Çocuklarda Tansiyon Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

Hipertansiyon sadece yetişkin hastalığı değil. Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinan Mahir Kayıran, “Hipertansiyon yenidoğan döneminden, adolesan (ergenlik) döneme kadar her yaşta görülebilir.” diyerek hipertansiyonla ilgili bilgileri ailelerle paylaşıyor.

bebek.com: Muayene sırasında doktor rutin tansiyon kontrolü hangi yaştan itibaren yapmalıdır?
Dr. Sinan Mahir Kayıran: Çocukların rutin tansiyon kontrolleri, muayeneler sırasında 3 yaşından itibaren yapılmalıdır.

bebek.com: Çocukluk çağı hipertansiyonun sebepleri nelerdir? Şişmanlığın etkisi var mıdır?
Dr. Sinan Mahir Kayıran: Hipertansiyonun nedenleri, yaş gruplarına göre değişmektedir. Böbrek hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, endokrin (hormonal) hastalıklar ve nedeni bilinmeyen hipertansiyon başlıca nedenlerdir. Obezite (şişmanlık) bir neden değildir ancak kan basıncını etkileyen bir faktördür.

bebek.com: Çocukluk çağı hipertansiyonu kalıcı mıdır?
Dr. Sinan Mahir Kayıran: Çocukluk çağı hipertansiyonunda çoğunlukla neden ortadan kaldırıldığında hipertansiyon kalıcı olmamaktadır.

bebek.com: Hipertansiyonun kaç yaşından itibaren görülmesi mümkündür?
Dr. Sinan Mahir Kayıran: Hipertansiyon yenidoğan döneminden, adolesan (ergenlik) döneme kadar her yaşta görülebilir. Yaş grubuna göre nedenler değişir. Örneğin yeni doğan döneminde böbrek ve kalp hastalıkları ön plandadır.

bebek.com: Hipertansiyondan söz edebilmek için tansiyonun değer aralıkları kaç olmalıdır?
Dr. Sinan Mahir Kayıran: Hipertansiyon değeri yaş, cins ve boya göre değişmektedir. Yaş, cins ve boya göre hazırlanmış tablolara bakarak büyük ve küçük kan basıncı değerlerinin 95. persentil üzerinde olması durumunda hipertansiyondan söz edilir.

bebek.com: Anne ve / veya babasında hipertansiyon olan çocuklar için risk daha fazla mıdır?
Dr. Sinan Mahir Kayıran: Evet. anne-baba ve hatta ailenin diğer fertlerinde hipertansiyon varlığı çocukta görülme riskini artırmaktadır.

bebek.com: Tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Dr. Sinan Mahir Kayıran: Tanıda hasta ve hasta yakınlarından alınacak öykü, fizik muayene, laboratuar ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır. Tedavi nedene yönelik olarak yapılır. Örneğin kalp hastalığı varsa tedavi edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı