Çocuklarda orta kulak iltihabı

Kış aylarında orta kulak iltihabı daha yaygın olarak görülüyor. Prof. Dr. Nuran Gürses orta kulak iltihabı konusunda merak edilenleri paylaşıyor.

Orta kulak iltihabı nedir?

Çocuklarda orta kulak boşluğundan sıvı birikmesinde orta kulak iltihabı (otitis media) ismi verilmektedir. Her yaşta görülmesine karşın özellikle erken çocukluk döneminde üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra,çocuk hekimlerine en sık başvuru nedenini orta kulak iltihaplanmaları oluşturmaktadır.

Mevsimsel olarak farklılık gösterir mi?

Günümüzde çocuklarda orta kulak enfeksiyonlarında mevsimsel farklılık ortadan kalkmış görülmektedir. Kışın ve sonbaharda hastalığın görülme sıklığı artmaktadır.Bunun yanı sıra yaz aylarında yüzme sporunun yoğun bir şekilde yapılması hastalığın yaz aylarında da sıklıkla görülmesine neden olmaktadır.Çocukluk çağında otitis media ataklarda seyredebilmektedir.Atak sayısı bir yılda 1 veya 3 kez olabilmektedir.Genellikle bir çocuk ne kadar erken yaşta ilk orta kulak iltihabını geçirirse tekrarlama sıklığı ve şiddeti o kadar artar.

Kimlerde daha çok görülmektedir?

Orta kulak boşluğunda sıvı birikiminin yanı sıra ateş,ağrı gibi belirtiler varsa akut ortakulak iltihabı(akut otitis media) son 6 ay içinde üç veya bir sene içinde dört otitis media geçiriyorsa yinileyen tekrarlayan orta kulak iltihabı,( akut otitis media) olarak kabul edilmektedir.Orta kulak iltihaplarında da etken bakteri veya virüsler olabilmektedir.Hastalık 2 yaşın altında yuvaya gidenlerde ve daha önce otit atağı geçirmiş çocuklar da daha sık olarak görülmektedir.

Çocuklarda orta kulak iltihabı gelişimini kolaylaştıran faktörler nelerdir?

Ailevi yatkınlık
Anne sütü ile beslenememe
Biberon ile yatarak beslenme
Emzik kullanımı
Kardeş sayısının fazla olması ve kardeşle aynı odayı paylaşmak
Düşük sosyo-ekonomik düzey
Kalabalık aile
Erkek cinsiyet
Yuva
Sigara kullanımı
Bağışıklık yanıtının yetersizliği
Anatomik bozukluklar (yarık dudak ve damak)
Östaki disfonksiyonu
Adenoidlerdeki bakteri yükü
Viral ÜSYE sıklığı ve süresi
Yakın zamanda antibiotik kullanımı
Allerji

Klinik bulgular nelerdir?

Akut orta kulak iltihabı olan çocuk ve bebeklerde belirtiler çeşitlidir.

Aniden gelişen kulak ağrısı
Ateş
Huzursuzluk
Kusma
İshal
Kulak çekiştirme
İştahsızlık görülebilir.
Bebeklerde ise belirtileri aşikar olmayabilir. Rutin doktor muayenesi sırasında saptanabilir.

Tedavisi nasıl olur?

Orta kulak iltihabının nedenini saptamak son derece güçtür.Pürülan kulak akıntısının olmadığı durumlarda etkeni tanımlamanın güçlükleri tedaviyi planlamada bazı çekinceleri doğurmaktadır.Her vakada antibiotik verilmeli midir?  Hangi antibiotik ne zaman ve ne süreyle verilmelidir? Bu soruların yanıtları tam olarak verilememektedir.Bilindiği gibi akut orta kulak iltihaplarının başlıca nedeni bakterilerdir.Bakteriyel enfeksiyonlarda antibiotik tedavi gereksinimi tartışılmaz.Diğer yandan antibiotik tedavisi uygulanan hastalarda enfeksiyonun iyileşme süresi daha kısa olmakta ve komplikasyon gelişimi belirgin ölçüde azalmaktadır. Sonuç olarak çocuklardaki akut orta kulak iltihaplarında antibiotik tedavisi başlanmalı ve tedavi süresi ortalama 10 gün olmalıdır. Bu vakalarda semptom giderici tedavinin yeri yoktur.

Akut otitis media komplikasyonla seyredebilir.Komplikasyonlar işitme kaybında beyin apsesine kadar değişebilmektedir.Tedaviye yanıt alınamayan vakalarda veya komplikasyonlarda tıbbi tedavi ve cerrahi tedavi uygulanabilir.

Korunma yolları nelerdir?

Orta kulak iltihabı gelişimini kolaylaştıran faktörlerin ortadan kaldırılması önemlidir.Aşılar özellikle tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarından korumada son derece önemlidir. Pnömokok aşıları ,Haemofiluz İnfluenza aşıları ve İnfluenza(grip) aşıları tekrarlanma sıklığını azaltmakta ve korumada etkili olmaktadır.

Korumada akut orta kulak iltihabı geçiren ve tekrarlayan bazı vakalar da antibiyotik profilaksisi önerilmektedir.Koruyucu bakteri içeren (alfa streptokok) içeren bazı nazal spreylerle patojen bakterilerin üremesini önleyerek otit vakalarının önlenebileceği fikrinden hareketle bu konuda çalışmalar yapılmakta ve gelecekte daha basit yöntemlerle enfeksiyonun kontrol altına alınabileceği
düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı