Çocuklarda şaşılığa dikkat!

Şaşılık çocukluk çağında en sık rastlanan göz problemlerinin başında geliyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Usta Uslu, çocuklarda görülen göz şaşılığı ve tedavi yöntemleri hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşıyor.

bebek.com: Şaşılık nedir? Nasıl oluşur?
Dr. Burcu Usta Uslu: Şaşılık gözlerin birbirine paralel olmaması durumudur.Gözlerden biri karşıya bakarken diğeri içe, dışa, yukarı ya da aşağıya dönük olabilir. Şaşılık sürekli olabileceği gibi aralıklı olarak da ortaya çıkabilir. Sağlıklı görme gelişimi ancak çocukluk çağında her iki göz birbirine paralel olursa gerçekleşebilir. Çocukların beyni çok hızlı bir şekilde farklı durumlara uyabilme yeteneğine sahip olduğundan gözlerden birinde kayma olması durumunda oluşan çift görmeyi ortadan kaldırmak için beyin kayan gözün görüntüsünü ihmal ederek yok sayar. Bunun sonucunda ise kayan gözde tembellik (ambliyopi) oluşur. Bu durum şaşılığı olan çocukların büyük kısmında değişik boyutlarda mevcuttur.

bebek.com: Çocuklarda şaşılık oluşumunun sebebi nedir?
Dr. Burcu Usta Uslu: Çocuklarda şaşılık doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. (Yapısal olabilir, kırma kusurlarına bağlı gelişebilir, nörolojık problemlere bağlı gelişebilir, travmalar sonucu oluşabilir.)

bebek.com: Belirtileri nelerdir?
Dr. Burcu Usta Uslu: Gözlerin paralel bakmaması, ailenin dönem dönem bir gözün veya değişerek her iki gözün kaydığını hissetmesi, çocuğun okurken baş ağrısı ve konsantrasyon eksikliğinden yakınması, güneşli havada bir gözünü daha çok kapatma ve başını ağırlıklı olarak tek bir tarafa eğik tutma eğilimi en önemli belirtilerdir.

bebek.com: Tedavi yöntemleri nelerdir?
Dr. Burcu Usta Uslu: Şaşılığın tedavisinde ilk adım olarak varsa mevcut kırma kusurunu düzeltmek için gözlük verilir. Bazı durumlarda gözlük kaymanın tamamını düzeltirken bazen de kısmı düzelme sağlar. Gözlükle kayması tamamen düzelmeyen hastalarda gözü hareket ettiren kaslara cerrahi müdahale ile gözler birbirine paralel hale getirilir. Cerrahi yontem için zamanlama şaşılığın tipi ve miktarı, şaşılığın başlama yaşı, gözde tembellik riskinin var olup olmadığı gibi pek çok faktör göz önünde tutularak yapılır.

bebek.com: Tedavi edilmediği takdirde ne gibi sonuçlara yol açar?
Dr. Burcu Usta Uslu: Tedavi edilmediği takdirde gözlerden bir tanesinin az görme (tembel olma) riski fazladır, derinlik hissi-3 boyutlu gorme hissinde eksiklik, baş ağrısı ve denge problemleri, kafa postur değişklikleri, okurken zorlanma gibi problemler ile karşılaşmak mümkündür.

bebek.com: Tedavi için en uygun yaşlar hangisidir? İleri yaşlarda da tedavi edilebilir mi?
Dr. Burcu Usta Uslu: Tedavi için en uygun yaşlar daha önce bahsettiğimiz gibi şaşılık tipi-miktarı –başlama yaşı-gözlükle düzelip düzelmediği gibi pek çok faktörden etkilenmektedir. Doğuştan olan ve çocukluk doneminde tanı konup cerrahi gerekenlerde vakit kaybetmeden henüz çocuğun görme yollarının gelişimi tamamlanmadan, derinlik hissini kaybetmemek için aile ile görüşülüp hızlı karar vermek gerekebilir. Şaşılık ileri yaşlarda da tedavi edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı