Çocuklarda görülen tik problemi nasıl çözülür?

Tikler ani ortaya çıkan, tekrarlayan ve ritmik olmayan sesler ve davranışlardır. Tiklerin ortaya çıkmasında iki temel sebepten bahsedilebilir, bunlardan ilki organik sebepler, yani fiziksel bir hastalık sonucu oluşan tikler bir diğeri ise psikolojik nedenlere dayanan tikler. Organik temellere dayalı ortaya çıkan tikler genelde kalıcı olup ilerleme riski bulunan tiklerdir, psikolojik temellere dayalı olarak ortaya çıkan tikler ise geçidir ve çevre koşullarında oldukça etkilenirler.

Tikler çocuklar arasında sıklıkla görülür. Göz kırpma, baş sallama, omuz silkme, boğaz temizleme, ses çıkarma, burundan soluma, hırıltı ve horlama gibi davranışlar çocuklarda görülen tik tiplerine örnektir. Tikler özellikle 7-11 yaşları arasındaki çocuklarda daha fazla görülür, ayrıca erkek çocuklarda daha sık gözlendiği tespit edilmiştir.

Çocuklarda tik problemini tetikleyen faktörlere göz atalım…

  – yaşam koşullarındaki ani değişiklikler
  – strese bağlı nedenler (baskı, şiddet…)
  – travmatik olaylar, kaza, yangın, deprem…
  – boşanma
  – taciz
  – kayıp, ölüm

Neler Yapabilirsiniz?

Organik tiklerin gerektirdiği tıbbi müdahaleyi ayrı tutarsak, tik probleminin psikolojik yardımla azaltılabileceğini hatta ortadan kaldırılabileceğini önemle vurgulamakta yarar var. Durum böyle olunca tik problemine sahip çocuğun ailesine ve eğitimcilerine ciddi görevler düştüğünü unutmamalısınız ve asla çocuğu sorunuyla yalnız bırakmamalısınız. Peki tik problemini azaltmak için neler yapabilirsiniz onlara bir göz atalım…

-çocuğun tik problemi olduğunu düşündüğünüz andan itibaren onu gözlemleyin ve tiki kaç kez ve hangi koşullar altında yaptığını anlamaya çalışın ve not edin, notlarınız bir uzmanla görüştüğünüzde ona çok yardımcı olacaktır.

  – bir hekime ya da psikologa danışın
  – tikleri için onu uyarmayın, bunu isteyerek yapmadığını aklınızdan çıkarmayın!
  – arkadaşları tarafından tikleri nedeniyle dışlanan çocuğunuzu anlayışla karşılayın ve onun psikolojik yardım almasına olanak sağlayın.
  – çocuğunuzu başkalarının önünde tiklerine bağlı olarak küçük düşürecek hareketlerden kaçının
  – öğretmeni ile işbirliği yapmaya özen gösterin
  – kalıcı ve şiddeti az olan tikler için, çocuğun bu davranışı kabullenme sürecini hızlandıran psikolojik ve çevresel imkanları sağlamaya çalışın, aksi takdirde çocuk sosyal ve akademik anlamda sorunlar yaşayabilir.

Yararlanılan kaynaklar:

www.medhelp.org/HealthTopics/Tic.html
www.puberty101.com/aacap_tics.shtml
www.populermedikal.com/tikler.asp
http://arsiv.sabah.com.tr/2005/02/28/gny/yaz1338-200-134-20050228-200.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı