Çocuklarda kekemelik

Kekemelik, çocuğun okul yaşamını zorlaştırıyor, içine kapanmasına neden oluyor. Tedavi de ise ailenin ve öğretmenlerin anlayış ve desteği çok önemli

Konuşmanın akıcılığının ya da ritminin bozuk olmasıyla oluşan konuşma bozukluğuna “kekemelik” deniyor. Erkek çocuklarında daha fazla görülüyor ve stresli ortamlarda bulunan çocuklarda artıyor.  Konuşma Bozuklukları Uzmanı İsmet Kahraman, aile içindeki huzursuzluk, kavga korku ve panik gibi benzeri durumların da kekemeliğe neden olabildiğini belirtiyor.

İletişim sorunu görülür

Çocuklarda kekemeliğe çoğu kez, çeşitli yüz ifadeleri, tekrarlayan beden hareketleri (ayağı yere vurma, kolunu sallama) da eşlik edebiliyor. Genellikle ani korkuların neden olduğu bu durum en sık iki – beş yaşlarında ortaya çıkmakla beraber, üzerinde durulmadığında ilerleyen yaşlarda çocuğu daha da etkiliyor. Bu da çocuğun okul yaşamında çekimser, içe dönük, arkadaşlarıyla iletişim kurmada zorlanmasına yol açıyor.

Üzerine düşmeyin

Kekemeliğin nedenleri incelendiğinde bu çocukların genellikle baskıcı, katı kuralcı, aşırı titiz, mükemmeliyetçi ailelerden geldikleri görülmüş. Kıskançlık, korku, ani depresyonlar da konuşma bozukluğunu başlatan nedenler arasında sayılıyor. Çocuk, heyecanlandığında önceleri belli hecelerde daha sonra kelimelerde takılmaya başlıyor, ilk heceleri çıkartmakta zorlanıyor, sıkılıyor, kızarıyor, el-kol, kaş-göz veya baş hareketleri yapıyor
.
Kekeme çocukların üzerine fazla düşülmesi üzerlerinde bir baskı oluşturuyor. Bu durum çocuğu düzelteceği yerde ters etkiye neden oluyor. Konuşurken sürekli sözünün kesilmesi, bitirmesini beklemeden söze karışılması ailelerin kaçınması gereken davranışların başında yer alıyor. Arkadaşlarının veya çevresindekilerin bu durumla alay etmesi de çocuğu üzerek, baskı altına sokuyor. Çocuğu bu baskılardan kurtarmak,  daha rahat konuşmasını sağlamak, sözünü bitirmesini beklemek gerekiyor.

Özel eğitime ihtiyaç olabilir

Kekemelik ve konuşma güçlüğü çeken çocukların özel bir eğitimle tedavi edilmesi gerekiyor.  İsmet Kahraman, eğitim süresinin kişiye göre değiştiğini belirtiyor. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rasim Somer Diler ise kekemelikte ailelerin anlayışı ve sabrının tedavide çok önemli olduğunu vurguluyor. Buna göre alay ve şakaların disiplin aracı olarak kullanılmaması, emir verir şekilde konuşulmaması gerekiyor. Çocuğa içten ilgi, sevgi ve şefkat gösterilerek güvenini kazanmak, ileri kekemelik halinde, çocuğun en az şaşırdığı ve rahatça konuşabildiği durum ve şartları saptayarak, bu durum ve şartlarda konuşturmak da son derece önemli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı