Çocuklarda parmak emme alışkanlığı ve emzik

Soru: Bebekler ve çocuklar neden yalancı emzik veya parmak emerler?
Cevap: Bu tarz emme alışkanlıkları bebekler ve küçük çocuklar için tamamen normaldir. bir şeyleri emmek onların güvende olmasını ve dış dünya ile temas etmelerini/öğrenmelerini sağlar. Aslında bebekler parmak emmeye anne karnında başlarlar.

Soru: Bu alışkanlığın çocuğun çene ve diş gelişimine olumsuz etkisi var mıdır?
Cevap: Genellikle çocuklar 2-4 yaşına kadar yalancı emzik ve parmak emme alışkanlığından kendi kendilerine vazgeçerler. Bu yaşlarda emme alışkanlığı ortadan kalkarsa çene ve diş yapısına bir zararı olmaz. Fakat bazı çocuklar daha ileriki yaşlarda dahi bu alışkanlıklarını sürdürürler. Uzun süre bu alışkanlık devam ederse daimi kesici dişleri sürdüğünde dişler dışarı doğru eğimli ve üst çene damak kubbesinde darlık görülebilir. Bunun sonucunda dişlerde çapraşıklık olması kaçınılmazdır.

Soru: Çocuğumda hangi dönemde bu alışkanlık için kaygılanmalıyım?
Cevap: Pedodontist’iniz çocuğunuzun diş ve çene gelişimini yakından inceleyeceğinden sizi bu konuda mutlaka yönlendirecektir. Emme sıklığına ve şiddetine bağlı olarak genellikle 6 yaşına kadar çocuğun diş ve çene gelişimi açısından endişelenecek herhangi bir durum yoktur. Fakat bu dönemler içinde çocuğunuzun mutlaka bir pedodontist kontrolü altında bulunması gerekmektedir.

Soru: Bu alışkanlığı durdurmak için ne yapmalıyım?
Cevap: Çocuklar genellikle bu alışkanlığı kendi kendilerine bırakırlar. Fakat bazı çocukların bu alışkanlığı bırakması için profesyonel yardıma ihtiyacı vardır. Çocuğunuz bu alışkanlığa devam ettiği zaman oluşabilecek sonuçları anlayabileceği yaşa geldiğinde; pedodontist ve aile onunla konuşarak, onu bu alışkanlığı bırakması için motive ederek yardımcı olur. Küçük ödüller ve sürekli motivasyonla bu alışanlık bırakılabilir. Fakat tüm bunlara rağmen çocuğunuz emme alışkanlığından vazgeçemiyorsa pedodontist’iniz çocuğunuza ağız içi apereyler yapılmasını önerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı