Çocuklarda şeker hastalığı

Uzmanlar, hastalığın 5 yaşın altında görülme sıklığının giderek arttığını belirtiyor. DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrin Ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ece Böber, ”Eskiden yılda 2-3 tane çocuk diyabet vakamız olurdu. Şimdi ayda 2-3 tane oluyor” diyerek aileleri uyarıyor.

– Çocukluk çağı diyabetinin sebebi nedir?

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet 1.5-2 yaşındaki çocuklarda dahi görülüyor. Bu rahatsızlığın 5 yaşın altında görülme sıklığı giderek arttı. Bağışıklık sisteminin yanlış yönde çalışması” sonucunda bu rahatsızlık görülür. Çocukluk çağında görülen diyabetin, kiloyla çok tatlı, şekerleme yemeyle bir ilgisi bulunmaz. Bu rahatsızlığın en önemli bulgularının çok su içme, çok idrara çıkma, yediği halde zayıflama, kilo kaybı, bitkinliktir. Anne babasında ya da ailesinde herhangi bir şeker hastası olmadığı halde birçok çocukta bu rahatsızlığa rastlanır.

– Ülkemizde çocukluk çağı diyabetinin görülme sıklığı nedir?        

Türkiye’de 2000 yılında yapılan bir araştırmada 15 yaşın altında diyabet  görülme sıklığının her 100 bin çocukta 2.5 olduğunu gösteriyordu. Bu rakam gün  geçtikçe tırmanmaktadır. Bağışıklık sistemi hücreleri, pankreasın ürettiği insülini yabancı madde olarak algılıyor ve onları parçalıyor. Bağışıklık sisteminin  yanlış çalışmasından dolayı diyabet oluşuyor. Mutlaka bu rahatsızlıkta  çevresel faktörler, iklimsel faktörler var. 3. dünya ülkelerinde diyabet görülme oranı çok seyrek. Ülke geliştikçe artıyor. Ekvator kuşağındaki ülkelerde diyabet çok az. Dünyada en sık diyabet görülen ülke Finlandiya. Bu ülkede 15 yaşın altındaki her 40 çocuktan birinde diyabet görülüyor.

– Son zamanlarda size gelen vakalara baktığınızda siz de artış olduğunu bir hekim olarak gözlemleyebiliyor musunuz?

 Türkiye’de eskiden yılda 2-3 vakamız olurdu, şimdi ayda 2-3 vakamız oluyor. Diyabet görülme yaşı da aşağıya kaydı. Eskiden 12-14 yaş grubunda çok görüyorduk. Şimdi 5 yaş altında görme sıklığı giderek artıyor. 1.5-2 yaşında hastalarımız var. 18 yaş altında yalnızca bizim hastanemizin 200-250 civarında kayıtlı hastası var. 18 yaş altında sürekli tedavi gerektiren kronik hastalıklar arasında astımdan sonra diyabet ikinci sırada yer alıyor. Diyabetin görülme sıklığı, lösemililerden çok daha fazla. Bu rahatsızlığın genetik bir yanı yok. Anne de ya da babada varsa çıkar gibi kaide yok. Hastalarımızın yüzde 95’ininin ailesinde diyabet yok.

-Bu çocuklar çikolata, şeker gibi yiyecekleri yaşamları boyunca yiyemeyecekler mi? 

Diyabet hastalığına karşı insülinsiz bir tedavi yoktur. Maalesef diyabetli çocukların hayatları boyunca artık tatlı, çikolata yiyemeyecekler. Aileler çocuklarının diyabet hastası olduğunu öğrenince büyük bir şok yaşıyorlar. O süreci kolaylaştırmak ve hastalığı öğretmek bizim için çok önemli. Çünkü hasta ile aile işbirliğinin önemi burada büyük önem taşıyor. Diyabet hastası çocuklar, artık hayatları boyunca tatlı, çikolata, şekerleme yiyemeyecek. Kan şekerini ani yükselten her türlü tatlı besinler, pasta, çikolata yiyemeyecek. Çocukluk çağı olduğu için bunlardan hiç yemeyeceksin diyemiyoruz. Doğum günü gibi çok özel durumlarda sınırlı miktarda ancak bunlardan yiyebilirler. Çok özel durumlar haricinde belli saatlerde yemek zorunda. Çünkü insülin iğnelerinin etki süresine göre öğünleri ayarlıyoruz. Amacımız, çocuğun olabildiğince normale yakın bir hayat sürmesi. Kendini diğer çocuklardan ayrı hissetmemesi, insülin iğnelerini kabul etmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı