Çocuklarda solunum sıkıntıları ve bronşiolit

Bronşiyolit

Bronşiyolit, solunum yollarının en küçük dalları olan bronşiyollerin (bronşçuk) enfeksiyon nedeni ile daralması sonucu oluşur. Akut bronşiyolit; erken yaşamda üst solunum yolu bulguları sonrası gelişen hışıltı ile giden hastalık olarak tanımlanabilir. Bronşiyolitte mevsimsel özellikler önemlidir. Kış ve erken ilkbaharda sık görülür. Bu enfeksiyon her yaşta görülmekle beraber, iki yaşın altında (2-6 ay rası) en sık görülür. Bulaşıcılık, solunum yoluyla oluşur. İnsan tek enfeksiyon kaynağıdır. Bronşiyolite sebep olan virüsler ortamda saatlerce elde yarım saat canlı kalır.
Bulaşıcılık hasta çocukta belirtilerin 1-2 gün öncesinden, belirtiler başladıktan 1-2 hafta sonrasına kadar devam eder.

Riskli Gruplar

1. Reaktif solunum yolu hastalığı
2. Erken ve düşük doğum ağırlığı
3. Kalp hastalığı
4. Kronik akciğer hastalığı
5. Bağışıklık sistemi zayıflığı
6. Anne sütü almama
7. Evde sigara içilmesi
8. Kalabalık çevre ortamı
9. Kreşe gidiyor olma

Belirti ve bulgular

Burun akıntısı ve öksürüğü takiben soluk alışverişinde hışıltı duyulması ile ortaya çıkar ateş genellikle yok veya 38.5 C nin altındadır.
Hızlı soluk alıp verme, zorlu nefes alıp vermeye bağlı göğüs kafesinde ve karın duvarında çekilmeler olabilir. Beslenme bozukluğu ve etrafa karşı ilgisizlik görülebilir. Şiddetli vakalarda tırnak yataklarında ve dudaklarda morarma görülebilir.

Tedavi

Hastanın yaşına ve hastalığın şiddetine göre değişir. Solunum sıkıntısı olmayan hastalarda bronş genişletici şuruplar faydalı olabilir. Zorlu solunum nedeni ile beslenme bozulacağından, iyi beslenmeme su kaybı dakikada alınan solunum sayısının artmış olması hastaneye yatılarak destekleyici tedavi verilmesini gerekli kılar. Hastaneye yattıktan sonra iyileşme genellikle 3-4 günde görülür. Beklenen ortalama yatış süresi 3-7 gün kadardır. Etkenlerden %90 virüsler sorumlu olduğu için, antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur.

Hangi durumlarda hastaneye acilen gidilmeli?

• Çocuğunuzun ataklar halinde öksürüyor ve morarma ile sonlanıyor ise,
• Bir dakikada solunum sayısı 60-70 kezin üzerinde ise,
• Solunum zorluğu varsa,
• Çevreye ilgisizlik ve beslenme zorluğu mevcutsa, en yakın Çocuk Acil Polikliniğine başvurulmalıdır.

Acıbadem Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı