Çocuklarda sinüzitin önemi

Erişkinlerde çok iyi bilinen sinüzit hastalığının çocuklarda da sık rastlanılan önemli bir hastalık olduğunu fakat çoğu kez gözden kaçırılarak ihmal edildiğini belirten Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, “Sinüzit ihmale gelmez. İşitme kaybı ile sonlanabilecek orta kulak iltihaplanmaları ya da kronik akciğer sorunlarına yol açabilir.” diyerek aileleri uyarıyor.

Çocuklarda bağışıklık sisteminin henüz tam gelişmemiş olması, alerjik eğilimlerin sıkça görülmesi ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık görülmesi onları burun boşluğu ve yüz kemikleri içerisindeki sinüs denilen havalı boşlukların iltihaplanması anlamına gelen sinüzit hastalığına daha çok eğilimli kılıyor. Ayrıca çocuklarda görülen ve halk arasında geniz eti denilen adenoid dokusu mikrobik odak olarak yada kitle etkisi ile sinüslerin temizlenmesini bozarak çocuk sinüzitlerinin oluşmasına yol açabiliyor. Kulak burun boğaz uzmanı Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, “Çocuk sinüzitleri 3 yaşından sonra başlar ve7–8 yaşlarına kadar sıkça görülebiliyor. Çocukların anaokuluna ya da ilkokula başladıkları dönemde görülme sıklığında bir artış yaşanır. Ciddiye almak gerekir. Aksi takdirde işitme kaybından tutunda kronik akciğer sorunlarına kadar pek çok hastalığı beraberinde getirir” diyor.

Burun Tıkanıklığına Dikkat!
Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, çocuk sinüzitlerinin en önemli belirtilerinin burun tıkanıklığı, burundan konuşma, burun ve geniz akıntısı, inatcı öksürükler, sık sık nezle ve grip olduğunun söylenmesi ve dalgınlık – dikkat kusurları gibi yakınmalar olduğunu belirtiyor. Yakınmaların 10 günden fazla sürmesi halinde önlem alınması gerektiğin, de belirten Dr. Şerbetçi, “Bir üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri 10 günden fazla sürüyorsa burada bir sinüs tutulması vardır ve bu belirtiler üç aydır sürüyorsa sinüzitin kronik hale gelmiş demektir” diyor.

Sinüzit’in Yan Etkileri Ciddiye Alınmalı
Dr. Şerbetçi, çocuk sinüzitleri tam olarak gelişmedikleri için iltihaplanmaları durumunda erişkinlerden farklı olarak birçok ciddi yan etkiyi de beraberinde getirdiğini belirterek“ Çocuk sinüzitleri işitme kaybı ile sonlanabilecek orta kulak sorunlarına ya da kronik akciğer sorunlarına yol açabileceği gibi daha nadiren körlük ve menenjit ya da beyin absesi gibi akut komplikasyonlara da yol açabilirler. Günümüzde çocuk sinüzitlerinin tedavisi uygun antibiyotik ve yardımcı ilaçların yeterli bir sürede uygulanması ile tedavi edilebilmektedirler” diyor.

Çocuk Sinüzitleri Tanısı Çok Kolay
Günümüzde çocuk sinüzitlerinin tanısının çok kolaylaştığını, burun içerisi ve geniz boşluğunu gözler önüne koyabilen ince endoskopik muayene ile bunu sağladıklarını belirten Doç. Dr. Şerbetçi, şunları söylüyor:
“Çocuk sinüzitlerinin tanısında artık çoğu kez klasik röntgen incelemeleri yapılmamaktadır. Muayenehane koşullarında ve çocuğa her hangi rahatsızlık vermeden yapılabilen endoskopik muayenede sadece sinüzit değil, geniz etinin varlığı ve büyüklüğü de kesin bir şekilde saptanabilmektedir. Böylelikle tedavi kararı da uygun olarak alınabilmektedir. Eğer endoskopik muayenede sinüzit oluşumuna sebep olabilecek bir geniz eti saptanmış ise bir geniz eti ameliyatı gerekebilir. Ancak çocuk sinüzitlerinin çoğunun tedavisi uygun ilaç tedavisi ile yapılır. Ayrıca deniz suyu gibi doğal yöntemler de önerilmektedir. Bazı kalıtsal ve alerjik sebepli inatçı vakalarda da günümüzde yakın takip ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Çok nadiren küçük hastalara sinüzit ameliyatı, polip gelişimi ya da komplikasyonlu durumlarda gerekebilir. Çocuk sinüzitlerinin ameliyatı yeni endoskopik yöntemlerle ve mutlaka bu konuda özel eğitimli ve deneyimli uzmanlar tarafından yapılmalıdır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı