Çocuklarda soğukalgınlığı ve grip

Kış aylarında anne ve babaların en büyük endişesi soğukalgınlığı ve grip. Birbirinden farklı özellikler taşıyan bu hastalıklar konusunda merak edilenleri International Polikliniği Etiler Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Sadıkoğlu sizlerle paylaşıyor.

bebek.com: Soğuk algınlığı nedir?
Dr. Banu Sadıkoğlu : Halk arasında nezle olarak bilinen durumdur.

bebek.com: Çocuklarda neden olur?
Dr. Banu Sadıkoğlu : Viral bir infeksiyondur. Hapşırık veya öksürükle yoluyla yayılan damlacıklarla bulaşır.

bebek.com: Belirtileri nelerdir?
Dr. Banu Sadıkoğlu : Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, kuru öksürük, halsizlik ve vücut ağrıları olabilir. Bazı çocuklarda çok hafif bir ateş görülebilir. Ancak bu ateş 38 derecenin altındadır.

bebek.com: Korunma yolları nelerdir?
Dr. Banu Sadıkoğlu : Soğuk algınlığı olan kişi ile temas edilmeyerek korunmak mümkündür. Anne ve babalar kış aylarında çocuklarını kat kat, sıkı sıkı giydirerek koruyacaklarını düşünürler. Oysa soğuk algınlığının üşütme ile bir ilişkisi yoktur. Anne ve babaların dikkat etmesi gereken tek nokta çocuklarını mümkün olduğunca soğuk algınlığı yaşayan kişilerden uzak tutmaya çalışmaktır.

bebek.com: Tedavisi nasıldır?
Dr. Banu Sadıkoğlu : Semptomatik tedavi dediğimiz burnu rahatlatıcı, ağrı kesici ilaçlar ile oda havasının nemlendirilmesi ve bol sıvı alımı önerilir. Bu tip durumlarda ailelerin ilk seçenek olarak antibiyotiğe başvurmaları son derece yanlıştır. Soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotiğin hiçbir yararı yoktur.

bebek.com: Grip nedir?
Dr. Banu Sadıkoğlu : Öksürük veya hapşırık yoluyla yayılan damlacıklarla taşınan viral bir enfeksiyondur. Üst ve alt solunum yollarına yerleşen grip virüsleri hızla çoğalır ve yayılırlar.

bebek.com: Soğuk algınlığı ile farkları nelerdir?
Dr. Banu Sadıkoğlu : Grip, soğuk algınlığından daha ağır geçirilir, daha bulaşıcıdır ve solunum yollarında sınırlı kalmayabilir.

bebek.com: Gribin belirtileri nelerdir?
Dr. Banu Sadıkoğlu : Ateş, baş ağrısı, kas ağrısı ve öksürük vardır. Bazen solunum yollarında sınırlı kalmaz ve orta kulak, kalp, karaciğer gibi diğer organları da etkileyebilir.

bebek.com: Gribin tedavisi nasıldır?
Dr. Banu Sadıkoğlu : Tedavisi semptomatiktir. Antibiyotiklerin faydası yoktur. Dekonjestan dediğimiz burun tıkanıklığını gideren ilaçlar, ağrı kesici ateş düşürücüler kullanılır. Hastanın yeterli sıvı alamadığı ve kusmanın eşlik ettiği durumlarda damar yolundan sıvı tedavisi gerekebilir.

bebek.com: Grip aşısı çocuklara yaptırılmalı mıdır?
Dr. Banu Sadıkoğlu : Sık ve ağır solunum yolu infeksiyonu geçiren veya sistemik hastalığı (kalp, solunum yolları hastalıkları gibi) olan çocuklara önerilmektedir. Etkinliği çocuklarda %60-70 civarındadır. Yani aşılanan çocuklarda da grip geçirilebilir. Aşıyı bir yaştan itibaren öneriyoruz. Sonbahar aylarında yapılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı