Çocuklarda rastlanan alerjiler nelerdir?

Özellikle çocukluk döneminde pek çok faktör alerjileri tetikleyebilir. Çeşitli besinler, toz, polen gibi alerjilere en sık çocuklukta rastlanır. Anne babaların alerjiler konusunda bilgi sahibi olması önlem alma ve tedavi konusunda önem taşıyor.

Çocuklarda sıklıkla görülen alerji besinlere karşı olandır. Süt ve süt ürünlerine, yumurtaya, fındık fıstık gibi çerezlere karşı alerjileri görülebilir. Kaşıntı, hapşırık, kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Eğer herhangi bir besine karşı alerjisi olduğunu düşünüyorsanız çocuğunuza bir süre o besini vermeyerek etkilerinin geçip geçmediğini gözlemleyin. Ayrıca doktorunuz tarafından uygulanacak alerji testleriyle de çocuğunuzun alerjisi olup olmadığını öğrenebilir ve varsa uygun tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.

Uzmanlar pek çok çocukta görülen alerjik reaksiyonların genetik olduğunu belirtiyorlar. Aileden gelen genler çocuklarda alerji görülme riskini %75 oranında arttırıyor.

Alerji teşhisi kan tahlilleri ile konulur ve genellikle alerjiyi tetikleyen maddeye maruz kalma kesildiğinde belirtiler kaybolabilir. Ancak bazı durumlarda ilaç ve iğne tedavisi gerekebilir. Fakat anne babalar doktor tarafından reçete edilmeyen hiçbir ilacı çocuklarına vermeme konusunda dikkatli olmalıdırlar.

Ilgaz Kocaoğlan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı