuncağı bulmasını sağlayın. Oyunda açılan bardakları tekrar kapatarak oyunu zorlaştırın.

2. Adlandırma yürüyüşü
Ev içinde yürüyüşe çıkınm ve eşyaların ismini onu göstererek söyleyin ve çocuğunuzun da bu isimleri söylemesini isteyin.

3. Emekleme eğlencesi
Bacaklarını açarak ayakta durun ve bebeğinizin bu aradan geçmesini sağlayın. O diğer taraftan çıkarken siz de ona bakarak gülümseyin.

4. Nişan almak
Yere bir sepet koyun ve çocuğunuzun bu sepete top atmasını sağlayın.

5. Boşalt bakalım
Bir kutuya güvenli olan farklı materyalleri koyun ve onun bu materyallerri boşaltmasına ve onları keşfetmesine olanak sağlayın.

Çocuğunuzun zekasını geliştirmek için bazı öneriler…

  • Sağlıklı yiyecekler verin. Sağlıklı bir beyin içiniyi beslenme şarttır. Bebeklerin beyinlerin, aldıkları besin miktarı ve niteliği hakkında çok duyarlıdır.

  • Hareketli tutun. Bebeğinizin fiziksel beceri geliştirmesi ve güvenini kazanması için, onu evden dışarı çıkararak yürütün ve onunla oynayın.

  • Merakınını destekleyin. Soru sorma-cevap alma yöntemi ona her gün yeni bir şeyler öğrteir.

  • İlgili olun. Onun ne dediğini dinleyip ne anlatmak istediğini anlayıp çocuğunuzun dünyasına girmeye çalışın.

  • Aşamalar koyun. Ara sıra yapabildiği bir şeyden, daha zor bir etkinlik önerin. Ama bu çok zor olmasın ki hayal kırıklığına uğramasın.

  • Şefkatli olun. Çocuğunuzu sıkça kucaklayıp öpün, dokunun, onunla beraber olmanın güzelliğini hissedin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı