Çocuklarda orta kulak iltihabı yüzde 85 görülüyor

Orta kulak iltihapları, çocuklarda sık görülüyor. Çocukların yüzde 85’i, üç yaşına gelene kadar mutlaka bir defa orta kulak iltihabı geçiriyor. Sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları (nezle, rinit, sinüzit ) nedeniyle, kulağın soluk borusu görevini yapan östaki tüpünün havalandırma fonksiyonu bozuluyor, kulak havalanamıyor. Ağrı, huzursuzluk belirtileri ortaya çıkıyor.

Östaki tüpünün çocuklarda erişkinlere nazaran daha yatay ve kısa olması fonksiyonunu sınırlıyor. Bu yüzden çocuklara yatar pozisyonda yemek yedirilmemesi ve biberonla süt verilmemesi gerektiğini belirten International Hospital’dan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ada, “Düz yatar pozisyonda besleme, genizde oluşan negatif basınçla genizdeki sekresyon, allerjen veya bakteriyi daha kısa ve yatay olan östaki tüpünden çocuğun orta kulağına kaçışını kolaylaştırıyor. Bu nedenle çocukları 45 derece eğimle tutarak yemek yedirin” diyor.

Prof. Dr. Mehmet Ada, orta kulak iltihapları konusunda annelerin en çok merak ettikleri soruları yanıtladı:

Orta kulak iltihabı nasıl oluşuyor?

Çocukların kulağında hava girişini sağlayan östaki tüpünün açısı yetişkinlere göre daha yatay ve kısa durumda oluyor. Çocuğun gelişimiyle birlikte 6-7 yaşlarına doğru  erişkin durumuna, 45 derece eğim ölçüsüne geliyor. Çocukta orta kulak iltihabı üç yaşına kadar daha sık görülüyor. Bazı çocukları ‘orta kulak iltihabına yatkın çocuk’ olarak isimlendirmek söz konusu olablir.

Nedenleri nelerdir?

– Sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları
– Genetik nedenler
– Çevresel faktörler (kalabalık ailede yaşamak, evde sigara içilmesi)
– Alerjik hastalıklar
– Bağışıklık sistemindeki bozukluklar
– Dudak ve damak yarığı
– Reflü

Hangi mikroplar buna neden olur?

Streptokokus pneumonia, hemofilus influenza, moreksella kataralis en sık  iltihap etkenleri. Streptokokus pnomoniada, iltihap çok gürültülü, çok ağrılı, çok şiddetli, genel durum bozukluğuyla ortaya çıkıyor. Amoksisilin içerikli antibiyotiği yüksek dozda kullanmak gerekiyor. Diğer hastalık yapan mikropların ise özel salgıları nedeniyle antibiyotiklere direnç gösteriyor, o salgılardan dolayı amoksisilin etki etmiyor.

Ani gelişen orta kulak iltihabının belirtileri nelerdir? Tedavi nasıldır?

– Ağrı
– Kulakta tıkanıklık hissi
– Huzursuzluk
– Ateş
– Bebeklerde ishal

Ani kulak iltihaplarının şiddetli iltihaplı tipinde ise hemen tedaviye başlamak gerekiyor. Tedavide çeşitli seçenekler var. Parasentez işlemi yapılarak, kulak zarını çizip içini boşaltmak veya antibiyotik tedavisine başlamak gerekiyor. Yüksek doz antibiyotik de verilebilir. Parasentezde,  kulak zarına incecik bir bıçakla çizik atılıp orta kulaktaki iltihap dışarı çıkarılıyor. İçerden gelen iltihaplı sıvıdan örnek alınıp kültüre yollanıyor.  Dirençli bir mikrop varsa ona göre antibiyotik veriliyor.

Sık tekrarlayan ani kulak iltihaplarında tedavide ne yapılıyor?

Eğer çocuk altı ayda üç ya da senede dört ani kulak iltihabı geçiriyorsa sık tekrarlayan orta kulak iltihabından söz edebiliriz. Çocuk belli sayıdan fazla akut orta kulak iltihabı geçirirse risk oranı artıyor. Ani gelişen orta kulak iltihapları sırasında antibiyotik tedavileri veriliyor. Çok tekrarlayan bir çocuksa orta kulak zarına bir tüp yerleştirmek, orta kulağın hava alıp vermesini sağlamak gerekiyor.

İşitme kaybına neden oluyor mu?

Orta kulak iltihabında  başka bir hasta grubu var. Bunlarda hiç ağrı yok, sadece işitme kaybı var. Seröz orta kulak iltihabı diye isimlendiriliyor. Toplumda en büyük sorun bu grubun farkedilmemesinden kaynaklanıyor. Anneler çocuklarının duymadığını ve televizyonun sesini çok açtıklarını söylüyor. Uzun süre bu şekilde işitme kaybı olan çocukların konuşma gelişimi, telaffuzu ve hatta zihinsel gelişimi bozulabiliyor.

Sık sık orta kulak iltihabı geçirmek riskli mi?

Çok sık kulak iltihabı geçiren çocuklarda 2-3 hafta orta kulakta sıvı kalabiliyor, o sıvı uzun süre kalınca yoğun bir kıvam alıyor. Kulak sıvısı adeta zamka benziyor, orta kulakta kalınca iletişimi bozuyor, kemikçiklerin hareketini engelliyor, hatta çocuklar baş dönmesi ile sık sık düşüyor. Yüzde 20-40 oranında işitme kaybı yapıyor.

Ameliyat gerektiğinde hangi yöntemler kullanılıyor?

İşitme kaybı ve sıvı üç ay – altı aydan fazla sürüyorsa ameliyat kararı alınabiliyor. Ancak takip eden her KBB hekiminin kararı değişik kriterlerde olabilir. Kısa süreli tüp 8-9 ay kalıyor, dış kulak yoluna kendisi düşüyor. Diğeri ise T şeklinde bir tüp. Kulakta daha uzun süre kalıyor, çocuk büyüyüp gelişince kulak tehlike altında değilse T tüpünü hekim, uyutarak yada lokal olarak çekiyor. Bu tüp silikondan yapılıyor ve kulak kurtarıcı bir özelliği var. İki-üç milimetre boyu ve bir-iki milimetre deliği olan bir tüpü kulağın içine yerleştirilip kulağın havalanması sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı