Genel

Çocuklarda kekemelik ve tedavisi

5 – 6 yaşlarında ortaya çıkan kekemelik erkek çocuklarda kızlara oranla daha sık görülüyor. Acıbadem Sağlık Grubu Konuşma ve Lisan Patoloğu Gayem Köprücü “Sosyal yaşantıyı olumsuz yönde etkileyen kekemelik tedavisinde başarılı olmak için, geç kalmamak gerekiyor. “diyerek aileleri uyarıyor.

bebek.com: – Kekemelik nedir?
Gayem Köprücü Kekemelik, konuşma esnasında konuşmanın akıcılığını bozan duraklama, bazı ses ve sözcükleri tekrarlama ya da bir heceyi uzatarak söyleme ile kendini gösteren bir bozukluktur.

bebek.com: – Sebepleri nelerdir?
Gayem Köprücü Kekemelik birbirinden bağımsız birçok faktöre bağlı olarak gelişir. Bu sebepler şu başlıklar altında toplanır :
    
     • Nörolojik faktörler : Beyin ve sinirlerle ilgili iletim bozuklukları kekemeliğe neden olabiliyor.
     • Solunum bozukluğu : Solunum bozukluğu kekeme hastalarda sıklıkla görülüyor. bu nedenle her kekeme hastaya solunum eğitimi verilmesi gerekiyor.
     • Kalıtsal etmenler : Anne – baba, 1. ve 2. derece akrabalarda kekemelik olması durumu tetikliyor. Sadece kekemelik değil aile bireylerinden birinde başka bir konuşma ya da lisan bozukluğu söz konusu olduğunda da kekemelik görülebiliyor.
     • Psikolojik sebepler : Aile problemleri, herhangi bir şeyden duyulan şiddetli korku da kekemeliğe sebebiyet verebiliyor.

Ancak bir çocukta kekemeliğin gerçek sebebini bilmek kolay değildir. Kekemeliğin neye dayalı olarak geliştiği genellikle bilinmez ama bu durum tedaviyi çok da etkilemez. Sebep ne olursa olsun tedavi aynı şekilde yürür.

bebek.com: – Kekemelik ne zaman görülür?
Gayem Köprücü Kekemelik genel olarak 5 -6 yaş arasında başlamasına karşın bazı çocuklarda 3 yaş civarında görülür. Nedeni bilinmemekle birlikte erkeklerde kızlara oranla daha sık rastlanır. Kekemeliğin şiddeti ise çocuk sosyalleştikçe, çevresindeki insanların sayısı çoğaldıkça artar. Çocuk heyecanlandığında, duygusal faktörler devreye girdiğinde, örneğin telefon konuşması sırasında kekemelik belirginleşir”

bebek.com: – Ne zaman bir uzmana başvurmalı?
Gayem Köprücü Ne kadar erken dönemde bir uzmana başvurulursa tedavinin başarılı olma olasılığı o derece artar. Bu sebeple durum fark edilir edilmez bir hekime ve ardından konuşma ve lisan patoloğuna danışılmasında sonsuz fayda var. 3 yaşında bir çocuğa uygulanan tedavi ile 9 yaşındaki birine uygulanan tedavinin birtakım farklılıkları vardır. 3 yaşında bir çocuğa uygulanan tedavide konuşma bozukluğunun adını koymadan, terapi bile yapmadan, daha çok düşük ritmli konuşma ile olay kontrol altına alınabilecekken ergenlik çağında çok daha detaylı bir tedavi gerekir. Geçer diye beklememek, bir an önce bir uzmana danışmak tedavinin başarısı açısından çok önemlidir.

bebek.com: – Tedavisi nasıl yapılır?
Gayem Köprücü Tedavinin şekli ve süresi hastanın yaşına ve kekemeliğin şiddetine göre değişir. İki farklı tedavi vardır. Bir tedavi şekli akıcı konuşmayı sağlamaya yönelikken, diğeri kekemeliği ortadan kaldırmayı hedefler. Tedavide başta yoğun bir terapi uygulanır. Sonra terapi sayısı azaltılır. Çocuk kekemeliğin negatif etkilerini ne kadar az yaşayıp uzmana gelirse tedavi o kadar etkili olur.

bebek.com: – Kekemelik tedavisinde tam iyileşme sağlamak mümkün müdür?
Gayem Köprücü Kekemeliğin tedavisinde tam iyileşmenin hiçbir zaman sağlanamaz. Kişi heyecanlandığında, sinirlendiğinde kekemelik tekrarlayabilir. Bu açıdan hastaya “kekemelik hayatınızdan tamamen çıkacak” dememek gerekir. Ancak erken dönemde başvuran hastalarda kekemeliğin büyük ölçüde kontrol altına alınması ve çok daha akıcı bir konuşmanın sağlanması mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu